ČOI varuje před telefony DECT, prý ruší mobilní sítě

Podle zjištění České obchodní inspekce ruší některé bezdrátové telefony pro pevné linky mobilní signál. Pozor byste si měli dát na přístroje DECT z USA.

Česká obchodní inspekce (ČOI) vydala upozornění, ve kterém varuje před používáním bezdrátových telefonních zařízení DECT. Tyto telefonní přístroje určené pro pevnou linku prý mohou rušit signál mobilních sítí třetí generace UMTS. Přístroje, které lidé levně nakupují ve Spojených státech a nechávají vozit do Evropy však nejsou pro tuzemský provoz homologovány. ČOI narazila na internetového prodejce, který inzeruje zprostředkování telefonů DECT 6.0 z e-shopů internetových obchodů v USA. Podnikatel po upozornění inspekce přestal telefony dovážet.

Technologie DECT (Digital Enhanced Cordless Telecommunication; původně Digital European Cordless Telephony) se v Evropě masově prosadila a od konce roku 2005 v ČR zcela nahradila původní bezšňůrové telefony CT1, CT1+ a CT2. Použití technologie DECT není omezeno jen na bezšňůrové telefony, ale může se jednat i o další bezšňůrová zařízení. Evropský DECT pracuje na kmitočtovém pásmu 1880-1900 MHz, které je v celé Evropě pro toto použití volné. DECT 6.0 je americká varianta evropského DECT (i když Američané tvrdí, že naopak evropský DECT je odvozen z amerického systému). Jedná se opět o bezšňůrové telefony pro pevnou linku, ovšem rádiový přenos signálu mezi bezšňůrovou ručkou a základnovou stanicí připojenou k pevné lince je na jiné frekvenci. Použité kmitočtové pásmo 1920-1930 MHz je ale v celé Evropě určeno pro UMTS, tj. pro 3G sítě mobilních operátorů. Z tohoto důvodu provozem bezšňůrových telefonů DECT 6.0 dochází k rušení sítí UMTS.

Zmatečné značení

Původně nakupovali zařízení DECT 6.0 koncoví uživatelé soukromě, v rámci pobytu nebo služební cesty v USA. S rozvojem internetového obchodování se ale dostupnost tohoto výrobku podstatně rozšířila o možnosti přímého nákupu v amerických e-shopech (některé internetové obchody však uplatňují omezení prodeje do Evropy), v internetových obchodech zprostředkujících za provizi nákup v amerických e-shopech a výjimečně je nabízen také v kamenných obchodech.

Důvodem zvýšeného zájmu uživatelů o tato zařízení je jejich nižší cena a také označení, které ve spotřebiteli i prodávajícím vyvolává dojem, že se jedná o novější verzi DECT, podle zvyku, jakým se značí verze nového softwaru. Inspekce proto ve spolupráci s ČTÚ iniciovala kroky, které by vedly k novému značení bezdrátových telefonů. Z toho by vyplývalo, zda je přístroj určený pro evropský nebo americký trh.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takto mohou přístroje DECT rušící mobilní signál vypadat

Nabídku značkových bezšňůrových telefonů a náhlavní sady DECT 6.0 zjistili inspektoři přímo v klasických obchodech, a to distribuovaných autorizovaným dealerem. Ovšem kontroly prokázaly, že se jedná o evropský DECT, autorizovaný dealer použil americké označení DECT 6.0 jako marketingový tah, protože se mylně domníval, že DECT 6.0 označuje novou verzi evropského DECT – a koneční prodejci toto označení převzali. V tomto případě ČOI uložila opatření ke zjednání nápravy.

Byl však také nalezen internetový prodejce, který deklaruje zprostředkování telefonů DECT 6.0 z e-shopů v USA. Kontaktovaný podnikatelský subjekt, který zajišťuje dovoz těchto výrobků, po upozornění ČOI podnikl takové kroky, aby nebyly tyto výrobky do ČR dovezeny. Samotný internetový obchod je však provozován jiným subjektem, který svou nabídku telefonů DECT 6.0 zatím nestáhl. Kontroly proto budou pokračovat.


Doporučení ČOI:

Navrhovanou změnu označení a nápravu situace na trhu nelze očekávat okamžitě, ale až v delším časovém odstupu. Z tohoto důvodu Česká obchodní inspekce doporučuje potenciálním zájemcům o koupi zařízeni DECT, aby požadovali informace o frekvenci, na níž je provozováno, a výrobky označené DECT 6.0 nekupovali.

Kromě rušení v důsledku použití nesprávného kmitočtového pásma mohou u telefonů DECT 6.0 vznikat problémy i na rozhraní s pevnou veřejnou telefonní sítí – americké rozhraní se může od českého, resp. evropského značně lišit. Podle směrnice 1999/5/ES (NV 426/2000 Sb.) je výrobce nebo dovozce povinen uvádět informace, k jakým sítím lze zařízení připojit.

Témata článku: Kauzy, Telefony

12 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Tom 28. 5. 2011 7:19:20
    Telefony DECT neruší jen mobilní sítě, ale jako permanentní domácí zdroj...
  • rusic 26. 5. 2011 14:08:11
    mohu si někde na internetu zakoupi rušičku mobilních sítí ?
  • Desperado 22. 5. 2011 8:40:28
    NENE DECT tel. tu byly dřív, takže mobilní sítě ruší DECT.
Určitě si přečtěte

WhatsApp prý ohrožuje svobodu slova. Konverzaci si mohou prohlížet třetí strany

WhatsApp prý ohrožuje svobodu slova. Konverzaci si mohou prohlížet třetí strany

** WhatsApp čelí kritice za přístupnost zpráv pro třetí strany ** Přitom WhatsApp prohlašuje, že jsou data chráněná šifrováním ** Problém nastává, když je jedna ze stran bez internetu

Dnes | E15.cz , Tomeš Michal | 18

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

** Velkoobchodní ceny za LTE jsou pro virtuály stále příliš vysoké ** Pokuta 2 miliony zatím dva ze tří operátorů ke zlevnění nemotivovala ** V krajním případě může ČTÚ odebrat vydražené LTE licence

19.  1.  2017 | Láska Jan | 12

Lidovky: Lepší podmínky pro spotřebitele chce mít v zákoně sám premiér

Lidovky: Lepší podmínky pro spotřebitele chce mít v zákoně sám premiér

** Ministr Mládek dostal „vynadáno“ od premiéra, nechrání zákazníky ** Spotřebitelé mají dobrou naději zmírnit zvůli operátorů ** Lobby je však mocné, zdaleka není vyhráno

17.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 9

Irsko: V otázce daní pro Apple překročila EK své pravomoci

Irsko: V otázce daní pro Apple překročila EK své pravomoci

7.  1.  2017 | E15.cz , Schwarzmann Marek | 34

Ministr Mládek zapomněl, co slíbil. Ochranu spotřebitele ze zákona vynechal

Ministr Mládek zapomněl, co slíbil. Ochranu spotřebitele ze zákona vynechal

** Operátoři už nám několikrát ukázali, jaký vliv na zákonodárce mají ** V Senátu loni neprošla novela zákona z pera Aleny Dernerové ** Ministr Mládek sliboval, že zákonnou ochranu spotřebitele posílí

4.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 33

In memoriam: 13 tech-věcí, o které jsme přišli v roce 2016

In memoriam: 13 tech-věcí, o které jsme přišli v roce 2016

** Inovace zažily skvělý rok. ** Ale neplatí to pro všechny technologické vychytávky. ** Takto třináctku ne/šťastných sepsal server CNN.

3.  1.  2017 | E15.cz , Filipová Hana | 43