Hledat
Přihlásit se
  • Věda a technika
  • Herní doupě
  • Tipy pro PC
  • IT Byznys
  • Mobily
  • Počítače
  • Mobily
  • Témata
  • Testy
  • Katalog mobilů
  • Diskuzní fórum
  • Fotogalerie
  • Video
  • Bazar
  • Blogy
  • RSS
  • Facebook Twitter Google+ YouTube
  • Operátoři
  • Apple
  • Nokia
  • Samsung
  • HTC
  • Aplikace pro mobily
  • Android
  • Windows Phones
  • Tablety
  • Tiskové zprávy
Další témata
  • Týden Živě
  • Zprávy Živě
  • Testy
  • Pitvy
Všechna videa
3. 11. 2003    Sony Ericsson  |  Testy mobilů  |  Smartphony  |  Mobilní telefony

Sony Ericsson P900: samička láká samečky (velký test)

Autor: Marek LutonskýMarek Lutonský Vytisknout  |  textová verze  |  velikost písma ++++++

Sony Ericsson P900 je špičkový mobilní telefon s funkcemi kapesního počítače. V současné době má ve své třídě jen velmi malou konkurenci. Přečtěte si jeho rozsáhlou recenzi doplněnou téměř sto padesáti obrázky.

Kapitoly článku

  • Vzhled, rozměry, klávesnice
  • Ovládací kolečko, hodnocení příjmu, displej
  • Operační systém, ovládání jednou rukou
  • Ovládání perem, způsob psaní, telefonování
  • SMS, MMS, e-mail, digitální fotoaparát a video
  • Přehrávač MP3 a videa, organizace času, další funkce, data
  • Spojení s počítačem, zhodnocení, příslušenství, odkazy


Operační systém je asi největší výhoda

Sony Ericsson P900 využívá operační systém Symbian ve verzi 7.0, nad kterým je postaveno uživatelské prostředí nazvané UIQ 2.1. Při srovnání s prostředím modelu P800, který používal UIQ 2.0, najdeme řadu rozdílů: nabídky používají grafické skiny, jsou stínované, vybraná položka atraktivně zvýrazněna.

K tomu všemu se subjektivně také zvýšila rychlost práce a některé postupy byly vylepšeny – už jsem psal o logičtějším přístupu k ovládacímu kolečku. Procesor zůstal stejný jako u P800 (ARM 9, 156 MHz) a i když některé zdroje hovoří o přítomnosti druhého čipu, který by měl pomoci třeba při přehrávání videa, příliš tomu nevěřím, v technických informacích Sony Ericssonu o tom není ani zmínka.

Telefon dostal do vínku 48 MB paměti a z toho 16 MB je k dispozici uživateli. Je to více než dřív, Sony Ericsson P800 nabízel jen 12 MB, ale i tak se určitě neobejdete bez paměťové karty. Standardně k telefonu dostanete Memory Stick Duo o kapacitě 32 MB a redukci pro použití malé karty v běžné čtečce. Chcete-li větší kapacitu, musíte si kartu sami dokoupit, k dispozici je kapacita až 128 MB. Telefon podporuje pouze starší typ karet, nikoli nejnovější karty Duo Pro.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Slot pro paměťovou kartu Memory Stick

Sony Ericsson P900 má – podobně jako dříve kapesní počítače Psion – většinu důležitých aplikací už v základní výbavě. Plnohodnotně se dá využívat už při vybalení z krabice. I přesto ale lze možnosti zařízení rozšiřovat dalšími programy a když budete mít čas zkoumat, co který program dokáže, můžete funkčnost Sony Ericssonu výrazně povýšit. Pro velkou sbírku softwaru zamiřte na web my-symbian.com do sekce UIQ (P800). V P900 je podporována i mobilní Java, vzhledem k programům pro Symbian je to ale spíše chudší náhražka.

Ovládání jednou rukou

V případě zavřené klávesnice jsou na displeji vidět stejné prvky jako u běžných mobilních telefonů. Je zde název operátora, datum a čas, stavové ikonky, na plochu lze přidat obrázkovou tapetu. Poznámka: při snímání displejů se nepodařilo přesně dodržet barevnou paletu - některé barvy jsou proto ve skutečnosti trochu jiné.

