Doro HandleEasy 328gsm: seniorský ideál

Doro HandleEasy 328 gsm je nejjednodušší mobil, se kterým jsme se zatím setkali. Funkcí nabízí minimum, ovládání má ovšem naprosto špičkové.

Zaujal vás telefon Doro HandleEasy 330gsm testovaný nedávno? Je určen pro uživatele, kterým začínají slábnout smysly a nechtějí se probírat desítkami pro ně zbytečných funkcí. S dnes testovaným modelem Doro HandleEasy 328gsm se dostáváme o několik let (nebo i desítek let) dále – je totiž určen těm technicky málo zdatným, jejichž smysly už slouží opravdu špatně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V předchozí větě jsem záměrně nepoužil výraz „…těm technicky nejméně zdatným…“. Pro ty má totiž Doro ještě vypečenější kousky. Telefon s pěti očíslovanými paměťovými tlačítky, nebo dokonce stolní telefon s obřími tlačítky, do kterých je možné vložit fotky

Doro HandleEasy 328gsm je telefon pro ty seniory, kteří zvládnou vyťukat telefonní číslo, případně jej najít v jednoduchém telefonním seznamu. I zde jsou k dispozi paměťová tlačítka (ta přímo pod displejem). Tohle Doro stojí přímo proti dříve testované Emporii Life nebo Aligatoru a hned v úvodu vám prozradím, že Švédové zvládli svou práci na jedničku. Takto uživatelsky přívětivý seniorský mobil totiž jen tak nenajdete!

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Doro HandleEasy 328gsm

Doro HandleEasy 328 gsm
Klepněte pro větší obrázekUživatelsky velmi snadný mobilní telefon se čtyřmi přímými paměťovými tlačítky, velkou klávesnicí, vibračním zvoněním, hlasitým odposlechem a snadno čitelným kontrastním displejem. Na dotek velmi jemný povrch a pohodlné uchopení.rozměry a hmotnost: 135 × 58 × 16 mm, 111 g
displej: 1,7'', 64 × 102
sítě: GSM (900/1 800/1 900 MHz)
baterie: Li-Ion 700 mAh
zprávy: příjem SMS
1 %
(1101. místo z 1109)
katalogpreviewinfo výrobce
cena: cca 2 874 Kč

Je to ještě mobil?

Doro HandleEasy 328gsm na první pohled vůbec nemusí připomínat mobilní telefon. Bral bych i tipy na dálkový ovladač nebo kalkulačku. Skutečně se ale jedná o mobil. Doro se rozhodně nesnaží trhnout rekord ve velikosti, mobil je o něco větší, než jsme u současné produkce zvyklí. Rozhodně se ale nejedná o žádné obří monstrum, ovládání jednou rukou zvládnete bez obtíží.

Hlavní část přední plochy zabírají tlačítka klávesnice o velikosti 11 × 11 mm, nad nimi je umístěné červené a zelené sluchátko a ještě výše pak čtveřice kláves označených písmeny abecedy. Ovládání je skutečně mimořádně pohodlné, tlačítka se tisknou dobře s vyvinutím přiměřené síly. Mezi všemi klávesami jsou navíc velké mezery. Dost dobře si nedokážu představit, že na tomto mobilu uděláte překlep.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je připravena na neobratné prsty
Klepněte pro větší obrázek
Podsvícení je dostatečné

Bohužel, ne všechno ovládání je řešeno zcela dokonale. Kromě tlačítek na předním krytu najdete i klávesy na levém boku přístroje. Výtka číslo jedna: jsem pravák, takže se mi s nimi nezacházelo úplně dobře. Potíž pro všechny pak může představovat malá velikost tlačítek. Bojovat tak můžete se dvěma směrovými klávesami a tlačítkem umožňujícím přístup do telefonního adresáře a k přijatým zprávám. Možná to má ale výrobce vymyšlené takto: pro základní obsluhu telefonu je vše potřebné na čelní straně, trojice tlačítek na boku je pro pokročilé použití – vstup do seznamu kontaktů či zpráv a listování jimi.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Boční tlačítka. Telefon je možné používat i bez nich

O co více prostoru dostala všechna tlačítka, tím menší musí zákonitě být displej. Osobně s tím ale nemám žádný problém, v tomto telefonu nebudete pracovat s kalendářem, ani si prohlížet internetové stránky. Monochromatický displej s rozlišením 102 × 64 tedy považuji za dostatečný. V pohotovostním režimu se zobrazuje velkými písmeny čas a datum, horní řádek nabízí obvyklé údaje o síle signálu či kapacitě baterie. Telefon zůstává neustále alespoň trochu podsvícený, takže o čase máte pořád přehled.

