Fotografie týdne: bez úprav, aneb co opravdu umí mobil

Dnes jsme ze hry vyřadili umění grafiků a funkce softwarových editorů. Zůstaly jen čisté fotky tak, jak je stvořily samotné mobily.
Klepněte pro větší obrázek 
Partnerem soutěže je a ceny pro vítěze věnoval Kingston

Zdravíme vás, milí čtenáři. Dnešek bude patřit převážně neupraveným fotografiím tak, jak je mobil vytvořil. Jediný povolený zásah byl ořez a zmenšení, to kvůli uploadu do Galerie. Tonální úpravy, retuše, doostřování či cokoliv jiného bylo zakázáno. Mezi neupravenými snímky se nejvíce vyznamenaly přístroje samotné, které občas přesáhly fotokvality svých držitelů. Ale dost pesimistických předzvěstí, a hurá na hodnocení samotné

Na špičce dnes stojí carreaum17 a jeho Kostel Sv. Martina (LG KC910 Renoir). Samotnému záběru středová kompozice příliš nesluší, stejně tak bychom raději viděli příjemnější poměr 3:2, když už bylo oříznutí povoleno. Co nás ovšem zaráží je samotná práce Renoiru. Že zabudovaný čip v mobilních telefonech není ničím zázračným, a do precizní kresby má ještě hodně daleko, víme už dávno. Přesto musíme Renoir pochválit za nadstandard ve své kategorii. Co je ale obrovským krokem kupředu je množství šumu na fotce. Zatímco naprosto drtivá většina telefonů produkuje snímky plné hluku (známe např. z oblohy v podání Nokie, přeostřování některých Sony Ericssonů a mohli bychom pokračovat), KC910 předvádí menší revoluci. I barvy jsou živé, příjemné, a my jsme nadmíru spokojeni.

Klepněte pro větší obrázek 
carreaum17: Kostel Sv. Martina (LG KC910 Renoir) 

Druhou neupravenou fotografií, kterou dnes představíme, je Naježený kocourek (Sony Ericsson P990i) od zitta. P990i není pořádný fotomobil, proto přistupujeme k technické kvalitě opatrněji. Přesto není nijak špatná, zamrzí ale nepřesné, byť uspokojivé, zaostření. Dalším kladem je podání barev. Dynamický rozsah už byl na telefon příliš velký, a tak se musíme smířit i s menšími přepaly. Samotný záběr je poněkud fádní středovka, které by určitě slušel ořez. Ruku na srdce, na zittovu první fotku v Galerii je to však slušný výsledek, kdo z nás začínal alespoň takhle?

Klepněte pro větší obrázek 
Zitto: Naježený kocourek (Sony Ericsson P990i) 

V uplynulých týdnech jsme na závěr pravidelně zařazovali nejlepší, neupravenou fotografii. Pro tentokrát jsme tedy výběr otočili a je zde fotografie Grebsonova Trosečníka. Fotografie zachycuje dramatický moment v životě hmyzího trosečníka v úsporném, přesto však výrazném barevném tónování.

Klepněte pro větší obrázek
Grebson: Trosečník (Sony Ericsson K790i)

Nová sekce v Galerii pro needitované fotografie slaví úspěch. Doufáme jen, že se začně plnit i o něco kvalitnějšími snímky, než doposud. Alespoň v průměru, protože bychom neradi někoho škatulkovali. Držíme palce, přispět k tomu může kdokoliv. Proto bychom podobný styl uvítali víc, než případné narážky na výběr Fotografie týdne. Těšíme se na vás za týden, a přejeme hodně úspěchů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Pro vítěze Fotografie týdne je připravena 2GB microSD s redukcemi a USB čtečkou, nebo 4GB USB „fleška“

Témata článku: Smartphony, Mobilní fotografie, LG

7 komentářů

Nejnovější komentáře

  • drnebolito 3. 7. 2009 0:16:46
    tak z části jsem autorem toho článku, jedna věc. Druhá, 3 komenty o chybě,...
  • PN 1. 7. 2009 19:28:26
    U autora je to celkem jedno (ten psalopravdu o fotkách), ale někteří...
  • drnebolito 1. 7. 2009 14:41:53
    Děkujeme za citát z odborné literatury, ale tady jsme v sekci mobilních...

Určitě si přečtěte


Vypadá jako Galaxy Note 7, ale nemá stylus. Xiaomi představilo Mi Note 2 s českým LTE

Vypadá jako Galaxy Note 7, ale nemá stylus. Xiaomi představilo Mi Note 2 s českým LTE

** Xiaomi představilo špičkový phablet se zakřiveným displejem ** Na pohled připomíná zrušený Galaxy Note 7 ** Mi Note 2 byl uveden poprvé s kompletní podporou LTE

Včera | Láska Jan | 5

Xiaomi Mi Mix bere dech. Je z černé keramiky a má displej až k horní hraně

Xiaomi Mi Mix bere dech. Je z černé keramiky a má displej až k horní hraně

** Futuristický design, keramické tělo a špičková výbava ** Displej má nezvyklý poměr stran 17:9 a „jen“ full HD rozlišení ** České LTE chybí

Včera | Kůžel Filip | 120

Kodak Ektra: 75 let staré jméno znovu ožívá v podobě špičkového fotomobilu

Kodak Ektra: 75 let staré jméno znovu ožívá v podobě špičkového fotomobilu

** Ektra si z původního fotoaparátu nebere jen jméno, ale i design ** Výbavou odpovídá vyšší třídě ** Na trh dorazí v prosinci, prozatím ale jen do Velké Británie.

24.  10.  2016 | Miksa Martin | 9

Vymyslel atraktivní novinku. Než ukončil kampaň na Kickstarteru, v Číně prodávali kopii

Vymyslel atraktivní novinku. Než ukončil kampaň na Kickstarteru, v Číně prodávali kopii

** Že se v Číně kopíruje, není jen mýtus ** Vymyslel pouzdro s integrovanou selfie tyčí ** Na Aliexpresu se objevily plagiáty ještě než skončila kampaň na Kickstarteru

23.  10.  2016 | Chroust Martin | 31