EU schválila „zrušení“ roamingu. Proč ty uvozovky?

Europoslanci nás posunuli blíže ke zrušení roamingu. Schválili kompromis mezi někdejším okrádáním zákazníků a Evropou bez telekomunikačních bariér.

Europoslanci zrušili roaming. Přesněji řečeno rušení je polovičaté, původní záměr na úplné zbourání bariér (se SIM rakouského operátora bychom volali v ČR za rakouské ceny), se ukázal jako neprůchozí z řady důvodů. Europoslanci dnes odhlasovali, že od 15. června 2017 budou zákazníci za roamingové služby na území EU platit jako doma, ale jen do určitého objemu využitých služeb. Říkají tomu politika přiměřeného využívání roamingu.

Pokud stanovený limit překročíte, budete platit roamingové poplatky. Dobrá zpráva je, že i ty bude EU regulovat, konkrétní částky stanoví Evropská komise do poloviny prosince 2016. Nařízení dále stanovuje operátorům povinnost informovat o cenách a politice jejich přiměřeného využívání.

Rušení á la chytrá horákyně

Regulace roamingu je kapitola, která se začala psát v roce 2007, kdy Brusel nařídil operátorům nepřekročitelné cenové stropy. Jeho úplné zrušení se ale postupem času ukázalo jako utopie a stalo se politicky neprůchozím. Dnes odhlasovaný kompromis je tak jistým průsečíkem mezi nulovými roamingovými poplatky a „okrádáním“ zákazníků. Přesně tento výraz totiž před lety Evropská komise použila na plná ústa.

Výborná zpráva pro všechny, kteří se vejdou do limitu:

Definitivní počet volných jednotek, které budeme moci za rok a půl vyčerpat aniž bychom zaplatili cokoli navíc, tak v tuto chvíli neznáme, ale ceny po té by mohly vypadat zhruba takto: domácí cena plus maximálně 0,05 eura (1,65 Kč) pro minutu (odchozího) hovoru a 1 MB dat. K textové zprávě se má přirážet maximálně 0,02 eura, tedy asi 66 haléřů.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Operátoři, Nákup a ceny, Hospodaření a finance, Kauzy

54 komentářů

Nejnovější komentáře

  • honzatrx 28. 10. 2015 21:46:45
    Bude to už jen honění se za destníky. Již teď existují virtuálové s...
  • Fre ddy 28. 10. 2015 18:33:08
    EU a její papaláši dokazují každým dnem víc a víc, že jsou úplně k hounu....
  • bigboban 27. 10. 2015 19:53:38
    "(1,65 Kč) pro minutu (odchozího) hovoru a 1 MB dat" Tedy cca 1650...
Určitě si přečtěte

Vodafone dá studentům bonus až 1 500 Kč na nový mobil

Vodafone dá studentům bonus až 1 500 Kč na nový mobil

24.  4.  2017 | Pospíšil Aleš | 2

Dobrák Babiš ušetřil, a nenasytným daňovým poplatníkům to nestačilo

Dobrák Babiš ušetřil, a nenasytným daňovým poplatníkům to nestačilo

** Andrej Babiš se pochlubil, že ministerstvo financí dojednalo tarify snů ** Daňový poplatník tak ušetří ** Jistě by ale sám chtěl něco podobného

22.  4.  2017 | Polesný David, Láska Jan | 245