 
Standardně je malý displej prázdný, po otočení kolečka
se objeví předvolené odkazy na nejdůležitější aplikace

Sony Ericsson si zaslouží velkou pochvalu, že se u chytrých telefonů P800/P900 důkladně věnoval možnosti práce jednou rukou. Není totiž nic horšího, než když musíte položit vše, co zrovna nesete, jednou rukou uchopit zařízení, druhou pero a šátrat po malých grafických prvcích na displeji.

Jednou rukou se P900 ovládá s přiklopenou klávesnicí. V tomto stavu není displej dotykový a nejdůležitějším ovládacím prvkem je kolečko Jog-Dial na levé straně. Telefon držím v levé ruce, kde na kolečko přesně dosáhne palec, v případě držení v druhé ruce ukazovák. Pohybem kolečka na jednu nebo druhou stranu se objeví pět bublin s nastavenými aplikacemi, které stisknutím spustíte. Další programy máte k dispozici v textovém seznamu a i v zavřeném stavu nelze využít všechny, jedná se o dostačující většinu. U některých ale můžete informace jen prohlížet, nelze vytvářet nové položky.

Ovládání kolečkem je jednoduché: vyklopení dopředu ukáže kontextovou nabídku, vyklopením opačným směrem se vrátíte o úroveň výš. Klávesnice je potřeba jen pro zadávání textu a číslic, potěšilo mne, že pomocí kolečka lze také odemknout tlačítka.

 Kontextová nabídka v zavřeném stavu

Podívejme se na možnosti jednoruční práce s několika aplikacemi trochu blíže:

  • Telefonní seznam: lze procházet kontakty v telefonu i na SIM, zobrazují se pouze telefonní čísla a e-maily, další informace nejsou v zavřeném stavu potřeba. Telefonní seznamy nelze editovat.

      
    Práce s telefonním seznamem na malém displeji:
    adresář v telefonu • adresář na SIM • detail jednoho čísla

  • Seznamy hovorů: stisknutím tlačítka se dostanete do sdruženého seznamu všech hovorů, dalším stisknutím lze volat.

     Seznamy hovorů
  • Zprávy: můžete vytvářet i číst textovky a ememesky, e-mailové zprávy lze jen prohlížet.

        
    Práce se zprávami na malém displeji
  • Kalendář a úkoly: data lze rovněž jen prohlížet

     
    Kalendář a úkoly na malém displeji
  • Poznámky: lze je jak prohlížet, tak vytvářet

     Poznámky na malém displeji
  • Fotoaparát: lze fotit i natáčet video

      
    Práce s fotoaparátem na malém displeji 

Další funkce, které lze využívat v zavřeném stavu: přehrávač hudby a prohlížeč obrázků, diktafon, SIM Toolkitové aplikace. Velmi mi zde chybí možnost nastavit budík.

   
Přehled programů, které lze spustit na malém displeji  • status telefonu  • 
přehrávač hudby  • komunikační možnosti


V následující kapitole proberu ovládání pomocí dotykového displeje, zastavím se u způsobu psaní na P900 a dostaneme se k nejdůležitější vlastnosti mobilu, k telefonování.


předchozí kapitola Předchozí kapitola   Další kapitola Další kapitola

Kapitoly článku

  • Vzhled, rozměry, klávesnice
  • Ovládací kolečko, hodnocení příjmu, displej
  • Operační systém, ovládání jednou rukou
  • Ovládání perem, způsob psaní, telefonování
  • SMS, MMS, e-mail, digitální fotoaparát a video
  • Přehrávač MP3 a videa, organizace času, další funkce, data
  • Spojení s počítačem, zhodnocení, příslušenství, odkazy





X

Doporučit článek

Vaše jméno:

Váš e-mail:

E-mail adresáta:

