Nokia E72: více funkcí, více manažer (test)

Nokia E72 má nahradit manažerskou legendu, model E71. O kolik je lepší? Kam pokročil letitý Symbian? Vyplatí se výměna?
Kapitoly článku

Kdykoli se na trhu objeví telefon, který se od předchůdce liší jen jednou cifrou v označení, ožijí majitelé stávajícího modelu: má smysl investovat do novinky? Může mi vůbec novější telefon něco nabídnout, když ten můj umí skoro vše? E72 překvapuje pozitivně i negativně: stále je co vylepšovat a mnohé se povedlo, ale při snaze o neotřelý design lze také leccos pokazit.

 
 
TIP: srovnání technických parametrů Nokií E71 a E72

Telefon Nokia E72 je přímým následníkem modelu E71, telefonu s plnohodnotnou klávesnicí a operačním systémem Symbian určeného především na práci. Je zapotřebí zdůraznit, že Nokia E71 je velmi vydařený telefon, a tak to má jeho následník v mnoha ohledech hodně těžké.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia E71: nástupce manažerské legendy

Nokia E72
Nokia E72Nástupce modelu E71 s QWERTY klávesnicí sice přišel o infraport, dostal ale pětimegapixelový fotoaparát, konektor 3,5mm jack, Feature Pack 2 k Symbianu S60 třetí edice, senzorové tlačítko pro pohyb v nabídce, podporu HSUPA a rychlejší HSDPA.rozměry a hmotnost: 114 × 60 × 10 mm, 128 g
displej: 2,4'', aktivní TFT, 320 × 240, 16 mil. barev
sítě a data: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), WCDMA (900/2 100 MHz), GPRS (třída 32), EDGE (třída 32), HSDPA (10,2 Mb/s), HSUPA (2 Mb/s), GPS
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 250 MB, 128 MB RAM, microSDHC
baterie: 1 500 mAh, procesor: ARM1136 600 MHz
operační systém: Symbian 9.3 S60 3rd Edition, FP2
hudba: přehrávač hudby, rádio, 3,5mm jack
fotoaparát: 5MPx (2 592 × 1 944), video (640 × 480), autofocus, diodový blesk
76%
hardware
95%
software
katalogpreviewinfo výrobce
cena: 9 380 Kč (koupit)

Vzhled je na první pohled velmi podobný, i když jsem se od prvního okamžiku nemohl zbavit dojmu, že telefon působí laciněji, než předchůdce. To může být jen první dojem, který bližší zkoumání často přebije – například zadní kryt vypadá, že je subtilnější, nicméně jde skutečně jen o vzhled, opět se jedná o kvalitní kus kovu, který telefon dokonale ochrání před hrubším zacházením. Co ale asi není jen dojem je zpracování hlavních kláves levé a pravé nabídky, zvednutí a zavěšení hovoru: jsou z jednoho kusu plastu, od prvního doteku nepůsobí příliš kvalitně a mají nerovnoměrný zdvih. Navíc jsou jakoby zapuštěné, a tak je jejich ovládání spíše nepohodlné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Funkční tlačítka si slízla kritiku hned v úvodu

Pětisměrný ovladač uprostřed funguje spolehlivě a má jednu novou funkci: prostřední tlačítko lze použít jako miniaturní touchpad. Zpočátku mi tato funkce spíše překážela, ale přestože ji lze vypnout, nakonec jsem si na ni zvykl a využívám ji – posun například internetové stránky je takto jednodušší.

Ještě více kláves a senzor pohybu

Lepšího provedení se dočkala boční tlačítka, která jsou nyní kovová, a také horní hlavní zapínací tlačítko, které ač zapuštěné, lze tisknout s jistotou. Lepší je také připojení sluchátek, konečně klasickým 3,5mm konektorem, a také krytky paměťové karty a konektoru USB vypadají lépe a zdá se, že by měly hodně dlouho vydržet. Telefon lze konečně nabíjet i připojením k počítači přes USB, přesto v dolní části telefonu zůstal klasický konektor na běžnou nabíječku Nokia. Zásadní výhradu mám k vkládání paměťové karty: bez dlouhých nehtů nebo např. hrotu tužky kartu ani nevyjmete, ani nevložíte. Je zkrátka v štěrbině příliš hluboko.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Boční tlačítka se oproti modelu E71 zlepšila, u krytu karty si konstruktéři nechali prostor na zlepšení

Mírně se změnila klávesnice: opět byly přidány dvě klávesy na úkor menšího mezerníku. Nyní tedy už je mezerník jen na šíři dvou tlačítek, což ale vůbec ničemu nevadí. Vlevo dole tak mohou být tři systémové klávesy a vpravo čtvrtá. Stejně jako u E71 je to klávesa pro numerické hodnoty a klávesa pro velká písmena, nově je ale vpravo dole plnohodnotný Ctrl (užitečný při využívání klávesových zkratek pro kopírování textu) a třetí levou klávesou je tlačítko pro speciální znaky – Sym. Navíc, podržením Ctrl lze aktivovat tichý režim a podržením Sym zapnout či vypnout Bluetooth. Úplně novou funkci přináší telefon při delším stisku mezerníku – trvale se rozsvítí dioda používaná v zadní části telefonu jako blesk a telefon lze použít jako svítilnu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Mírně pozměněná klávesnice a svítilna v akci

Při prvním vkládání SIMkarty si jistě všimnete robustnějšího uchycení, karta by se tak nyní neměla posunout ani při pádu telefonu a navíc lze snadněji vyjmout. Nokia použila stejnou baterii, jako u předchůdce, stejný zůstal i displej, tedy s rozlišením 320 × 240 bodů. Jeho podsvícení je regulováno automaticky díky senzoru úrovně okolního osvětlení. Drobnou hardwarovou novinkou je snímač polohy telefonu – systém pozná, že je telefon otočený displejem dolů a tímto způsobem můžete ztišit hovor nebo odložit budík. Příjemná drobnost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pohled pod kryt baterie a senzory v prostoru nad displejem

 

Témata článku: Nokia, , Nokia E71, Nokia E72, První okamžik, Pojmenovaná položka, Kvalitní příjem, Kvalitní kus, Mírná evoluce, Příjemná drobnost, Vydařený telefon, Manažer, Test, F +, Klasický konektor, Kopírování textů, První dotek, Man, Vice