Druhá strana 3D tisku: naučte mobil skenovat ve 3D

3D tisk je pěkná věc, ale co když vás nebaví tisknout blbinky z internetu? Rozjíždí se vývoj 3D skenerů. Jsou levné a dostatečně kvalitní.

3D modely lze v dnešním světě potkat na každém rohu, a i když to možná není tolik vidět, jejich vytváření proniká do stále více odvětví. Mnozí se proto snaží přijít s cenově dostupným a jednoduchým řešením, ktere by zvládl a mohl si dovolit každý. O 3D skenování za pomocí smartphonu se na KickStarteru snaží projekt Eora 3D, pomocí notebooku na to zase jde Intel. Ke kompletaci výsleků z obého potom slouží příslušná aplikace.

Eora 3D: skenování se smartphonem

Základem tohoto KickStarterového projektu je váš smartphone. Tedy, jen některé, ty výkonnější a podporovány jsou platformy iOS a Android. Smartphone připojíte do držáku, ve kterém je zároveň ukryt zelený laser, ten je pro snímač fotoaparátu nejlépe zachititelný. Do vzdálenosti přibližně jednoho metru a na ploše 1 × 1 metr potom smartphone skrze příslušnou aplikaci vytvoří 3D model, který lze použít i jako vstup pro 3D tiskárnu.

Pro takovou modelizaci je ovšem potřeba otočný stojánek, který je součástí tohoto projektu a je ke smartphonu připojitený přes Bluetooth. O zbytek se postará příslušná aplikace pod názvem eora 3D, která bude zdarma dostupná v Google Play a Apple App Store. Více detailů lze najít na KickStarteru.

Intel RealSense 3D: kamerka v notebooku

O něco podobného, tedy o levné a uživatelsky dostupné vytváření 3D modelů, se snaží také Intel. Tentokrát není potřeba žádné speciální vybavení, pouze notebook, monitor nebo jiné zařízení musí být vybaveno RealSense 3D kamerkou od Intelu. Na českém trhu už se jednotky kusů takové elektroniky dají sehnat a jejich cenovka není nijak astronomická. V tomto případě kamerka zabírá objekt opět umístěný na otočném podstavci a snímá hloubku obrazu a zároveň jeho strukturu.

Klepněte pro větší obrázek
Výsledek snímání kamerkou RealSense 3D od Intelu (obr: Intel)

Příslušný program nazvaný Easy 3D Scan potom provede matematické výpočty a spojí jednotlivé snímky dohromady v 3D model. S jeho uvedením se počítá v listopadu tohoto roku a nabízen bude formou předplatného. Aplikace a samotné scanování bylo letos předvedeno na Internet Developer Foru v San Franciscu, níže na videu si můžete prohlédnou demo ukázku. V ní je taky předvedeno automatizované komerční využití pro větší objekty, kdy už je zapotřebí více RealSense 3D modulů a více výpočetního výkonu. Výstup z jedné kamerky zvládne běžný notebook s procesorem Intel a grafikou Intel HD Graphics.

Témata článku: Android, iPhone, Smartphony, Technologie, 3D, 3D tisk

3 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Martin Těšík 30. 10. 2016 17:22:50
    Tak to už je vážně pecka. My operujeme s felix pro a s tou jde vytisknout...
  • Matěj Vymazal 2. 11. 2015 11:39:55
    "Zachititelný" ... Vážně? :/ :(
Určitě si přečtěte

Vodafone má exkluzivitu na LG G6. Levněji ji neseženete [ceník]

Vodafone má exkluzivitu na LG G6. Levněji ji neseženete [ceník]

** Už v dubnu přibyl v nabídce operátora Samsung Galaxy S8 ** Až 2 500 Kč slevil Vodafone u všech paměťových verzí iPhonu SE ** Kdo upíše duši, ten získá slevu na telefon ve výši 2 000 Kč

Včera | Pospíšil Aleš | 5

Chytrá auta od Googlu míří mezi lidi. Co Tesla a další?

Chytrá auta od Googlu míří mezi lidi. Co Tesla a další?

** Waymo v Arizoně spouští veřejné testování svých autonomních vozů ** Dočkají je stovky zájemců z Phoenixu ** Co vlastně brání masovému nasazení?

Včera | Polesný David, Čížek Jakub

Na co si dát pozor při výběru Bluetooth sluchátek a reproduktorů

Na co si dát pozor při výběru Bluetooth sluchátek a reproduktorů

** Sluchátka s AAC hledáte, když máte v kapse Apple iPhone ** AptX chcete, když máte Android s čipsetem od Qualcommu ** Obejdete se i bez těchto zaklínadel moderní doby?

Včera | Kůžel Filip, Puk Jaromír | 34

Jak funguje Apple Liam. Robot, který recykluje staré iPhony

Jak funguje Apple Liam. Robot, který recykluje staré iPhony

28.  4.  2017 | Kůžel Filip, Javůrek Karel | 3

Honor 8 Pro zahájil svou českou cestu. Je krásný, ale příliš drahý

Honor 8 Pro zahájil svou českou cestu. Je krásný, ale příliš drahý

** Na začátku května jde do prodeje nový vlajkový model čínského Honoru ** Zařízení má prvotřídní výbavu i design ** Na poměry značky ale zaskočí možná až příliš odvážná cena

27.  4.  2017 | Láska Jan | 61