Trium Mars: malý a šikovný Asiat (test)

Mobily značky Trium nejsou v našich končinách příliš známé, přestože například v sousedním Německu nebo na Slovensku se zcela běžně prodávají a jsou dokonce nabízeny i místními mobilními operátory. Trium Mars je opravdu dobrý mobil.
Mobily značky Trium nejsou v našich končinách příliš známé, přestože například v sousedním Německu nebo na Slovensku se zcela běžně prodávají a jsou dokonce nabízeny i místními mobilními operátory. Trium Mars je opravdu dobrý mobil.

Trium je totiž značkou mobilních telefonů, které vyrábí asijská společnost Mitsubishi a rozhodně nepatří mezi nejhorší nebo průměrné výrobce mobilních zařízení - její mobilní telefon Trium Mars je toho dobrým důkazem.

Jeden malý buřtík

Trium Mars je roztomilý a příjemně malý mobilní telefónek. Je sice krapet silnější, ale díky své baculatosti se poměrně dobře drží v dlani a telefonovat z něj je doslova požitek. Vraťme se ale zpět do reality všedních dní a začněme pěkně od začátku.

Mobilní telefon Trium Mars je duální mobilní telefon, který již na první pohled dokáže zaujmout. Velkou část přední strany telefonu zabírá gumová klávesnice s velkým kulatým navigačním tlačítkem. Klávesnice není příliš pohodlná a je velmi podobná mobilu Siemens C35i – obávám se však, že se časem mohou začít také mazat písmenka.

Naopak velké čtyřsměrové navigační tlačítko pod displejem patří k těm nejlepším, jaké jsem kdy viděl. S jeho pomocí je ovládání celého mobilního telefonu velmi jednoduché, rychlé a hlavně intuitivní. Tlačítka pro přijmutí a zavěšení hovoru jsou dvoupolohová a jejich aktuální funkci si můžete přečíst ve spodním řádku velké grafického displeje podobně, jako například na Nokii 6210.

Displej dokáže zobrazit až 6 řádků textu a jeden řádek ikon. Část krytu kolem klávesnice je velmi jednoduše vyměnitelný jako například u Alcatelu OT303 nebo lowendového Siemensu A36.

SIM kartu svého mobilního operátora vkládáte do nezvykle řešeného „úložiště“ pod baterií. Ta se ukrývá pod odejmutelným zadním krytem, který bohužel příliš nesedí a docela hodně vrže. Anténa je pevná a trošku kazí jinak elegantní vzhled celého mobilního telefonu.

  

Pane vrchní, to menu nemá chybu

Protože Mars byl prvním mobilním telefonem Trium, který jsem měl možnost testovat, přistupoval jsem k němu ze začátku trochu s despektem. Teď tohoto trochu lituji, protože Mars je opravdu dobrý mobil.

Telefon podporuje takové věci, které teprve nyní jiné renomovanější značky přinášejí jako velké novinky. Za všechny musím jmenovat především animované šetřiče na displeji v pohotovostním stavu telefonu, které si můžete zvolit ze tří předem připravených. Animace však nejsou samoúčelné – spořič se „hýbe “ vždy, když se telefon registruje do sítě. Když vám tedy někdo volá nebo když telefon začne přijímat textovku zatřepotá motýlek na displeji zuřivě křídly již několik vteřin před samotným zazvoněním.

Stejně jako animované šetřiče můžete změnit styl grafiky v menu, které je také velmi přehledné. Telefon samozřejmě zvládá příjem a odesílání textových zpráv, mobilní Internet si prohlédnete vestavěným wapovým prohlížečem, který podle mého názoru patří mezi nejpropracovanější. Například procházení složitých stránek se spoustou formulářových položek je velmi příjemné ve srovnání například s Alcatelem OT30x – ten je na takových stránkách téměř nepoužitelný.

V menu telefonu můžete najít také tři hry, z nichž nejzajímavější je ze stolních počítačů velmi oblíbený Sokoban. Že si na něj již nepamatujete? Nevadí, osvěžím vám paměť – Sokoban je logická hra, kde máte za úkol v bludišti dopravit několik beden se záhadným obsahem na předem určené pozice.

Trium Mars umí také SIM Toolkit a má paměť na telefonní čísla (přímo v telefonu můžete uložit až 100 čísel). Ke každé položce v telefonním seznamu můžete přiřadit jednu z pěti informačních ikon, e-mailovou adresu, až tři telefonní čísla a krátkou textovou poznámku. Další funkce telefonu jsou již zcela běžné – inteligentní vibrační vyzvánění, příjemné vyzváněcí melodie, budík i hlasité hands-free, které je hodně velmi kvalitní.

  

Nedám, běžte pryč!

Mobilní telefon Trium Mars je velmi kvalitní a návykový telefon. Velmi rychle si na něj zvyknete a velmi neradi jej budete dávat z ruky, protože má vše, co můžete od mobilního telefonu této kategorie potřebovat. Je určitě velká škoda, že jej žádný z našich operátorů nezařadil do některé z předplacených sad. Na pultech obchodů by se totiž příliš dlouho neohřál. To však není vše. Nyní mám v ruce jeho brášku – Trium Arii, který je ve spoustě věcí ještě o chloupek lepší.

