ČTÚ: „Spěte klidně, šlapeme operátorům na paty“

Regulátor analyzuje smlouvy operátorů a požaduje změny. Postavení spotřebitelů už brzy vylepší i Husákův „bič na operátory“. Konečně se zdá, že bude líp.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) se nechal slyšet, že co se týče ochrany spotřebitele, šlape operátorům na paty. Regulátor konstatoval, že občas jeho výzev ke změně podmínek operátoři i uposlechnou, v některých případech ovšem dělají mrtvého brouka a tak přijde správní řízení a pokuta. ČTÚ například zmiňuje, jak prověřil smluvní podmínky a web T-Mobilu a u neomezených tarifů „S námi“ dosáhl toho, že jsou opravdu neomezené (původně měl operátor v podmínkách, že vše nad 10 tisíc minut a SMS může naúčtovat).

Tak či onak, ČTÚ operátory průběžně kontroluje a v září a říjnu navázal na smluvní audit z druhého pololetí loňského roku. Operátory tehdy vyzval k nápravě zjištěných nedostatků a k informování o změnách. Po upozornění ze strany ČTÚ zpřehlednili všichni tři mobilní operátoři během roku alespoň dílčím způsobem svou smluvní dokumentaci. Některé nedostatky ale přetrvávají.

Zásadní výtky ze strany ČTÚ se stále týkají informování o minimální úrovni kvality poskytovaných služeb a obecné nepřehlednosti smluvních podmínek, které sestávají z velkého množství dokumentů,“ říká předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák.

Zjištěné nedostatky u všech tří operátorů se týkaly neúplných informací o tom, která koncová zařízení v síti jsou či nejsou povolená a jaké technické požadavky musí splňovat. „ČTÚ se na úpravy obchodních podmínek zaměří znovu začátkem příštího roku, a pokud nebudou smluvní podmínky v souladu se zákonem, zahájí správní řízení,“ dodal Novák.

Ano, bude líp. V únoru...

Další velká věc, ze které se ovšem operátoři nevykroutí, je úprava podmínek v souladu s novelou Zákona o elektronických komunikacích (ZoEK). Jinak řečeno, nejpozději do 8. února musí operátoři do podmínek napsat, že sankce za předčasnou výpověď smlouvy nepřesáhne pětinu toho, co by zákazník jinak zaplatil. Na implementaci novely známé jako Husákův „bič na operátory“ jsme se proto i my operátorů zeptali.

Tisková mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová odpověděla stručně: „Do našich smluv implementujeme změny v zákonem stanovené lhůtě 6 měsíců, tedy nejpozději dne 8. února 2014.“

Ctibor Jappel z tiskového oddělení Telefónicy odpověděl: „Postupujeme přesně podle zákona. Nové všeobecné podmínky tedy vstoupí v platnost 8. února 2014. Všechny naše zákazníky současně musíme o této změně informovat 1 měsíc dopředu – to znamená, že nejpozději do 8. ledna 2014 dostanou všichni zákazníci jako součást svého vyúčtování informaci o nových podmínkách.“

Tisková mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová nám zaslala tuto odpověď: „Od vstupu novely v účinnost máme 6 měsíců na úpravu systémů, a to nás bude něco stát. Podmínky stanovené novelou zrealizujeme tak, aby znamenaly co nejmenší zátěž pro naše zákazníky. Předem se zákazníkům omlouváme za další administrativu, množství papíru a e-mailů, které od nás v souvislosti s novými povinnostmi stanovenými novelou obdrží. V tuto chvíli se podmínky uzavírání ani vypovězení smluv nemění. O připravovaných změnách budeme informovat.

Virtuálové ochotně spolupracují

Zatímco pokuta pár milionů je pro každého z trojice síťových operátorů k smíchu, pro virtuála by taková sankce mohla být i likvidační. Není proto divu, že jejich spolupráce na změně smluvních podmínek vypadá docela jinak. Tuzemský regulátor konstatoval, že virtuálů a menších operátorů zkontroloval na čtyři desítky, a ti žádoucím způsobem spolupracují.

Témata článku: Operátoři, Hospodaření a finance, Kauzy, ČTÚ

11 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Martin Kudela 28. 11. 2013 10:27:33
    Na webu centrum.cz psali, že zákon platí bez ohledu smluv, čili že ta...
  • František Scherbaum 22. 11. 2013 21:14:53
    Jo to je dobrý krok, to co požadují při vypovědění smlouvy je fakt...
  • Arismendo 17. 11. 2013 0:52:53
    Osobně jsem chtěl na prodejně špatně napsanou smlouvu proškrtat a dopsat...
Určitě si přečtěte

Uber má v Brně skončit. Firma zatím rozhodnutí neobdržela, bude jezdit dál

Uber má v Brně skončit. Firma zatím rozhodnutí neobdržela, bude jezdit dál

** Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření na zákaz služeb Uberu ** Firma podle soudu současnou formou provozu porušuje zákon ** Uber se odvolá a zatím jezdí dál

18.  4.  2017 | Láska Jan | 12

Operátoři si po aukci přehazují LTE frekvence

Operátoři si po aukci přehazují LTE frekvence

18.  4.  2017 | E15.cz , Pavec Jan | 2

Otravují vás marketingové hovory? Jednoduše je zakažte a budete mít klid

Otravují vás marketingové hovory? Jednoduše je zakažte a budete mít klid

** Zní to až příliš jednoduše, ale otravná volání omezuje zákon. ** S podpisem smlouvy jste patrně operátorovi dovolili i marketingová volání. ** Souhlas ale můžete kdykoliv odvolat.

17.  4.  2017 | Pospíšil Aleš | 63

Češi se učí nakupovat mobilem, pomalu dohánějí Evropu

Češi se učí nakupovat mobilem, pomalu dohánějí Evropu

14.  4.  2017 | Pavlovič Radek, E15.cz | 6

Dítě s paušálem může být neřízená střela, za dluhy odpovídají rodiče

Dítě s paušálem může být neřízená střela, za dluhy odpovídají rodiče

** Raději pořiďte dítěti předplacenou kartu, nebo nastavte limity útraty ** Ušetříte si infarkt až zjistíte, že potomek probendil balík ** ČTÚ řešil případ, kdy operátor vymáhal po dítěti dluh 60 tisíc

13.  4.  2017 | Pospíšil Aleš | 34

E-shopy po konci intervencí: Zlevníme, ale až vyprázdníme sklady

E-shopy po konci intervencí: Zlevníme, ale až vyprázdníme sklady

12.  4.  2017 | E15.cz , Lazarevič Arsen | 14