Komentář:

kontrolní kód

Odeslat

celkem 181

Poslední komentáře

P900 !!BOSS!! 12. 5. 2007 13:50
Výměna Drake 16. 6. 2006 10:24
Sony Erikson P900 a GPS jahudecka@centrum.cz 24. 11. 2004 13:06
Re: Češtia: kdy? Forest 9. 8. 2004 23:17
Češtia: kdy? Thomson 3. 7. 2004 11:05


Zobrazit vše Přidat příspěvek

Další podobné články

Hlídejte svá dítka, služby Google jsou přístupné až od 13 let

Hlídejte svá dítka, služby Google jsou přístupné až od 13 let

22. 5. 2012  |  Pospíšil Aleš  |  3

10 aplikací, které vám usnadní život

10 aplikací, které vám usnadní život

A navíc ušetří čas i peníze. Všechny mluví česky a do svého iPhonu či smartphonu s Androidem je stáhnete zdarma.

22. 5. 2012  |  FinExpert.cz


HTC One V: návrat legendy [recenze]

HTC One V: návrat legendy [recenze]

HTC One V má dobrý poměr ceny a výkonu, nejnovější Ice Cream Sandwich, 5Mpx fotoaparát a překvapivě povedený kontrastní displej.

20. 5. 2012  |  Láska Jan, Kuchár Martin  |  16


Nejtenčí smartphone na světě? Oppo přebije Huawei, nemá ani 7 mm

Nejtenčí smartphone na světě? Oppo přebije Huawei, nemá ani 7 mm

17. 5. 2012  |  Pospíšil Aleš  |  9

Uživatelské recenze: právě vy znáte svůj mobil nejlépe

Uživatelské recenze: právě vy znáte svůj mobil nejlépe

Napište stručné hodnocení mobilu, který nosíte v kapse. „Uživatelské recenze“ vám příště pomohou s výběrem nového telefonu.

15. 5. 2012  |  Kůžel Filip  |  8


Pentagon věří BlackBerry, nakoupí 250 tisíc telefonů

Pentagon věří BlackBerry, nakoupí 250 tisíc telefonů

14. 5. 2012  |  Pospíšil Aleš  |  7

Asus Transformer Pad 300: z levnějšího těsta [recenze]

Asus Transformer Pad 300: z levnějšího těsta [recenze]

Asus mírně oholil svůj nejvýkonnější tablet Transformer Prime, výrazně snížil cenu a výsledkem je Transformer Pad 300.

13. 5. 2012  |  Kuruc Jiří  |  3


Xperia neo V: cena, výkon, design [uživatelská recenze]

Xperia neo V: cena, výkon, design [uživatelská recenze]

Skvělý design, dostatečný výkon, a když jej koupíte z druhé ruky, tak i bezkonkurenční cena. Sony Ericsson Xperia neo V v uživatelské recenzi.

10. 5. 2012  |  sobě uživatelé


DEJTE NÁM TIP NA ČLÁNEK

Poslední uživatelské recenze

Nokia N9 64GB
Vyjímečný telefon
Sony Xperia S
Japonec se zeleným kolečkem na zádech
LG Optimus 2X
Optimus 2X po 50 týdnech používání
Další uživatelské recenze

Galerie fotomobilů: poslední snímky

... ...
Kostol sv. Martina Kostol sv. Martina
bažina bažina
Nová zákaznice Nová zákaznice
Torzo Torzo
Moje zvířátko Moje zvířátko
Mezi... Mezi...
Kostel sv. Jindřicha ve Starých Hamrech Kostel sv. Jindřicha ve Starých Hamrech
V galerii je 34 051 fotografií z mobilních telefonů

