G1 vs. iPhone: souboj úhlavních nepřátel

Každý jde na věc trochu jinak. Jak to vypadá, když se hádá jablko se zeleným panáčkem a stařec od Microsoftu do toho kibicuje?

Žhavou novinku na trhu T-Mobile G1 se zbrusu novým operačním systémem se postavil stále oblíbenějšímu iPhonu. Jak dopadne souboj svobody a striktních pravidel? A co když do souboje promluví Windows Mobile?

Nemusím sahat hluboko do paměti, abych si vzpomněl na dobu bezmezné vlády PalmOS a pouhé vyzobávání drobků Microsoftem, tedy Pocket PC. Stačilo však drobné zaváhání Palmu a koruny se ujali jiní: v chytrých telefonech Symbian, v kapesních počítačích a komunikátorech Pocket PC, následně přejmenovaný na Windows Mobile. Nechci však vzbuzovat nostalgické vzpomínky, jak byly operátoři vlídnější, mobily kvalitnější a vůbec signál silnější. Velmi pravděpodobně ale stojíme na prahu přelomu, opětovného převzetí vlády progresivnějšími z rukou těch spících a pomalých.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Srovnání velikosti: Apple iPhone, T-Mobile G1, na první fotografii pak MDA Compact IV

Každý nezaujatý pozorovatel uzná, jak málo se za ty roky posunul vývoj operačních systémů Symbian nebo Windows Mobile. Spoléhat na loajalitu uživatelů při příchodu lákadel v podobě OS X, Android či webOS je pošetilé. V dnešním článku postavíme proti sobě Apple iPhone 3G a T-Mobile G1, tedy zatím jediné zástupce nejnovějších operačních systémů v mobilních zařízeních: OS X a Android. Během srovnání se o slovo neustále dožadovalo Windows Mobile, na mém stole zastoupený HTC Touch Diamond (MDA Compact IV) pro doplnění přehledu jsem jej občas pustil ke slovu (psáno kurzívou).

Rychlé odkazy:

iPhone 3G x T-mobile G1

V přímém souboji se utká iPhone 3G a T-Mobile G1. Oba jsou zatím jedinými zástupci svých operačních systémů (nepočítáme-li první generaci iPhone), oba jsou zástupci generace operačních systémů kompletně ovládaných prstem a oba se silně orientují na využití mobilních datových přenosů. Bez přístupu k internetu jde zkrátka o polovičatá zařízení, tím ale pozitivně zapůsobily na nabídky datových balíčků našich operátorů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
iPhone je širší, G1 zase podstatně tlustější. Daň za hardwarovou klávesnici

Oba přístroje považuji za průkopníky nových funkcí u zcela běžných uživatelů, doposud využívajících jen volání a SMS. Pokud dáte takovému uživateli do rukou Symbian nebo Windows Mobile a řeknete mu, že má přístup k internetu, emailům, icq a já nevím čemu, řekne dobrá, ale ve změti nastavení, ikonek a voleb se ztratí tak, že na funkce stejně rychle zapomene. Jsem přesvědčen, že iPhone i Android mohou díky své jednoduchosti přivést k novým funkcím i tyto běžné uživatele.

Nicméně i iPhone dokázal, že i spousta pokročilých uživatelů, často je označujeme za „technoidy“, přechází od systémů funkčně lepších, avšak složitějších, k systémům uživatelsky přívětivějším.

Pro oko a na omak

Hned v úvodní kapitole bude rozstřel nad slunce jasný. Ani ten nejzarytější odpůrce iPhonu by snad zdařilejší, vyspělejší a hodnotnější vzhled nepřipsal gé jedničce, tedy pokud by nebyl zcela zaslepený. G1, a potvrdilo mi to i mé okolí, působí podstatně laciněji a v bílé barvě možná i trošku dětinsky. Rozhodně si G1 nedovedu představit v rukou manažera v černém saku. Ano, G1 by se mohla objevit na trhu i v nezávislé prodeji jako HTC Dream, který se od G1 liší právě černou barvou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
G1 si můžete ozdobit nálepkami, dostanete je přímo s telefonem

Propast mezi přístroji se umocní po uchopení obou soků do dlaně. G1 vyrábí HTC, výrobce zvučného jména, iPhone s největší pravděpodobností Quanta Computer – made in Taiwan. Rozdíl v dílenském zpracování a kvalitě použitých materiálů je však výrazný. G1 platí do jisté míry za výsuvnou konstrukci, která již z podstaty nemůže nabídnout takovou pevnost a odolnost. Již po pár dnech používání začala má G1 nepříjemně povrzávat při každém doteku na displej. A nejsem sám, i přístroje kolegů (sešly se nám celkem tři) zpívaly stejnou píseň. A přidá-li se k tomu častější výměna SIM karty, snadno zlomíte aretační plastové zoubky zadní části. Abychom však byli objektivní, za precizní konstrukci iPhonu zaplatíte nemožností snadné výměny baterie.

Souboj hrubých čísel rozměrů vypadá následovně: G1 - 118 x 56 x 17 milimetrů, iPhone 116 x 62 x 12 milimetrů. V praxi rozhodně oceníte nižší tloušťku, zvláště pokud jste zvyklí nosit telefon v těsné kapse kalhot. Již tak docela velkou tloušťku G1 znehodnocuje brada ve spodní části, která přidává nějaký ten milimetr navíc.

První bitvu vyhrává na celé čáře iPhone, tečka.

