T-Mobile: za každý vysloužilý mobil 200 Kč

Ačkoliv již od června roku 2005 u nás platí zákon o recyklaci elektroodpadu (tedy i mobilů), lidé zatím příliš aktivní v tomto směru nejsou. V roce 2005 evidoval T-Mobile zhruba jen 372 kusů odevzdaných přístrojů, loni 683 kusů a ani letos ještě nebylo dosaženo magické tisícové hranice. Podle odhadů bylo přitom v ČR jen v loňském roce vyřazeno na 1,3 milionu mobilů a celkový počet vysloužilých telefonů, které u nás doma leží v šuplících a skříních, může na konci roku 2007 činit 5 až 8 milionů!

Přitom si málokdo uvědomuje, že skladováním starých telefonů či baterií může výrazně uškodit životnímu prostředí. Navíc tak leží ladem velké množství surovin, které by bylo možné recyklovat a znovu použít. S dalším aktivním krokem proto nyní přichází T-Mobile. Spouští kampaň, v jejímž rámci bude až do 31. ledna 2008 za každý odevzdaný vysloužilý mobil poskytovat poukázku (tzv. Recyklístek) ve výši 200 Kč včetně DPH na nákup nového mobilního přístroje, Twist sady či příslušenství ve svých značkových prodejnách.

Podle různých zahraničních studií je opětovné využití součástí a materiálů z vyřazených mobilních telefonů enormně žádoucí. Mobily obsahují mnoho cenných kovů, které lze snadno recyklovat a znovu použít ve výrobě dalších zařízení. Z opačného úhlu pohledu právě kvůli přítomnosti těchto materiálů představují mobily na smetištích značnou zátěž pro životní prostředí.

Klepněte pro větší obrázek
Možná i vy máte doma nějaký ten nepotřebný telefon

"Pro představu: z pěti milionů nepoužívaných tuzemských mobilů by mohlo být recyklováno až 120 kg zlata, 45 kg paladia, 1 250 kg stříbra, 45 000 kg mědi a z baterií by šlo znovu získat na 19 000 kg kobaltu," sdělil David Beneš z kolektivního systému REMA, který recyklaci mobilních telefonů zajišťuje. Například právě výroba baterií z roční celosvětové těžby kobaltu spotřebuje celých 15 %. V případě těžby zlata a stříbra zhruba 3 % objemu směřují na výrobu mobilů, u paladia jde dokonce až o 12 % objemu těžby. Nebo jiným metrem: při získání mědi recyklací dochází až k 87 % úspoře elektrické energie oproti její výrobě z vytěžených rud! "Češi zřejmě mají k vyřazeným mobilním telefonům zvláštní osobní vztah. Na rozdíl od jiných elektrospotřebičů, jejichž recyklace pomalu ale jistě začíná fungovat, se starého mobilu zbavuje jen málokdo," dodal Beneš.

T-Mobile si od Recyklístků slibuje úspěch – pomohou zlepšit současný nevyhovující stav a nastartovat pravidelné vracení starých přístrojů. Recyklístky je možné při nákupu uplatnit hromadně (jednorázově maximálně 5 kusů na osobu) a lze je také kombinovat s aktuálně poskytovanými akčními cenami a slevami. Slouží pouze k nákupu nových zařízení a příslušenství, nelze je využít k placení vyúčtování za služby, k dobití kreditu na twist kartách a podobně. Pro získání poukazu zájemce při odevzdání starého mobilu vyplní jednoduchý formulář a prokáže svou totožnost občanským či jiným platným průkazem. V případě podezření budou vrácené přístroje ověřovány v databázi odcizených mobilních telefonů.

Diskuze (39) Další článek: Fotogalerie: nový TomTom One V3

Témata článku: , , , Jednoduchý formulář, MOBI, T - Mobil, Cenný kov, Mobil, Kobalt, Skladování, T Mobil