Divoké sny snipera: chytré pušky TrackingPoint [CES]

Tohle není nejběžnější příslušenství k telefonu. Ani to nejlevnější. Chytré pušky TrackingPoint mají technologii jako z bojových stíhaček.

Co je ta nejzvláštnější věc, která si v posledních měsících vysloužila přívlastek „chytrý“? Dudlík, váha, nebo vibrátor? Tím už dneska nikoho nedojmete. Firma TrackingPoint na CES přivezla portfolio chytrých dalekonosných pušek.

Klepněte pro větší obrázek
I takto může vypadat chytrá puška od TrackingPoint.

Kromě částí, které mají společné s „hloupou technikou“, je zde navíc na linuxu založené zaměřovací zařízení. Kombinuje optiku a elektroniku, modul obsahuje tři gyroskopy, tři akcelerometry, laserové měření vzdálenosti, ale také Wi-Fi server, který streamuje obraz a informace z hledáčku do mobilních aplikací a dále na internet.

Klepněte pro větší obrázek
Střelec se může dívat přímo do hledáčku, nebo si obraz nechá streamovat do chytrých brýlí. To se pak může dívat úplně jinam, nebo střílet za roh. Hezky je to vidět na jiném videu od TrackingPoint.

Největší výhodou těchto chytrých zbraní je systém Precision Guide. Lidé z TrackingPoint jej přirovnávají k naváděcímu systému ze stíhaček. I tam si systém označí (ať už stabilní, nebo pohybující se cíl), sleduje jej a vypálí až ve správný okamžik. V podání pušek od TrackingPoint si střelec červeným tlačítkem poblíž spouště označí cíl – od toho momentu jej sleduje elektronika a navádí střelce do místa, kam má mířit (u pohybujících se cílů to nemusí být stejné místo, kde je cíl v okamžiku výstřelu). Obsluha stiskne opravdovou spoušť, ale k výstřelu dojde, až když je systém spokojený se všemi parametry. Ostatně hezky to vysvětluje následující video:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka z obslužné aplikace (má i simulační mód). Budete s sebou na lov nosit telefon či tablet?

Anson Gordon z TrackingPointu říká, že tyto zbraně jsou určené především pro rekreační lovce, kteří nechtějí z afrického safari odjíždět bez úspěšného zásahu. Také říká, že jejich zbraně testovala americká armáda a úspěšnost zásahu se z 10 % u konvenčních zbraní s chytrými puškami posouvá na 90 %! Engadget s Ansonem natočil rozhovor a jestli vás téma zaujalo, rozhodně si jej pusťte. Redaktor magazínu si jednu ze zbraní vyzkoušel a říká, že je to jako hrát videohru.

Klepněte pro větší obrázek 
Baterie vydrží 4 až 5 hodin.

TrackingPoint prý své zbraně prodávají hlavně movitým doktorům a právníkům, kteří nemají čas učit se střílet, počítat elevaci, vliv větru a další veličiny, se kterými se musí střelci na dlouhé vzdálenosti vyrovnat. Lidé z firmy velmi opatrně volí slova a vyhýbají se kontroverzním tématům – tedy především tomu, že tyhle hračky by se zatraceně hodily i opravdovým sniperům, kteří rozhodně nemíří na papírové terče, nebo antilopy v poušti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V portfoliu je několik zbraní, maximální dostřel se pohybuje od 0,5 do 1,6 km, přičemž cíl se může pohybovat rychlostí až 50 km/h.

Líbí se vám tyhle děsivé hračky? Už teď se dají koupit na webu TrackingPoint. Dva nejnašlapanější modely se prodávají za 27 500 dolarů, což by u nás znamenalo nějakých 850 000 Kč (kdyby se to k nám dovážely).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Výše jsou samé rendery, a tak přidám ještě pár skutečných fotek.

Témata článku: Technologie, Příslušenství, Kuriozita

32 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Axel_foley4 14. 1. 2015 9:30:33
    Tohle měl již Axel Foley https://www.youtube.com/watch?v=QLiEmI8nke4B-]
  • Mixam4450 13. 1. 2015 15:37:29
    Pěkné, že to přivezzli na CES, ale o tomhle jsme čet už před skoro dvěma...
  • hnusak 13. 1. 2015 13:20:00
    Je reálná puška na dálkové ovládání? Je použitelná i přes latenci...
Určitě si přečtěte

Zrůdičky, podivnosti a jiné mobily, které se úplně nepovedly

Zrůdičky, podivnosti a jiné mobily, které se úplně nepovedly

** Jsou to exoti, kterým není rovno. Byla to hodně pestrá doba… ** Někdy chtěl designér šokovat, jindy prostě neměl talent ** Vzpomněli jste si na zrůdu, která ve sbírce chybí? Pište do diskuze

20.  2.  2017 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 49

Baterie, která vydrží 400× déle! Vznikla náhodou, říkají vědci

Baterie, která vydrží 400× déle! Vznikla náhodou, říkají vědci

** Zlaté nanodrátky potažené oxidem manganičitým a gelový elektrolyt ** Zatím to berme pouze jako příslib do budoucnosti ** Výroba je složitá a neskutečně drahá

13.  2.  2017 | Kůžel Filip | 23