Hardware: displej, papírové parametry

Oba sokové nabízí displej s rozlišením 320 x 480 bodů, pracující na principu kapacitní dotekové plochy. Displej G1 má trošku menší fyzické rozměry, což vede k mírně, ale pouze opravdu mírně ostřejší grafice. Za větší výhodu považuji podporu multi-touch iPhonu. G1 dle dostupných informací také multi-touch podporuje, nicméně standardně je tato funkce potlačena, pravděpodobně kvůli patentu Apple. Citlivost a pohodlí při ovládání obou přístrojů mi přijde shodná.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
iPhone nabízí nesrovnatelně lepší dílenské zpracování, také díky absenci výměnné baterie

Podívejme se na hrubé papírové parametry: procesor 620 MHz u iPhone proti 528 MHz u G1. Tato čísla v podstatě uživatele zajímat nemusí, důležitější je, jak svižně své systémy tyto procesory rozhýbou. iPhone nabízí pouze vestavěnou paměť s kapacitou 8 nebo 16 GB, u G1 shodné kapacity dosáhnete snadno a dnes již levně při použití paměťových karet microSD. Oba přístroje nabízí Wi-Fi, praxi pozoruji při připojení do bezdrátové sítě lepší citlivost iPhonu, Android se na okraji pokryté oblasti chytá hůře. Oba přístroje samozřejmě nepostrádají bluetooth, oba však se stejně mizernou podporou profilů. V současnosti obslouží pouze bezdrátovou hands-free sadu, žádné posílání obrázků, žádné modemy přes virtuální sériový port a bohužel ani profil A2DP. Podpora profilů je softwarovou záležitostí a pokud čtete článek delší dobu po uvedení, v tomto směru může být vše jinak.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice patří mezi ty lepší, škoda jen nekvalitního podsvícení

Nejsem si také jist, zda hardwarovou klávesnici G1 při současné absenci klávesnice softwarové považovat za výhodu. Při strohé odpovědi OK na SMS musíte displej odklopit a uvolnit obě ruce. Značka ideál nastane ve chvíli, kdy přibude i klávesnice softwarová, vhodná právě pro takové krátké texty. Prý to bude brzy s dalším updatem cupcake, nechejme se překvapit. Hardwarová klávesnice však patří mezi ty zdařilejší. Rozhodně nevadí malé rozměry tlačítek, větší mezery mezi nimi eliminují překlepy. Body dolů však ztrhávám za mizerné podsvícení.

Preferujete-li rozměrný displej, připište bod iPhonu. Pro psaní delších textů však rozhodně oceníte hardwarovou klávesnici G1.

Témata článku: Android, Operátoři, iPhone, Smartphony, T-Mobile, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 3G, Apple iPhone 3G 16GB, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Apple iPhone SE, Apple iPhone SE 64GB, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch Diamond, T-Mobile G1, T-Mobile MDA Compact

114 komentářů

Nejnovější komentáře

  • vojta 6. 10. 2009 22:36:41
    Mám iphone a mám ho rád,neměnil bych leda by mi nějakej jinej telefon...
  • hilf 16. 8. 2009 13:28:51
    mam NOKIA 5800 XM a PSP a rozhodne bych nechtel iPhone rozhodne ne 3G ,...
  • roggi 5. 7. 2009 20:01:34
    apple není OS, pokud se nepletu tak Icihla ma MAC
Určitě si přečtěte

Datové jaro se blíží, T-Mobile nafoukne datové limity. Už zítra [spekulace]

Datové jaro se blíží, T-Mobile nafoukne datové limity. Už zítra [spekulace]

** T-Mobile má zítra tiskovku, prý to bude stát za to ** 10GB datové limity už nejsou sci-fi, třeba u tarifů pro mladé ** Data přidává i O2, 50 MB navíc dostane tarif Start

Dnes | Kůžel Filip, Pospíšil Aleš | 40

HTC U Play: odvážně naceněný restart [recenze]

HTC U Play: odvážně naceněný restart [recenze]

** Kombinace skla a modré barvy vypadá skvěle ** Průměrná výdrž zamrzí, chybějící 3,5mm jack naštve ** Extrémní cenovka přebije pozitivní dojmy

Včera | Herodek Martin | 12

Jako ze špionážního filmu: WikiLeaks odhaluje nástroje, kterými CIA nabourala iPhony

Jako ze špionážního filmu: WikiLeaks odhaluje nástroje, kterými CIA nabourala iPhony

** iPhone není tak „neprůstřelný“, jak se myslelo ** Zranitelnost se týkala modelu 3G, iPhonem 3GS už měl záplatu ** WikiLeaks popisuje, jak se CIA dostávala do MacBooků přes konektor

25.  3.  2017 | Kůžel Filip | 4

Nesoutěžíme s „A brandy“, říká šéf české značky, která prodává odolné a seniorské mobily [video]

Nesoutěžíme s „A brandy“, říká šéf české značky, která prodává odolné a seniorské mobily [video]

** Česká značka Evolveo funguje více než 10 let ** Zaměřuje se na vybrané segmenty elektroniky ** Vlajkovou lodí mezi smartphony je StrongPhone G4

24.  3.  2017 | Láska Jan | 8

Prasopes, nebo revoluce? Tenhle kryt iPhonu přidá Android!

Prasopes, nebo revoluce? Tenhle kryt iPhonu přidá Android!

** Projekt na Kickstarteru zvedl ze židle iPhonisty i fandy Androidu ** Esti Eye je smartphone v podobě krytu pro iPhone ** iOhone i Android si uchovají samostatnost, ale umí i spolupracovat

24.  3.  2017 | Kůžel Filip | 9