EU chce do tří let skoncovat s roamingem

Evropská komise předkládá návrh, který fakticky zruší roaming. Uživatelé se tak konečně nebudou muset bát vysokých cen a telefony po překročení hranic vypínat.

V Evropě jako doma. To je heslo, kterým se obyvatelé starého kontinentu moc neřídí, pokud jde o používání mobilů v zahraničí. Podle aktuálního průzkumu, kterého se zúčastnilo 28 tisíc občanů EU, omezuje 94 % Evropanů při cestách do zahraničí kvůli poplatkům za mobilní roaming využívání zejména datových služeb. Konkrétně 47 % spotřebitelů by nikdy nepoužilo v jiné než domovské zemi mobilní internet.

Ale nejde jen o data, strach z astronomických účtů se stále vznáší i nad voláním, miliony spotřebitelů proto raději posílají textovky a zhruba čtvrtina svůj telefon rovnou vypne. Evropská komise (EK) odhaduje, že telekomunikační společnosti tak v důsledku současných cenových strategií přicházejí o trh s přibližně 300 miliony uživatelů mobilů, což má negativní dopad na ostatní podnikatelské činnosti, například na producenty aplikací.

Roaming má skončit, nejpozději v roce 2016

Jsem těmito čísly skutečně šokována. Je jasné, že musíme dovést své úsilí do konce a roamingové poplatky zrušit. Lidé využívají své telefony výrazně omezeným způsobem a společnostem to také nepřináší nic dobrého,“ uvedla místopředsedkyně Komise Neelie Kroesová.

Vůbec nejvíce se spotřebitelé děsí dat, což není nic překvapivého, uvážíme-li jaké ceny si operátoři ještě donedávna účtovali. Není proto divu, že zhruba polovina dotázaných by v jiné zemi EU nikdy internet v mobilu nepoužila. Pouze desetina by použila e-mail stejným způsobem jako doma a jen 1 z 20 by se stejně jako doma odvážil na sociální sítě.

Navíc ti, kdo cestují často, spíše vypínají na mobilním telefonu datový roaming (33 %) než ti, kdo do zahraničí jezdí pouze příležitostně (16 %). Podle průzkumu je tento rozdíl tak velký proto, že lidé, kteří cestují často, jsou lépe informováni o skutečných cenách za datový roaming než ti, kteří vyjíždějí méně často. Zároveň díky stávající regulaci roamingu, a proto i nižším cenám došlo k tomu, že se využívání datového roamingu v EU od roku 2008 zvýšilo o 1 500 %.

Klepněte pro větší obrázek
Roaming je předmětem regulace od roku 2008, tehdy EK bez servítek mluvila o „okrádání zákazníků“ (obr.: shutterstock.com)

Uvážíme-li, že také doma se všeobecné využívání mobilních datových služeb zvyšuje, je skutečnost, že mnoho uživatelů se v tomto směru omezuje, příznakem znepokojivého trendu, kdy rozvíjející se ekonomika aplikací nemůže dosáhnout plného růstu.

Evropská komise proto předkládá do Radě Evropy a Evropskému parlamentu legislativní návrh „Propojený kontinent“, kterým chce dosáhnout vytvoření jednotného trhu v oblasti poskytování a využívání telefonních a internetových služeb. Cílem je dosáhnout kombinace regulačních povinností a tržních pobídek, které přimějí mobilní operátory rozšířit své domácí tarify a možnosti přístupu tak, aby nejpozději v roce 2016 zákazníci mohli používat své mobilní a chytré telefony za vnitrostátní tarify po celé Unii („jako doma“).

Regulace srazila ceny nejméně o 80 %

Podle pravidel, která byla přijata v roce 2012, budou mít spotřebitelé od července 2014 rovněž právo opustit na cestách svého domácího operátora a využít levnějších roamingových služeb místního operátora v cizí zemi nebo konkurenčního poskytovatele roamingu ve své zemi, aniž by museli měnit svou SIM kartu.

Problém roamingu byl ještě větší před několika lety, dokud EU v roce 2008 nezavedla cenové stropy. Od té doby spotřebitelé zaznamenali 80 % snížení cen volání a SMS a zlevnění datového roamingu o 91 %.

Témata článku: Operátoři, Internet v mobilu, Nákup a ceny

37 komentářů

Nejnovější komentáře

  • pcwifi 4. 3. 2014 14:16:19
    kolik lidi procentualne cestuje aspon 1x za pul roku mimo svou zem ? no...
  • Powerslave 4. 3. 2014 14:10:41
    Tady se jenom ukazuje jak to všechno je. Evropská Unie je byrokratický...
  • Tom_82 4. 3. 2014 14:03:48
    Když už se řeší EU.. 1) Měli by být celoevropští operátoři (T-Mobile...
Určitě si přečtěte

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

** Velkoobchodní ceny za LTE jsou pro virtuály stále příliš vysoké ** Pokuta 2 miliony zatím dva ze tří operátorů ke zlevnění nemotivovala ** V krajním případě může ČTÚ odebrat vydražené LTE licence

19.  1.  2017 | Láska Jan | 12

ČR je operátorský klondajk. Dokazuje to i polský flat s 10 GB za 155 Kč

ČR je operátorský klondajk. Dokazuje to i polský flat s 10 GB za 155 Kč

** Výhodné nabídky od sousedů znovu dokazují, jak je u nás draho ** Rekordně výhodný tarif má polský A2 Mobile ** Za pozornost stojí i šílená grafika operátora

16.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 194