Dell M109s: jak udělat kino z mobilu

Včera jsem si na hotelovém pokoji z mobilu pustil celovečerní film. Obraz byl ostrý a úhlopříčka měla metr a půl. Nevěříte?

Displeje jsou malé a aby se vešly do kapsy, není je možné zvětšovat donekonečna. Přichází tedy éra mobilních projektorů? Slyšíme o tom už několik let. Na podzim jsme si vyzkoušeli první mobilní mikroprojektor prodávaný na českém trhu (3M MPro110), zaujal nás jako technická perlička, ale k ostrému nasazení mu ještě dost chybí. V Asii se dokonce prodávají mobily s integrovaným projektorem, ale na jejich použitelnost bych nevsadil ani zlámanou grešli.

Tentokrát si ukážeme, jak to udělat sice s omezenou mobilitou, zato už dnes smysluplně. Test miniprojektoru Dell M109s za nás udělal už Tomáš Holčík na Živě.cz, takže se prvně podívejte na video a pak si v krátkosti povíme, co to všechno může mít společného s mobilním telefonem.

 

Viděli jste tedy, že se v mnoha ohledech jedná o vyspělý projektor. Kompromisem oproti těm dospělým je tady výkon a některé pokročilé funkce, příjemným benefitem jsou rozměry. Ano, mobilní telefon s analogovým výstupem připojíte i k mnoha jiným projektorům, ale ty ostatní se jen tak nevejdou do aktovky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jak si tedy vede Dell M109s ve spojení s mobilním telefonem? Jako zcela mobilní projektor jej označit nemůžeme, nemá totiž vlastní akumulátor, stále musí být připoután kabelem k elektrické zásuvce. Se signálem z mobilu si ale poradí hravě. Nativní rozlišení projektoru 800 × 600 obrazových bodů je nad možnostmi většiny současných mobilů v roli videopřehrávače. Jen ty nejvýkonnější stroje zvládnou video v tomto rozlišení přehrát naprosto plynule.

Tak jako u mikroprojektoru 3M jsem se i tentokrát potýkal s problémem jak zvučit. Jakmile totiž do Nokie Tube strčíte konektor, abyste odvedli videosignál, do kabelu je přesměrován i zvuk a vy jej musíte nějak dostat ven. Opět si tedy musíte pomoct redukcí (v mém případě 2×cinch do samice 3,5 mm jack) a přídavnými reproduktory. Jediná drobnost, ve které micro-3M překonává mini-Dell je stativový závit. Zatímco 3M stačilo našroubovat na malou trojnožku, Dell budete podkládat knížkami...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Čekání na mobilní kino pokračuje

Kratičkým testem jsem zjistil, že si z mobilu skutečně můžete vytáhnout obraz o úhlopříčce 150 cm, aniž byste museli pozorovat podivně se kmitající nejasné stíny. Dell M109s (Heureka.cz: 11 242 Kč) nabídne kvalitní obraz a ve spojení s výkonným mobilem tvoří sestavu použitelnou i na projekci celovečerního filmu. K naplnění pojmu „mobilní kino“ jsme zase o kousek blíže, i když jsme se tentokrát přiblížili z jiné strany, než s mikroprojektorem od 3M.

Témata článku: Dell, Příslušenství

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • martin666664 24. 2. 2009 13:02:21
    ja nosim notebook, ale chci se tomu vyhnout, resil jsem to taky propojenim...
  • mira84 19. 2. 2009 19:25:58
    výdrž 20000hodin,je to na videu k článku.
  • arg 15. 2. 2009 8:35:45
    Nikde se moc nepíše o tom jak dlouho ten projektor vydrží a kde sehnat pak...
Určitě si přečtěte

Android Wear 2.0 dorazil na hodinky Huawei Watch

Android Wear 2.0 dorazil na hodinky Huawei Watch

16.  5.  2017 | Láska Jan | 8

Fotograf Jan Šibík vysvětluje, proč je selfie tyč skvělá věc

Fotograf Jan Šibík vysvětluje, proč je selfie tyč skvělá věc

** Čekali byste, že bude fotograf takového kalibru zatracovat fotomobil? ** Naopak vyzdvihuje jeho výhody. Kupodivu doporučuje i selfie tyč ** „Tyčka“ nevědomky nutí lidi ke kreativitě a poskytuje nenápadnost

11.  5.  2017 | Kůžel Filip | 12

Týden mobilně 381: Jak vybrat bluetoothová sluchátka a konec roamingu

Týden mobilně 381: Jak vybrat bluetoothová sluchátka a konec roamingu

** Jak dobře vybrat bluetoothová sluchátka nebo reproduktor ** Už za necelé dva měsíce končí v Evropě roaming ** Sledujte tradiční Týden mobilně

30.  4.  2017 | Holčík Tomáš, Kůžel Filip, Puk Jaromír | 18