Garmin Varia Vision: Futuristický HUD pro cyklisty

Garmin Varia Vision je drobný modul s displejem, který dostane ty správné informace přímo do brýlí, přímo před cyklistovo oko. Prodávat se bude ještě v únoru i v ČR.

Chytré brýle nejsou být pro každého, o tom jsme se již přesvědčili z první generace Google Glass. Google je na trh vrhnul ještě než byl schopen vymyslet smysluplné využití, takže produkt skončil v propadlišti dějin. Přitom to měl, zejména u novinářské obce od roku 2013 „dobře rozjeté“, ovšem oficiální stránka projektu ukazuje tvrdou realitu.

Klepněte pro větší obrázek
Experiment s Google Glass první generace skončil. Čekání na druhou generaci vyplní produkty ostatních hráčů na trhu

Co se však brýlím povedlo, bylo klást důležité otázky a hledat na ně odpověď. Je bezpečné řídit s Google Glass? Neohrozíte jimi sebe ani okolí? Chcete mít zařízení vysílající přes Wi-Fi neustále u vaší hlavy? Kde je hranice mezi soukromím a sociálními sítěmi? Máte právo s brýlemi nahrávat, co se okolo vás děje? A jak využijí Google Glass lidé, kteří nosí dioptrické brýle?

Je však jisté, že Google mohl, i přes prodejní neúspěch brýlí, leckoho inspirovat k vytvoření podobných produktů. Někteří zůstali u patentů, někteří představili hotový produkt i s jednoznačným cílením. Právě to je případ příslušenství Garmin Varia Vision – zařízení, které cílí na cyklisty. Nejedná se o samostatné brýle, jako spíše o modul, který připnete k vašim stávajícím cyklobrýlím.

Klepněte pro větší obrázek
Detail displeje Varia Vision.

Google Glass na kolo

Garmin Varia Vision je ukázka toho, že chytré brýle, jako produkt, nemusí být mrtvou vývojovou větví, ale také toho, že není třeba se snažit z nich udělat víceúčelové zařízení přebírající funkce smartphonu. Brýle od Garminu prakticky doplňují, v některých případech nahrazují, cyklopočítač.

Skrz head-up-displej brýle informují o aktuálních hodnotách. Dozvíte se aktuální a průměrné rychlosti, dobu trvání jízdy, statistiky výkonnosti nebo se vám v brýlích zobrazí jednoduché notifikace. Varia Vision se skládá z miniaturního displeje na pružném rameni, které vede do hlavního modulu s baterií, ten můžete připnout na libovolnou obroučku brýlí. Na těle najdeme touchpad, který je hlavním ovládacím prvkem. Posunem do boků přecházíte mezi informačními obrazovkami.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ačkoliv mluvíme o Varia Vision jako o brýlích, jedná se o samostatný modul s displejem, který můžete připnout na vaše stávající obroučky
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Modul by měl jít nasadit na celou řadu sportovních brýlí.
Klepněte pro větší obrázek
Ukázka toho, co je vidět na displeji.

V brýlích si můžete zobrazit následující položku trasy, kterou máte nastavenou v navigaci či různá grafická data. Příslušenství slouží částečně samostatně, ovšem počítá i s možným připojením dalších zařízení od Garminu. Je kompatibilní s řadou cyklopočítačů Edge (Edge 520, Edge 1000) i s příslušenstvím Varia Review Radar, které monitoruje auta za vámi. Pokud je detekováno blížící se vozidlo, na brýle dostanete okamžitou notifikaci.

Klepněte pro větší obrázek
Specifikace Garmin Varia Vision

Rozměry zařízení jsou 60 × 20 × 20mm, váží necelých 30 gramů. Miniaturní displej má rozlišení 248 × 240 pix, výdrž na jedno nabití činí 8 hodin. Příslušenství splňuje voděodolnost IPX7 a k ostatní elektronice se připojuje přes ANT+. Zařízení se na český trh dostane ještě v únoru za 10 990 Kč. Více informací hledejte na stránkách Garminu.

Témata článku: Příslušenství, Technologie, Nositelnosti, Garmin, Steve Wozniak

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ondřej Mikulášek 15. 2. 2016 11:28:28
    Na první pohled se mi to celkem líbilo... ale potom (když zcela pominu...
  • byl jsem_s55 14. 2. 2016 0:07:07
    Osobně bych měl několik námitek (cenu nechám stranou). Nesebere to příliš...
  • Proto 13. 2. 2016 23:48:11
    Když ta cena bude do 5ti tisíc tzn. cena lepšího cyklocomputeru (ono to v...
Určitě si přečtěte

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

** DisplayMate tvrdí, že Galaxy S8 má nejlepší displej současnosti. ** Prohnali jsme ho optickou sondou a máme k tomu také co říct. ** Jak je to s domovským tlačítkem a jeho citlivostí na sílu doteku?

23.  4.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 51

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

** Cukrovka, je chronické onemocnění, které trápí stále více lidí. ** Cílem léčby je snaha o plnohodnotný život pacienta. ** Apple pracuje na vlastním řešení pro diabetiky.

22.  4.  2017 | E15.cz , Tomeš Michal | 2

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

** Facebook usiluje o technologický převrat. ** Vyvíjí technologii umožňující uživatelům psaní textu pomocí myšlenek. ** Na projektu pracuje tým o 60 lidech

21.  4.  2017 | Polesný David, E15.cz , Liebreich Jiří | 4