Váží půl kila a umí více, než váš stolní počítač. Trochu sci-fi, trochu realita, to je UMPC Sony Vaio. Máte na něj?
Kategorie zařízení UMPC, jež vyplňuje mezeru mezi PDA a ultralehkými notebooky, spatřila světlo světa zhruba před rokem a půl. A již tehdy bylo zřejmé, že nic se nejí tak horké, jak se to uvaří, protože většinu očekávání nedokázala první generace naplnit. Sony VAIO UX1 je ale o něco mladší, a tak některé z nedostatků překonalo. Opravdu jde o funkčně plnohodnotný počítač „vmáčknutý“ do půlkilového kvádříku, za což má naše uznání. Nicméně nic na světě není zadarmo, a to platí i zde.
Zrekapitulujme si znova, co se vlastně pod zkratkou UMPC (Ultra-Mobile PC) skrývá. Hlavním cílem duchovních otců projektu „Origami“, Microsoftu a Intelu, původně bylo vytvořit snadno přenosný počítač schopný nabídnout dostatečný výkon pro práci pod Windows XP (později Vista) při udržení hmotnosti okolo 0,5 kg. De facto tedy tvoří chybějící článek mezi PDA a ultralehkými notebooky. Hlavním posláním pak má být dostupnost internetu a tedy i možnost komunikovat a získávat informace prakticky kdekoliv. V plánu tak bylo vedle Wi-Fi i EVDO, HDSPA či jiné cesty, jak se připojit na internet prostřednictvím mobilních sítí. Některá UMPC nepostrádají ani GPS. Samozřejmostí je dostatečný výkon pro přehrávání hudby či filmů. Původně se také hovořilo o velmi dlouhé výdrži akumulátorů blížící se jednomu pracovnímu dni. Cena při tom měla zůstat pod 1000 USD.
Zdaleka ne všechny předsevzetí se však výrobcům podařilo splnit a první generace byla spíše zklamáním nejen pro svoji hmotnost okolo 900 g, špatnou výdrž akumulátorů, ale zejména kvůli ceně. Ta je hlavním problémem i u testovaného zařízení, protože většina i velmi bohatých lidí si jistě pečlivě zváží, zda-li se jim investice bez mála 90 000 Kč za podobné zařízení vyplatí. Užitná hodnota takového UMPC je totiž pro spoustu lidí velmi diskutabilní. Rozhodně neplatí, že jej můžete používat „neomezeně a napořád“... Omezení je tu totiž celá řada.
Koukneme-li se na jiná UMPC, nemůžeme testovanému Sony VAIO upřít značnou dávku elegance při zachování malých rozměrů i nízké hmotnosti. Mechanické provedení hodnotíme na výbornou. Kvalitní plasty, pevná konstrukce, příjemné tvary padnoucí přímo do ruky. Co více si přát?
Dobré ergonomii odpovídá i rozmístění oněch několika málo portů. Na bocích naleznete pouze jedeno USB v místech, kde by již při držení v dlaních nemělo prstům překážet, a čtečku CF paměťových karet. Zbytek jako je výdech chlazení (zde dodejme, že UMPC není vůbec horké), čtečku karet Memory Stick Duo, dokovací konektor, napájení a audio vstup a výstup je umístěn na horní či spodní straně.
Z portů musíme speciálně zmínit dokovací konektor, který lze za pomocí příslušné redukce proměnit v síťový port RJ45, analogový VGA výstup na externí monitor a A/V výstup zároveň.
Z hlediska parametrů jde o poměrně vyvážený stroj, který se může bez problémů měřit s jinými ultralehkými notebooky. Procesor Core Solo U1500 s udávaným TDP 5,5 W je v současnosti nevýkonnějším ULV „jednojádrem“ od Intelu a grafické jádro GMA950 integrované v čipové sadě Intel 945GMS také většinu lidí neurazí. Oceňujeme 1 GB paměti, byť jde o současné minimum vhodné pro Windows Vista. Nicméně některá jiná UMPC jej ani nedokáží „pobrat“ a musíte si vystačit pouze s maximem 768 MB.
U procesoru zmiňme vedle slušného výkonu i poměrně nízké teploty, jež se při normální práci pohybovaly okolo 46 až 55 oC a ani při maximálním zatížení nepřesáhly 63 oC. A to je velmi rozumná hodnota, vezmeme-li v potaz miniaturní rozměry počítače. Teplota okolí se při tom pohybovala okolo 22 oC.
Tím hlavním, co z UX1 ale dělá opravdu exkluzivní kousek, je SSD disk Samsung o kapacitě 32 GB, který je nejen mnohem rychlejší (odhadem řekněme asi dvakrát), než všechny klasické 1,8palcové pevné disky, ale vítězí i v porovnání s rychlejšími 2,5palcovými kolegy. A to je spolu s dostatkem operační paměti i důvod, proč tu i Windows Vista běží až nečekaně svižně.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
E-mail adresáta:
Komentář:
Odeslat
HTC One V má dobrý poměr ceny a výkonu, nejnovější Ice Cream Sandwich, 5Mpx fotoaparát a překvapivě povedený kontrastní displej.
20. 5. 2012 | Láska Jan, Kuchár Martin | 16
Slábnou jim smysly, ale nechtějí se vzdát pokročilých funkcí. To je skupina uživatelů, na kterou se zaměřuje Doro PhoneEasy 740 s upraveným Androidem.
16. 5. 2012 | Posejpal Jan | 5
Napište stručné hodnocení mobilu, který nosíte v kapse. „Uživatelské recenze“ vám příště pomohou s výběrem nového telefonu.
15. 5. 2012 | Kůžel Filip | 8
Asus mírně oholil svůj nejvýkonnější tablet Transformer Prime, výrazně snížil cenu a výsledkem je Transformer Pad 300.
13. 5. 2012 | Kuruc Jiří | 3
Na trhu působí už 15 let a teď deklaruje svůj zájem stavět sítě LTE. K návrhu podmínek aukce má ha-vel několik zásadních připomínek. Vezme je ČTÚ v úvahu?
11. 5. 2012 | Pospíšil Aleš | 15