Doporučujeme specializované weby

iPhoneMania.cz
Šeptanda: 4” displej nového iPhonu bude širokoúhlý. Takhle budou vypadat aplikace
Vymodlený větší displej – dočkáme se tentokrát? Bude mít příští iPhone 4 obrazovku? Přečíst člá...
Apple jde proti pirátům, cenzuruje slovo „jailbreak“
Apple posunul svůj boj proti jailbreaku na další level, když na svých amerických elektronických o...
Navigovat.cz
CoPilot GPS: další bezplatná navigace pro Android a iPhone
GMapCatcher: Uložte si webové mapy do počítače
Ne vždy máte internetové připojení k dispozici nebo ne vždy můžete stahovat větší datové objemy tak,...
NokiaMania.cz
Nokia 110 a 112: internet pro další miliardu
Nokia dnes představila dva telefony, které mají pomoci dostat internet tam, kde počítače vůbec nejso...
Předobjednávejte čtyřpalcovou Lumii 900
SamsungMania.cz
Galaxy S III: prostředí dotčené přírodou [video]
Povedené animace, vylepšená notifikační oblast a velký výběr widgetů. Tak vypadá inovované prostředí...
Poznáte, jak fotí Galaxy S III? [slepý test + řešení]
Porovnejte naslepo fotky z nového Galaxy S III a jeho rok starého předchůdce. Zapracoval Samsung i n...

Další weby Mladé fronty

předchozídalší
http://img.mf.cz/064/297/2-4fbdf892cd00f.jpg

Klaus: Regulace energetiky zvyšuje ceny pro zákazníky

http://img.mf.cz/334/296/2-4fbd5deb70625.jpg

Windows 8 má „problém“, startuje příliš rychle

http://img.mf.cz/339/296/2-4fbd64f01bfa7.jpg

Test: Honda Civic 2,2 i-DTEC Sport - překvapivá proměna

http://img.mf.cz/336/296/2-4fbd616e58035.jpg

Technologie ve fotbale: Fauly, ofsajdy a sporné góly

http://img.mf.cz/991/296/2-4fbdf50e3693d.jpg

Chelsea vyhrála Ligu mistrů, mnichovský Bayern pláče

http://img.mf.cz/595/294/2-4fbc92025499e.jpg

Vyzkoušeno: 3D monitor za čtyři a půl tisíce

http://img.mf.cz/979/295/2-4fbce66109854.jpg

Volkswagen up! oficiálně na českém trhu

http://img.mf.cz/360/294/2-4fbc0c6b63103.jpg

Dva slepí muži opět vidí díky očnímu implantátu

http://img.mf.cz/992/296/2-4fbdf50e7c28e.jpg

Facebook je na burze. Investorům se to nelíbí

http://img.mf.cz/804/294/2-4fbca011db42b.jpg

Proč Google stvořil Google+ a proč to není město duchů

http://img.mf.cz/102/292/2-4fbb01360dfaf.jpg

Test ojetiny: Citroën C5 2,0 HDi Break - přebytek místa a zdánlivého luxusu

http://img.mf.cz/100/292/2-4fbac57639e73.jpg

Australští ptáci pěstují okrasné květiny

http://img.mf.cz/937/296/2-4fbdf1899c593.jpg

Samsung se stal v Česku jedničkou, Nokia se propadá

http://img.mf.cz/096/292/2-4fbabe6e2515a.jpg

Magnetická datová páska slaví 60. narozeniny

http://img.mf.cz/312/291/2-4fba274224b02.jpg

Test „ameriky“: Dodge Challenger R/T – a o tom to je

http://img.mf.cz/562/289/2-4fb817eb80758.jpg

Retroviry v našich genech vyprávějí o evoluci

http://img.mf.cz/835/296/2-4fbde37a2f8d5.jpg

Privatizace ruských gigantů se vzdaluje

http://img.mf.cz/387/290/2-4fb9d6674da12.jpg

Nové MacBooky se blíží, jaké novinky přinesou?

http://img.mf.cz/573/289/2-4fb825f74279e.jpg

Fiat 508 Balilla: „drž se svého kopyta“

http://img.mf.cz/568/286/2-4fb5786e7c5d4.jpg

Deep Blue a 15 let od porážky nejlepšího člověka v šachu

Mladá Fronta a.s. Mladá Fronta a.s.
Tiráž | Autoři | Připomínky | Odběr novinek | RSS | Zobrazení pro mobily
Copyright 2000–2012 Mladá fronta a.s. | Inzerce: onlinesales@mf.cz | Kontakt na redakci | Návštěvnost měří NetMonitor