Klepněte pro větší obrázek 
Jednoduchá základní obrazovka

Baterie má kapacitu 700 mAh a i přes neustále podsvícený displej vydrží telefon napájet bez problémů několik dnů. Poté musíte použít nabíječku. Otvor pro ni se nachází na pravé straně. Správnému umístění napomáhá šipka na konektoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pryč s menu

Říkal jsem na začátku, že je Doro HandleEasy 328gsm extrémně jednoduchý? Mám důkaz! Na úplném začátku používání telefonu jsem dumal, jak se dostat do hlavní nabídky. Ať jsem se ale snažil jak chtěl, nedostal jsem se dál než do telefonního seznamu. Nahlédl jsem tedy do návodu a zjistil, že menu se tentokrát vůbec nekoná. Tlačítkem na boku se opravdu dostanete do adresáře, dalším zmáčknutím k přijatým textovým zprávám a pokud zmáčknete boční klávesu ještě jednou, můžete si vybrat melodii. A to je vše. Já vám říkal, že je jednoduchý.

Pojďme si ale jednotlivé možnosti přeci jenom projít trochu podrobněji. Pohotovostní displej jsme si už popsali, zeleným telefonkem se z něj dostanete do seznamu příchozích a ochozích hovorů. O jaký typ hovoru se jedná, poznáte podle grafického symbolu. Tlačítkem na boku se dostanete do telefonního seznamu. Pohybujete se buď šipkami, případně zadáním prvního znaku. Na displej se vždy vejdou tři kontakty. Zobrazují se současně ze SIM karty i interní paměti, kam se jich vejde až padesát. Čtyři nejoblíbenější kontakty si můžete přiřadit pod čtveřici tlačítek. Ukládání ale neprobíhá přímo v prostředí telefonního seznamu. Klidně tak můžete mít pod zrychlenou volbou uložené jméno, které v telefonním seznamu nenajdete.

Klepněte pro větší obrázek 
Tři odchozí hovory

Se zvukem při hovoru můžete být spokojeni. Telefon umožňuje také využití hlasitého reproduktoru. Ten už ale má při vyšších hlasitostech k čistému zvuku dost daleko. Kladně naopak hodnotím, že telefon po skončení hovoru ukáže jeho celkovou délku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Telefonovat můžete také za pomocí headsetu, který najdete v balení. Hovor jednoduše přijmete za pomocí tlačítka umístěného na kabelu, telefon tak vůbec nemusíte vytáhnout z kapsy.

Druhou položkou v „nabídce“ jsou textové zprávy. Doro HandleEasy 328gsm je zvláštní v tom, že umožňuje čtení textových zpráv, ale pokud byste chtěli nějakou napsat, máte smůlu. Na displeji jsou opět tři řádky textu, na řádek se většinou vejde jen jedno slovo, písmo je ale aspoň dostatečně zřetelné.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Seznam přijatých zpráv a čtení jedné z nich

Poslední položkou v nabídce je výběr několika melodií. Na výběr je celkem z osmi jednoduchých zvuků. Abyste se k nim dostali, je nutné podržet boční ovládací tlačítko o trochu déle. Kromě vyzváněcích melodií zvládne telefon také vibrace, zapínají se na klávesnici delším podržením #.

Klepněte pro větší obrázek 
Výběr vyzváněcí melodie

Telefon neobsahuje takřka žádné nastavení. Pochopitelně je ale nutné zadat správné datum a čas, které se objeví na pohotovostním displeji. V menu výběru melodií se tedy opět na delší dobu podrží boční tlačítko a dané údaje nastavíte. Volba to není životně důležitá, proto je opět podle filozofie telefonu skrytá.

