EU schválila „zrušení“ roamingu. Proč ty uvozovky?

Europoslanci nás posunuli blíže ke zrušení roamingu. Schválili kompromis mezi někdejším okrádáním zákazníků a Evropou bez telekomunikačních bariér.

Europoslanci zrušili roaming. Přesněji řečeno rušení je polovičaté, původní záměr na úplné zbourání bariér (se SIM rakouského operátora bychom volali v ČR za rakouské ceny), se ukázal jako neprůchozí z řady důvodů. Europoslanci dnes odhlasovali, že od 15. června 2017 budou zákazníci za roamingové služby na území EU platit jako doma, ale jen do určitého objemu využitých služeb. Říkají tomu politika přiměřeného využívání roamingu.

Pokud stanovený limit překročíte, budete platit roamingové poplatky. Dobrá zpráva je, že i ty bude EU regulovat, konkrétní částky stanoví Evropská komise do poloviny prosince 2016. Nařízení dále stanovuje operátorům povinnost informovat o cenách a politice jejich přiměřeného využívání.

Rušení á la chytrá horákyně

Regulace roamingu je kapitola, která se začala psát v roce 2007, kdy Brusel nařídil operátorům nepřekročitelné cenové stropy. Jeho úplné zrušení se ale postupem času ukázalo jako utopie a stalo se politicky neprůchozím. Dnes odhlasovaný kompromis je tak jistým průsečíkem mezi nulovými roamingovými poplatky a „okrádáním“ zákazníků. Přesně tento výraz totiž před lety Evropská komise použila na plná ústa.

Výborná zpráva pro všechny, kteří se vejdou do limitu:

Definitivní počet volných jednotek, které budeme moci za rok a půl vyčerpat aniž bychom zaplatili cokoli navíc, tak v tuto chvíli neznáme, ale ceny po té by mohly vypadat zhruba takto: domácí cena plus maximálně 0,05 eura (1,65 Kč) pro minutu (odchozího) hovoru a 1 MB dat. K textové zprávě se má přirážet maximálně 0,02 eura, tedy asi 66 haléřů.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Operátoři, Nákup a ceny, Hospodaření a finance, Kauzy

54 komentářů

Nejnovější komentáře

  • honzatrx 28. 10. 2015 21:46:45
    Bude to už jen honění se za destníky. Již teď existují virtuálové s...
  • Fre ddy 28. 10. 2015 18:33:08
    EU a její papaláši dokazují každým dnem víc a víc, že jsou úplně k hounu....
  • bigboban 27. 10. 2015 19:53:38
    "(1,65 Kč) pro minutu (odchozího) hovoru a 1 MB dat" Tedy cca 1650...
Určitě si přečtěte

WhatsApp prý ohrožuje svobodu slova. Konverzaci si mohou prohlížet třetí strany

WhatsApp prý ohrožuje svobodu slova. Konverzaci si mohou prohlížet třetí strany

** WhatsApp čelí kritice za přístupnost zpráv pro třetí strany ** Přitom WhatsApp prohlašuje, že jsou data chráněná šifrováním ** Problém nastává, když je jedna ze stran bez internetu

Včera | E15.cz , Tomeš Michal | 22

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

** Velkoobchodní ceny za LTE jsou pro virtuály stále příliš vysoké ** Pokuta 2 miliony zatím dva ze tří operátorů ke zlevnění nemotivovala ** V krajním případě může ČTÚ odebrat vydražené LTE licence

19.  1.  2017 | Láska Jan | 13

Lidovky: Lepší podmínky pro spotřebitele chce mít v zákoně sám premiér

Lidovky: Lepší podmínky pro spotřebitele chce mít v zákoně sám premiér

** Ministr Mládek dostal „vynadáno“ od premiéra, nechrání zákazníky ** Spotřebitelé mají dobrou naději zmírnit zvůli operátorů ** Lobby je však mocné, zdaleka není vyhráno

17.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 9