ČTÚ dal zelenou šedým virtuálním operátorům

Telefónica O2 podle úřadu pochybila, když chtěla omezit činnost společností TMT Czech a Hermod ve své síti. Nyní je musí dál nechat přeprodávat své služby.

Český telekomunikační úřad rozhodl ve sporu Telefónicy O2 a dvou přeprodejců jejích služeb ve vlastní síti. Operátor má podle rozhodnutí úřadu umožnit firmám TMT Czech a Hermod dále přeprodávat své služby koncovým maloobchodním zákazníkům a umožnit aktivace dalších SIM karet podle původních podmínek stanovených v rámcových smlouvách. Úřad tak nepřímo legalizoval existenci šedých virtuálů na českém trhu.

Spory obou firem, jež mají společné vlastnické zázemí, s Telefónicou O2 byly zahájeny na jaře letošního roku v okamžiku, kdy se operátor rozhodl omezit jejich aktivity. Odmítal vydávat nové SIM karty, postupně kontaktoval stávající koncové zákazníky obou přeprodejců, hrozil odpojením jejich telefonního čísla a nabízel možnost přejít přímo pod svá křídla za výhodnějších podmínek. Ceny takto nabízených tarifů se pohybovaly na úrovni retenčních nabídek, tedy až s 50% slevou proti běžnému ceníku (více o zahoření sporu čtěte zde).

Pyrrhovo vítězství

Telefónica O2 argumentovala tím, že došlo ze stran subjektů TMT Czech a Hermod k porušování jejích obchodních podmínek a ke klamání zákazníků ohledně charakteru poskytovaných služeb (reakci O2 na stížnost dotčených firem čtěte zde). ČTÚ však svým rozhodnutím dal za pravdu šedým virtuálům. Úřad konstatoval, že společnost Telefónica O2 je povinna v plné míře pokračovat v plnění svých smluvních povinností dle smluv, které společnosti TMT Czech a Hermod mají s operátorem uzavřeny.

„Rozhodnutí mimo jiné také říká, že praktiky operátora Telefónica O2, kdy přestala aktivovat nové SIM karty našim korporátním zákazníkům a nepřímo nás tím vytlačovala z trhu, byly protiprávní,“ komentuje Jiří Wohlmann, předseda představenstva TMT Czech. V praxi to znamená, že Telefónice O2 se nepodaří získat pod svá křídla významné kmenové skupiny zákazníků obou firem, například zaměstnance a spolupracovníky Oriflame, Avon, Vegacom a dalších sdružení nebo korporací.

Telefónica O2 podle slov tiskového mluvčího Martina Žabky považuje i přesto rozhodnutí za své vítězství: "Za klíčové považujeme rozhodnutí ČTÚ, že společnost TMT Czech, ani společnost Hermod, nemají statut poskytovatelů komunikačních služeb, za což se obě firmy vydávaly. TMT Czech, stejně jako Hermod jsou pouze naši účastníci na základě smlouvy, kterou opakovaně porušovaly. Proto rozhodnutí ČTÚ vítáme a považujeme ho za naše vítězství." Další právní kroky operátor teprve zvažuje.

Legalizovaná šedá

Podle informací od přeprodejových virtuálů a v souladu s rozhodnutím ČTÚ budou obě společnosti po Telefónice O2 požadovat dodržení všech smluvních podmínek, a dále požadovat, aby operátor neodkladně přistoupil k aktivaci nových SIM karet korporátních zákazníků. Oba novopečení virtuálové také zvažují zahájení dalších právních kroků s cílem získat náhradu škody včetně ušlého zisku.

Rozhodnutí ČTÚ jsou do jisté míry přelomová – legalizují existenci virtuálních operátorů formou přeprodeje a přiznávají jejich činnosti své místo na telekomunikačním trhu. Pro přeprodejové virtuály to znamená větší právní jistotu, že smlouvy, které mají uzavřeny s mobilními operátory, již nemohou být svévolně ze strany těchto operátorů porušovány s poukazem na jejich nejasné právní postavení na trhu.

Větší právní jistotu pak získají i koncoví zákazníci těchto subjektů, kteří se nemusí obávat jednostranného ukončení poskytování služeb nebo úplného odpojení čísla. Pro běžného člověka ale vítězství šedých virtuálů ve smyslu zlepšení konkurenčního prostředí na mobilním trhu zásadní význam nemá. Služby těchto firem totiž nejsou veřejně nabízeny, zpravidla je mohou využívat jen uzavřené spolky nebo skupiny lidí zapojených např. do multilevelmarketingových prodejních struktur atd. 

Témata článku: Operátoři, O2

34 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jirka 17. 8. 2010 11:02:57
    Prosim vas a za kolik maji SMSku ci MMSku?
  • crucifix 20. 7. 2010 9:22:50
    Zdravim Ceskych bratov Ono rozhodnutie vasho TMU stoji trosku na vode....
  • Freeze 17. 7. 2010 19:27:39
    Rýt umí každý. Ukázat na konkrétní nesrovnalosti a omyly už je ale nad...
Určitě si přečtěte

O2 nabídne rodinný tarif. Slibuje úsporu 35 % nákladů

O2 nabídne rodinný tarif. Slibuje úsporu 35 % nákladů

** Tři neomezené tarify s 9 GB a televize vyjde na dva tisíce ** Čtvrtou SIM s 3 GB je možné dokoupit za ďábelských 666 Kč ** Stejně jako Vodafone „tlačí“ O2 víc služeb za nižší jednotkovou cenu

Včera | Kůžel Filip, Pospíšil Aleš | 32

Dítě s paušálem může být neřízená střela, za dluhy odpovídají rodiče

Dítě s paušálem může být neřízená střela, za dluhy odpovídají rodiče

** Raději pořiďte dítěti předplacenou kartu, nebo nastavte limity útraty ** Ušetříte si infarkt až zjistíte, že potomek probendil balík ** ČTÚ řešil případ, kdy operátor vymáhal po dítěti dluh 60 tisíc

13.  4.  2017 | Pospíšil Aleš | 35

Datové jaro pokračuje. Který operátor přifoukne FUP limity příště?

Datové jaro pokračuje. Který operátor přifoukne FUP limity příště?

** Začátkem roku šéf ČTÚ předpověděl datové jaro. Teď je tu! ** T-Mobile první zvedl FUP limity, další budou následovat ** O2 pouští virtuály do LTE a „bič na operátory“ pluje parlamentem

9.  4.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 34

O2 v dubnu: Samsung Galaxy S8, rudý iPhone 7 a slevy [ceník]

O2 v dubnu: Samsung Galaxy S8, rudý iPhone 7 a slevy [ceník]

** O2 vám sleví až 3 000 Kč, ale musíte upsat duši ** Operátor spíše zlevňoval, iPhone SE koupíte už za 10 495 Kč ** Samsung Galaxy S8 vyjde bez úvazku na 22 tisíc

8.  4.  2017 | Pospíšil Aleš