Trh se smartphony zpomaluje. Výrazněji roste jen Huawei

I když se opět prodalo historicky nejvíc smartphonů, trh ve 4Q 2015 zpomalil na jednociferný růst.

Trh se smartphony zpomaluje. Výrazněji roste jen Huawei

Ve čtvrtém čtvrtletí 2015 se do prodejní sítě celosvětově distribuovalo 404,5 milionu kusů chytrých telefonů. To je sice rekord za jediný kvartál, ale zároveň také nejpomalejší meziroční nárůst o pouhých 6 % za celou dobu existence smartphonů. Pro značky ovládající trh je čím dál obtížnější obhajovat své pozice, růst rychleji než trh se daří jen několika z nich. Vyplývá to ze čtvrtletní studie společnosti Strategy Analytics.

Objem prodeje v 4Q a za celý rok 2015 (zdroj: Strategy Analytics)

Klepněte pro větší obrázek

Zpomalování prodejů svědčí o nasycování globálních trhů. Země, které před několika lety patřily k rozvíjejícím se smartphonovým trhům, jsou dnes považovány za vyspělé. Západní trhy přitom stagnují už delší dobu a příležitost k růstu výrobcům prakticky neposkytují. Tento trend asi nejnápadněji dopadl na Apple, který sice meziročně nepatrně navýšil počet dodaných iPhonů, ale jeho tržní podíl o procento poklesl. Analytici Applu radí expandovat na nové trhy (Indie, Nigérie), aby mohl v roce 2016 opět nastartovat růst.

Samsungu se v říjnu až prosinci 2015 prodejně dařilo. Jihokorejci prodali 81,3 milionu smartphonů, což firmě zajistilo udržení prvního místa a také tržního podílu, protože 9% meziroční růst (nejvyšší za poslední dva roky) byl vyšší než růst celého trhu. Samsungu může v udržení pozice lídra pomoci včasné uvedení modelu Galaxy S7, jenž by se měl do prodejní sítě dostat ještě v průběhu prvního čtvrtletí 2016.

Rok 2015 byl rekordní

Za velmi úspěšný může rok 2015 považovat Huawei. V posledním čtvrtletí firma opět navýšila objem prodeje, a to víc než o třetinu. S 32,6 miliony dodaných smartphonů upevnila třetí místo, byť propast mezi Číňany a druhým Applem je stále více než 40 milionů kusů. Huawei se v minulém roce dobře dařilo budovat povědomí o značce, kterou podpořilo uváděním kvalitních a cenově přijatelných modelů.

Tržní podíl výrobců v 4Q a za celý rok 2015 (zdroj: Strategy Analytics)

Klepněte pro větší obrázek

Čtvrté a páté místo si s nepatrným vzájemným odstupem dělí čínské značky Lenovo a Xiaomi. První jmenovaná těží z globální distribuce smartphonů a povědomí o značce ze světa počítačů, v roce 2015 jí ale chyběl výrazný top model, aby mohla zaútočit na konkurenci. Xiaomi má stále velký potenciál pro růst díky tomu, že působí pouze v domovské Číně a na několika asijských trzích. Letos se očekává uvedení modelu Mi5 jako prvního globálního smartphonu Xiaomi.

Za celý rok 2015 se prodalo globálně celkem 1,44 miliardy smartphonů a podle některých prognostiků by to mohlo být nejvyšší číslo, jakého smartphony v podobě, v jaké je známe dnes, dosáhly. Dále už může trh podobně jako u tabletů postupně klesat. Oživování mohou přinést až výraznější inovace, které přinutí zákazníky vyměnit starší modely za nové.

Článek patří do rubrik: Samsung, Apple, Huawei, Lenovo, Xiaomi, Hospodaření a finance

55 komentářů

Diskuze

  • dušan rajninec , 15. 2. 2016 9:50:04
    Trh zo smarphonmi sa nespomaluje , iba sa nasycuje ! A to je rozdiel ....
  • Ladislav Výsmek , 12. 2. 2016 15:30:29
    Nedám dopustit na KingZone. Za málo peněz hodně muziky :)...
  • n7610 , 12. 2. 2016 12:51:38
    Go HUAWEI Go

Určitě si přečtěte


Bomba pravdy. Nintendo přiznává, že Pokémoni jeho zisky moc nevylepší

Bomba pravdy. Nintendo přiznává, že Pokémoni jeho zisky moc nevylepší

Když vyšla hvězda zvaná Pokémon Go, akcie Nintenda vyletěly do nebes. Teď firma přiznává, že ze zisků ze hry mnoho nemá a akcie prudce padají zpět.

Dnes | Vajner Radek, E15.cz | 4

Apple má patent, který umožní na dálku vypnout všechny foťáky

Apple má patent, který umožní na dálku vypnout všechny foťáky

Technologie je založená na infračerveném vysílači, který dočasně vyřadí z provozu všechny fotoaparáty v dohledu. Nutno dodat, že technologii musí podporovat i ten fotoaparát, takže jde spíše o investici do budoucna, než že by to fungovalo okamžitě po nasazení.

Dnes | Kůžel Filip | 23

Odvěká nevýhoda je pryč. Testujeme první Xiaomi s českým LTE

Odvěká nevýhoda je pryč. Testujeme první Xiaomi s českým LTE

Smartphony Xiaomi se zbavují své největší nevýhody – absence českých LTE pásem. Exkluzivně jsme pro vás první takový kus vyzkoušeli.

Včera | Kůžel Filip, Miksa Martin | 51

Honor 7 Lite: sázka na jistotu [recenze]

Honor 7 Lite: sázka na jistotu [recenze]

Honor 7 Lite patří k nejlépe vybaveným telefonům do 6 000 Kč. Pěkně vypadá, kvalitně fotí a nezklame ani stran výkonu či výdrže. Má i nějaké zásadní nedostatky?

24.  7.  2016 | Miksa Martin | 15

Farmaceuti z GSK budou při klinické studii sbírat data výhradně přes iPhony

Farmaceuti z GSK budou při klinické studii sbírat data výhradně přes iPhony

Revmatici účastnící se nejnovější klinické studie farmaceutické firmy GlaxoSmithKline (GSK) budou v příštích měsících do aplikace ve svém iPhonu zaznamenávat čas a intenzitu bolestí kloubů, únavu a náladu. Jednou denně také s telefonem v ruce provedou motorické cvičení, k jehož vyhodnocení budou použita standardní čidla telefonu. GSK se totiž stala první velkou firmou, která se jala využít softwarovou platformu ResearchKit z dílny Applu.

23.  7.  2016 | Schwarzmann Marek | 74