Druhá strana 3D tisku: naučte mobil skenovat ve 3D

3D tisk je pěkná věc, ale co když vás nebaví tisknout blbinky z internetu? Rozjíždí se vývoj 3D skenerů. Jsou levné a dostatečně kvalitní.

3D modely lze v dnešním světě potkat na každém rohu, a i když to možná není tolik vidět, jejich vytváření proniká do stále více odvětví. Mnozí se proto snaží přijít s cenově dostupným a jednoduchým řešením, ktere by zvládl a mohl si dovolit každý. O 3D skenování za pomocí smartphonu se na KickStarteru snaží projekt Eora 3D, pomocí notebooku na to zase jde Intel. Ke kompletaci výsleků z obého potom slouží příslušná aplikace.

Eora 3D: skenování se smartphonem

Základem tohoto KickStarterového projektu je váš smartphone. Tedy, jen některé, ty výkonnější a podporovány jsou platformy iOS a Android. Smartphone připojíte do držáku, ve kterém je zároveň ukryt zelený laser, ten je pro snímač fotoaparátu nejlépe zachititelný. Do vzdálenosti přibližně jednoho metru a na ploše 1 × 1 metr potom smartphone skrze příslušnou aplikaci vytvoří 3D model, který lze použít i jako vstup pro 3D tiskárnu.

Pro takovou modelizaci je ovšem potřeba otočný stojánek, který je součástí tohoto projektu a je ke smartphonu připojitený přes Bluetooth. O zbytek se postará příslušná aplikace pod názvem eora 3D, která bude zdarma dostupná v Google Play a Apple App Store. Více detailů lze najít na KickStarteru.

Intel RealSense 3D: kamerka v notebooku

O něco podobného, tedy o levné a uživatelsky dostupné vytváření 3D modelů, se snaží také Intel. Tentokrát není potřeba žádné speciální vybavení, pouze notebook, monitor nebo jiné zařízení musí být vybaveno RealSense 3D kamerkou od Intelu. Na českém trhu už se jednotky kusů takové elektroniky dají sehnat a jejich cenovka není nijak astronomická. V tomto případě kamerka zabírá objekt opět umístěný na otočném podstavci a snímá hloubku obrazu a zároveň jeho strukturu.

Klepněte pro větší obrázek
Výsledek snímání kamerkou RealSense 3D od Intelu (obr: Intel)

Příslušný program nazvaný Easy 3D Scan potom provede matematické výpočty a spojí jednotlivé snímky dohromady v 3D model. S jeho uvedením se počítá v listopadu tohoto roku a nabízen bude formou předplatného. Aplikace a samotné scanování bylo letos předvedeno na Internet Developer Foru v San Franciscu, níže na videu si můžete prohlédnou demo ukázku. V ní je taky předvedeno automatizované komerční využití pro větší objekty, kdy už je zapotřebí více RealSense 3D modulů a více výpočetního výkonu. Výstup z jedné kamerky zvládne běžný notebook s procesorem Intel a grafikou Intel HD Graphics.

Témata článku: Android, iPhone, Smartphony, Technologie, 3D, 3D tisk

3 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Martin Těšík 30. 10. 2016 17:22:50
    Tak to už je vážně pecka. My operujeme s felix pro a s tou jde vytisknout...
  • Matěj Vymazal 2. 11. 2015 11:39:55
    "Zachititelný" ... Vážně? :/ :(
Určitě si přečtěte

HTC U Play: odvážně naceněný restart [recenze]

HTC U Play: odvážně naceněný restart [recenze]

** Kombinace skla a modré barvy vypadá skvěle ** Průměrná výdrž zamrzí, chybějící 3,5mm jack naštve ** Extrémní cenovka přebije pozitivní dojmy

Včera | Herodek Martin | 7

Jako ze špionážního filmu: WikiLeaks odhaluje nástroje, kterými CIA nabourala iPhony

Jako ze špionážního filmu: WikiLeaks odhaluje nástroje, kterými CIA nabourala iPhony

** iPhone není tak „neprůstřelný“, jak se myslelo ** Zranitelnost se týkala modelu 3G, iPhonem 3GS už měl záplatu ** WikiLeaks popisuje, jak se CIA dostávala do MacBooků přes konektor

25.  3.  2017 | Kůžel Filip | 4

Nesoutěžíme s „A brandy“, říká šéf české značky, která prodává odolné a seniorské mobily [video]

Nesoutěžíme s „A brandy“, říká šéf české značky, která prodává odolné a seniorské mobily [video]

** Česká značka Evolveo funguje více než 10 let ** Zaměřuje se na vybrané segmenty elektroniky ** Vlajkovou lodí mezi smartphony je StrongPhone G4

24.  3.  2017 | Láska Jan | 8

Prasopes, nebo revoluce? Tenhle kryt iPhonu přidá Android!

Prasopes, nebo revoluce? Tenhle kryt iPhonu přidá Android!

** Projekt na Kickstarteru zvedl ze židle iPhonisty i fandy Androidu ** Esti Eye je smartphone v podobě krytu pro iPhone ** iOhone i Android si uchovají samostatnost, ale umí i spolupracovat

24.  3.  2017 | Kůžel Filip | 9