19.  4.  2012    Tablety  |  iPad

Win8 tablety chystá Intel i výrobci. Začnou na 7 000 Kč

Další kapitolu „post-PC“ éry hodlá napsat Microsoft se svým operačním systémem Windows 8. Povede se mu prorazit blokádu Apple iPadu?

Výrobci spolupracují s Microsoftem na vývoji různých druhů a velikostí tabletů, které poběží na připravovaném systému Windows 8. Velkou otázkou je samozřejmě cena, která musí být dostatečně konkurenceschopná proti současným lídrům se systémy iOS a Android. Jak zveřejnil web Digitimes, ve vývoji je v rámci výrobců jako Acer, Asus, Dell, Lenovo, HP nebo Toshiba přibližně 32 tabletů, které by měly být na trhu do konce tohoto roku.

Jejich cena by přitom měla začínat již na přijatelných 300 dolarech, což je v přepočtu se všemi přirážkami přibližně 7 000 Kč. V této cenové hladině se ale budou pohybovat pouze nejlevnější modely pravděpodobně s čipy ARM, ty nejdražší na platformě Intel by měly atakovat hranici jednoho tisíce dolarů, tedy přibližně 23 000 Kč. Za tuto cenu lze ale spíše očekávat nějaké hybridní formy tabletu či kombinace s ultrabookem.

Klepněte pro větší obrázek
Prototypy existují, Microsoft se jimi chlubí už několik měsíců

Lepší podpora podnikových systémů by dle tvrzení měla pomoci rychlému rozšíření a snížení tržního podílu iPadu ze současných 70 % na 50 % do poloviny roku 2013.

Intel diktuje parametry

Kromě Microsoftu a výrobců hardwaru na vývoji Windows 8 tabletů spolupracují také výrobci procesorů – společnosti Nvidia a Intel. Druhá jmenovaná v oblasti tabletů spolupracuje s deseti počítačovými výrobci a zveřejnila specifikace, které by měly splňovat tablety s jeho úspornou dvoujádrovou platformou Clover Trail.

Na obrázku z prezentace můžete vidět na prvním místě výdrž, která by měla být více než devět hodin. Další na řadě je rychlé připojení k datové síti přes 3G či novější LTE, samozřejmě kromě dnes již běžné WiFi. Neustálý standby režim (po zmáčknutí tlačítka je systém okamžitě a plně k dispozici), ve kterém tablet vydrží kolem 30 dní. Dle Intelu by měl tablet být tenčí než devět milimetrů a jeho hmotnost by neměla přesahovat 680 g.

Klepněte pro větší obrázek 
Tablety s Windows 8 dle Intelu

Mezi podporovanými technologiemi by nemělo chybět bezdrátové vysílání obrazu pomocí Intel Wireless Display nebo NFC, od kterého se v budoucnu očekává výraznější úspěch na poli bezpečného přenosu dat na krátkou vzdálenost. Důležitým aspektem je ale uvedená cena. Zvládnou výrobci dostát ostrým požadavkům Intelu a ještě své produkty prodat za rozumnou cenu?Sledujte MobilManii na Facebooku


Kromě té tloušťky souhlas... nejlépe z tablrtů se... Lubomír Sopůšek 19.  4.  2012 16:09
Nesnažil se nám před časem někdo z Intelu... koddet 19.  4.  2012 13:16
Doufám bude některý mít tak max 40 deka a slot na... elho_cid 19.  4.  2012 11:37
Určitě mají šanci udělat díru do světa, zejména v... Stein 19.  4.  2012 10:19


Další podobné články

Acer uvedl inovovanou verzi levného tabletu Iconia One 7

Acer uvedl inovovanou verzi levného tabletu Iconia One 7

15.  8.  2015  |  Láska Jan  |  1

Apple představí nové iPhony nejspíš už 9. září

Apple představí nové iPhony nejspíš už 9. září

10.  8.  2015  |  Láska Jan  |  9

Simon Pierro: kouzelník, který kouzlí s iPadem

Simon Pierro: kouzelník, který kouzlí s iPadem

2.  8.  2015  |  Kůžel Filip  |  3

Nvidia Shield Tablet: Máte vadnou baterii? Dostanete nový stroj

Nvidia Shield Tablet: Máte vadnou baterii? Dostanete nový stroj

1.  8.  2015  |  Kůžel Filip  |  5

Trh s tablety klesá. Pociťuje to hlavně Apple a Samsung

Trh s tablety klesá. Pociťuje to hlavně Apple a Samsung

31.  7.  2015  |  Láska Jan  |  6