DT vyvíjí síť budoucnosti. Připojí roboty, auta i letadla

Budoucností telekomunikací je 5G. Deutsche Telekom v Barceloně prezentoval řešení, které k rychlému internetu s nízkou odezvou připojí úplně všechno a všechny

Deutsche Telekom, matka českého T-Mobilu, dlouhodobě pracuje na vývoji sítě budoucnosti, která by řešila nejrůznější požadavky připojení k internetu. V případě klasického mobilního internetu je potřeba vysoká kapacita a rychlost přenosu, u připojených autonomních aut je zase nutná co nejkratší odezva. V horizontu několika let by měla vzniknout síť, která dokáže splnit většinu zadaných kritérií. O progresu ve vývoji se skupina Deutsche Telekom (DT) pochlubila na veletrhu MWC 2016 v Barceloně.

Klepněte pro větší obrázek
Generální ředitel Deutsche Telekomu Timotheus Hoettges a šéfka technologií Claudia Nemat prezentují jednu z hlavních výhod sítě 5G – velmi nízkou prodlevu v odezvě

Strategie skupiny DT je založena na konvergenci mobilních a fixních sítí do jedné integrované sítě. O té se zatím dá obecně hovořit jako o 5G. Standardy pro síť nové generace se zatím postupně formují. Skupina předpokládá, že do dvou let by měly být ustanoveny a okolo roku 2020 by mohlo být zahájeno komerční spouštění prvních 5G sítí. Tento typ sítě bude vyhovovat nejen potřebám širokopásmového bezdrátového připojení, ale také potřebám internetu věcí. Odezva sítě má být menší než 1 milisekunda. Data odesílaná v reálném čase tak mohou být okamžitě zpracována a vyhodnocena.

S rychlým internetem do oblak

DT uvádí, že 5G vedle provozování autonomních vozů splní kritéria i pro náročné lékařské účely (řízení chirurgických zákroků na dálku). V průběhu veletrhu operátor prezentoval funkční End-to-end řešení pro spojení přes 5G s latencí menší než 1 milisekunda. Využil k tomu frekvenční pásmo 2 600 MHz. Na projektu spolupracoval s firmami Samsung, Huawei a univerzitou ve Stanfordu. Při ukázce ultraširokopásmového připojení se na smartphonovém prototypu podařilo dosáhnout rychlosti až 1,5 Gbit/s.

Klepněte pro větší obrázek
Deutsche Telekom staví budoucnost na několika typech sítí pro pevné i mobilní připojení

Inovace Deutsche Telekomu se ale neomezují pouze na zemský povrch. Během následujícího roku začne skupina instalovat speciální antény, které budou ze zemského povrchu vysílat LTE signál vzhůru do výšky cca 10 km, tedy letové hladiny většiny komerčních letů. Na pilotním projektu firma spolupracuje s německou Lufthansou a satelitním operátorem Inmarsat. Projekt počítá s 300 LTE vysílači na evropském území. S instalací se začne letos v jižní Anglii a v plánu je šest testovacích letů. Komerčního uvedení rychlého internetu od Deutsche Telekomu na vybraných evropských letech se máme dočkat začátkem roku 2018.

Klepněte pro větší obrázek
O inovacích ve skupině Deutsche Telekom jsme si povídali také s evropským viceprezidentem Ingo Hofackerem

„Schopnost inovovat je klíčem k tomu být prémiovým operátorem. Inovace znamenají benefity pro naše zákazníky. Dokážeme jim přinést to, co ostatní nemohou,“ říká v rozhovoru pro MobilMania.cz viceprezident pro inovace Deutsche Telekomu Ingo Hofacker. V tuzemsku nabídla dceřiná firma Deutsche Telekomu, český T-Mobile, jako první operátor například komerční spuštění služeb VoLTE a VoWiFi.

Cestu a pobyt redaktora na veletrhu MWC hradila společnost T-Mobile.

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Technologie

2 komentářů

Nejnovější komentáře

  • AsiJá 27. 2. 2016 12:50:32
    Když vzpomenu na má zaměstnanecká léta u růžových, na jejich stabilitu...
Určitě si přečtěte

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

** DisplayMate tvrdí, že Galaxy S8 má nejlepší displej současnosti. ** Prohnali jsme ho optickou sondou a máme k tomu také co říct. ** Jak je to s domovským tlačítkem a jeho citlivostí na sílu doteku?

Dnes | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 35

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

** Cukrovka, je chronické onemocnění, které trápí stále více lidí. ** Cílem léčby je snaha o plnohodnotný život pacienta. ** Apple pracuje na vlastním řešení pro diabetiky.

Včera | E15.cz , Tomeš Michal | 13

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

** Facebook usiluje o technologický převrat. ** Vyvíjí technologii umožňující uživatelům psaní textu pomocí myšlenek. ** Na projektu pracuje tým o 60 lidech

21.  4.  2017 | Polesný David, E15.cz , Liebreich Jiří | 4

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

** Mobil se zahnutým displejem je zajímavý, jiný, vystupuje z řady placek. ** Chcete zaujmout? Potřebujete zahnutý displej. A ví to i Google. ** Samsung půjde ještě dál, chce ohebné smartphony.

15.  4.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 23