Seniorský ideál

A to je opravdu vše, co se týká funkcí. I když Doro HandleEasy 328gsm nenabízí nouzové hovory, nevidím mnoho jiných důvodů, proč bych ho nemohl doporučit seniorům. Ovládá se pohodlně, i na ta kritizovaná boční tlačítka se dá zvyknout. Navíc oproti minule testovanému Doru má mnohem čitelnější displej s většími písmeny. Pro běžné uživatele žádající jednoduchost se telefon může taktéž hodit. Ti by ale mohli být nepříjemně zaskočeni absencí psaní textových zpráv.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Doro, Recenze, Pro seniory, Doro HandleEasy 328i gsm, Doro HandleEasy 330gsm, Doro HandlePlus 326i gsm, Doro HandlePlus 334gsm

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • SW 5. 6. 2009 9:25:04
    Je to mobil kterej nic neumí je předraženej a nemyslim si že by seniorům...
  • Karel4 4. 6. 2009 8:17:16
    Moje tchýně je VELMI autoritativní žena. Nikomu, ani své dceři, nedovolí...
  • droopy 3. 6. 2009 18:38:21
    Ako mozete takychto ludi nechat samych???
Určitě si přečtěte

Garmin Forerunner 35 Optic: levné chytré hodinky, které vás důkladně proměří [recenze]

Garmin Forerunner 35 Optic: levné chytré hodinky, které vás důkladně proměří [recenze]

** Recenze cenově dostupných značkových hodinek s GPS ** Průběžně měří kroky, srdeční tep a upozorňují na notifikace z telefonu ** Jsou malé, lehké a mají dlouhou výdrž

Včera | Polesný David | 39

BlackBerry DTEK60: s vlastním softwarem, v cizím pokoji  [recenze]

BlackBerry DTEK60: s vlastním softwarem, v cizím pokoji [recenze]

** Má jít o nezabezpečenější telefon s Androidem na trhu ** Oproti modelům od Vodafone či Alcatel nabízí Snapdragon 820 ** S cenovkou atakující 15 tisíc Kč to však nebude mít lehké

15.  1.  2017 | Měchura Milan | 12

Huawei MediaPad M3: multimediální bestie a zvuk Harman/Kardon [recenze]

Huawei MediaPad M3: multimediální bestie a zvuk Harman/Kardon [recenze]

** MediaPad M3 je skvěle vypadající a kovový tablet ** Lze z něj i volat, i když nemá telefonní sluchátko ** Stereoreproduktory pod záštitou Harman/Kardon hrají výtečně

12.  1.  2017 | Vrbacký Jakub | 10

Lenovo Moto Z: netuctová modelka Twiggy [recenze]

Lenovo Moto Z: netuctová modelka Twiggy [recenze]

** Moto Z je velmi štíhlý smartphone s podporou přídavných modulů ** Nešetří ani na vlastní výbavě ** Kladů je většina, chyb jen několik

8.  1.  2017 | Láska Jan | 1

Huawei Mate 9: špičková plácačka [recenze]

Huawei Mate 9: špičková plácačka [recenze]

** Kompaktní rozměry i s velkým displejem ** Dvoudenní výdrž i při intenzivním používání ** Proč měnit něco, co funguje – stačí drobná vylepšení

3.  1.  2017 | Herodek Martin | 44

Alcatel Shine Lite: Když se za krásu platí výbavou [recenze]

Alcatel Shine Lite: Když se za krásu platí výbavou [recenze]

** Telefon učaruje designem ** Výkonu však bohužel moc nepobral ** Foťák je zde pouze pro případ největší nouze

28.  12.  2016 | Miksa Martin | 11

Google Pixel XL: Nenápadný začátek nové éry [recenze]

Google Pixel XL: Nenápadný začátek nové éry [recenze]

** Telefon kombinuje nejlepší hardware a software ** ...a přidává pokročilou umělou inteligenci ** U nás telefon zabijí nedostupné funkce a vysoká cena

26.  12.  2016 | Miksa Martin | 37

HP Elite x3: pracovní monstrum, které ale není pro každého [recenze]

HP Elite x3: pracovní monstrum, které ale není pro každého [recenze]

** HP Elite x3 je prvním voděodolným telefonem s Windows ** Funkce Continuum je navíc vylepšená o službu HP Workspace ** Telefon nabízí masivní 4 150mAh baterii a reálnou výdrž zhruba 2 dny

25.  12.  2016 | Měchura Milan | 49