Ve zkratce:

 • Mobilní telefon Trium Mars
 • Síť: GSM 900/1800
 • Rozměry: 115 x 44 x 29 milimetrů
 • Hmotnost: 115 gramů
 • Udávaná pohotovostní doba: 130 hodin
 • Udávaná doba hovoru: 3 hodiny
 • Kapacita paměti: 100 čísel v paměti telefonu
 • Počet míst v seznamu volání: 10, 10, 10
 • Displej: 6 řádek textu, 1 řádek ikon
 • Druhy vyzvánění: normální, vibrační, zesilující
 • Vyzvánění: 10 melodií
 • Baterie: 800 mAh Ni-MH
 • Funkce, které telefon obsahuje: Budík, časové funkce, data a fax, hlasité hands-free, hry, kalendář, kalkulačka, minutové pípání, rychlé psaní SMS, SIM Toolkit, upomínky, vícepoložkový telefonní seznam, WAP
 • Funkce, které telefon neobsahuje: Bluetooth, diktafon, hardwarový modem, hlasové ovládání, hlasové vytáčení, infraport, minutka, odlišení volajících různým zvoněním, prohlížeč e-mailů, stopky, synchronizace s PC, vyzváněcí profily, záznamník hovoru

Témata článku: Recenze, Test, Siemens C35i

53 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Andrej 10. 7. 2002 16:14:58
  Len vcera som si ho kupil, ale nemam k nemu navod. Ako funguje na nom...
 • redy 19. 6. 2002 1:45:05
  a hlavně,když ho vypnete,vzbudí vás..to je docela deviza.-))
 • martin fox 5. 5. 2002 12:04:20
  uvedeny mobil mam...
Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 4: konkurenti ho budou nenávidět [recenze]

Xiaomi Redmi Note 4: konkurenti ho budou nenávidět [recenze]

** Globální verze Redmi Note 4 podporuje všechna důležitá LTE pásma ** Procesor od MediaTeku střídá konkurent od Qualcommu ** Jednou z jeho hlavních výhod je i velmi štědrá 4 100mAh baterie

25.  4.  2017 | Měchura Milan | 19

HTC U Ultra: ultra výbava za ultra cenu [recenze]

HTC U Ultra: ultra výbava za ultra cenu [recenze]

** HTC U Ultra útočí na příčky nejvyšší ve všech oblastech ** Dva displeje, stereozvuk, dva dobré fotoaparáty ** Nic není dokonalé a i HTC U Ultra má svoje ale

23.  4.  2017 | Vrbacký Jakub | 10

Lenovo Moto M: střední třída v sexy balení [recenze]

Lenovo Moto M: střední třída v sexy balení [recenze]

** Lenovo Moto M se prezentuje jako kovová stylovka pro mladé ** Jedná se o povedenou střední třídu ** Mezi jeho přednosti patří čistý Android, kvalitní zvuk i fotoaparát.

7.  4.  2017 | Miksa Martin | 6

V novém Computeru jsme otestovali 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

V novém Computeru jsme otestovali 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

** Otestovali jsme 22 powerbank, udávané a naměřené hodnoty se často lišily ** Nové procesory AMD Ryzen příjemně překvapily ** Poradili jsme s výběrem nového Wi-Fi routeru

4.  4.  2017 | časopis Computer | 2

HTC U Play: odvážně naceněný restart [recenze]

HTC U Play: odvážně naceněný restart [recenze]

** Kombinace skla a modré barvy vypadá skvěle ** Průměrná výdrž zamrzí, chybějící 3,5mm jack naštve ** Extrémní cenovka přebije pozitivní dojmy

26.  3.  2017 | Herodek Martin | 16

LG K10 (2017): když výrobce škudlí na Evropě [recenze]

LG K10 (2017): když výrobce škudlí na Evropě [recenze]

** Po půl roce se na český trh opět dostávají smartphony LG ** LG K10 2017 je poměrně povedný, v konkurenci ale neobstojí ** Varianta pro Evropu navíc přišla o několik funkcí

22.  3.  2017 | Vrbacký Jakub | 7

Nubia Z11: návrat ve velkém stylu [recenze]

Nubia Z11: návrat ve velkém stylu [recenze]

** ZTE se skrze svou podznačku snaží vrátit k českým zákazníkům ** Nubia Z11 je sice loňský vlajkový model, přesto má stále co nabídnout ** Výrobce to naštěstí nepřehnal z cenou.

19.  3.  2017 | Miksa Martin | 11

LG K4 (2017): lowend, se kterým promeškáte mládí [recenze]

LG K4 (2017): lowend, se kterým promeškáte mládí [recenze]

** LG K4 (2017) chce oslovit začínající či zcela nenáročné uživatele ** Svými parametry však zaostává za konkurencí ** Záchranou není v tomto případě ani podpora všech LTE pásem

15.  3.  2017 | Měchura Milan | 9