Také nečtete podmínky aplikací? Budete překvapení...

Podmínky použití aplikací jsou dlouhé. Nikdo je nečte. A vývojáři toho zneužívají. Norové z dokumentu biblických rozměrů vytáhli pár perliček.

Nejotravnější a nejopomíjenější čtení na světě? Podmínky použití aplikací (EULA). Aplikace v běžném smartphonu (v tomto případě jde o výběr 33 apps) vydají na více než 250 tisíc slov, tzn. asi 24 hodin čtení. To je více, než má Nový zákon.

Na tento absurdní fenomén chce svéráznou kampaní #appfail upozornit Norská rada pro spotřebitele. Na internetu běží video, kde zástupci úřadu po 24 hodin slovo za slovem čtou EULA zmíněných aplikací. Ne, asi to nebude to nejsledovanější video na internetu, tady jde spíše o virální efekt. Zajímavá data se nachází v dokumentu Appfail Report 2016. Protože je docela dlouhý, tak jsem jej v duchu kampaně nečetl, nicméně i letmé prolistování a grafika stojí za to.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Čtou a postupně odškrtávají jednotlivé aplikace na pozadí.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Norové nekončí poukázáním na absurditu celého konceptu EULA, ale také vydali doporučení, jak by podmínky mohly vypadat. Také vyzdvihují několik aplikací, které jdou vzorem. 

Možná jste v poslední době zaznamenali zprávy o tom, že Runkeeper sleduje své uživatele i mimo sportovní aktivitu. I tato iniciativa pochází od Norů. Vývojáři aplikace zareagovali tím, že „bug“ (tak to označili oni) bude odstraněn. Norové oponují, že to je jen špička ledovce. Seznamovací aplikaci Tinder Norové dokonce zažalovali kvůli porušení zákonů Evropské unie. A nejde jen o to, že by si autoři aplikací do EULA napsali prakticky cokoliv a spoléhali na to, že si nikdo nevšimne. Norové upozorňují i na aplikace, které v praxi dělají ještě horší věci, než mají uvedené v EULA a svá vlastní pravidla tak porušují – pochopitelně v neprospěch uživatele.

Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadá soubor EULA všech aplikací, které vidíte na přebalu. Je to stejný stoh papírů, ze kterého Norové na videu (a screenshotech výše) čtou.

Témata článku: Mobilní aplikace, Kauzy, Bug

12 komentářů

Nejnovější komentáře

  • wings123 30. 5. 2016 18:24:35
    Je v niektorej novsej verzii Androidu moznost uplneho ovladania aktivity a...
  • jachymCZ 30. 5. 2016 16:18:56
    Pane redaktore nic ve zlém, ale napsat do nadpisu článku o tom, že...
  • kubisek78 30. 5. 2016 8:05:07
    Řeším teď něco podobného, ale s webovou encyklopedií Wikipedia. Manželka...
Určitě si přečtěte

Tenhle trik od Googlu vykouzlí úžasné noční fotky. Srovnejte je s normální zrnitou mazanicí

Tenhle trik od Googlu vykouzlí úžasné noční fotky. Srovnejte je s normální zrnitou mazanicí

** Postavit mobil na stativ a fotit „na dlouhý čas“ umí kde kdo. ** Google Labs jdou dál. Takových snímků pořídí 64. ** Algoritmy z nich pak vykouzlí neuvěřitelnou podívanou.

27.  4.  2017 | Kůžel Filip | 31

Socratic: Tahle appka zvládne matematiku za vás

Socratic: Tahle appka zvládne matematiku za vás

23.  4.  2017 | Miksa Martin | 3

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Filip Kůžel]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Filip Kůžel]

** Podívejte se do galerie na aplikace, které používám ** Je to výběr formovaný mými potřebami, ale třeba najdete inspiraci ** Pro práci i zábavu, na sport a turistiku, nákupy, úpravy, ukládání...

21.  4.  2017 | Kůžel Filip | 61