Google Glass před startem. Revoluce, nebo postrach?

Na jedné straně technologičtí nadšenci, na straně druhé xenofobové a ochránci soukromí. Lidstvo se bude učit zacházet s novým typem elektroniky.

Google pokročil s přípravou chytrých brýlí Glass, v příštích týdnech se dostanou k prvním 8 000 majitelům a jestli vše půjde podle plánu, první produkční verze přijde na trh ještě na konci letošního roku. Google označuje Glass za revoluční průlom ve světě osobních počítačů, organizace zabývající se ochranou soukromí již varovaly před dalším omezením soukromí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aktuální podoba Google Glass. Až se dostanou do sériové výroby, mohou vypadat jinak. 

Google Glass by se podle firmy mohly stát začátkem nové technologické vlny, někdy označované jako „nositelné počítače“. Dalším příkladem tohoto trendu jsou plány Applu, který pracuje na náramkových hodinkách s připojením na internet, pro které se vžil pracovní název „iWatch“.

Rozšířená realita přímo vedle oka

Brýle od Googlu nabídnou množství podobných funkcí jako chytré telefony. Na rozdíl od telefonu však nebudou reagovat na dotyk na obrazovce, ale na hlasové pokyny. Brýle jsou na obrubě nad pravým okem vybavené malou obrazovkou, kde se zobrazují požadované informace.

Podle projektantů Googlu by měl nový produkt lidem umožnit, aby byli nepřetržitě připojeni k internetu, e-mailu a sociálním sítím a měli neustále k dispozici důležité informace, aniž by se často museli dívat dolů na malý displej svého chytrého telefonu. Google Glass musejí být propojené se smartphonem, se kterým komunikují přes Bluetooth, o přenos dat a připojené se stará telefon. GPS snímač a elektronický kopas jsou integrovaný přímo v brýlích, to kvůli co nejlepšímu signálu.

Novinář Joshua Topolsky z webu The Verge už Google Glass otestoval. Podle jeho slov si na brýle velmi rychle zvykl. Poznamenal, že přístup k informacím přes brýle vnímal jako méně rušivý než při neustálém vytahování telefonu.

Kamery na hlavách, riziko pro soukromí?

Google Glass jsou vybaveny kamerou, která umožňuje snímat okolí a fotky či video ihned umisťovat na web. Co u některých lidí vyvolává nadšení, u druhých vzbuzuje obavy. Některé organizace, které se zabývají ochranou soukromí, varovaly, že brýle od Googlu ještě víc ohrozí soukromí lidí. Nebude totiž možné zjistit, jestli někdo někoho zrovna nenatáčí nebo nefotí.

„Kdyby vláda všude nainstalovala bezpečnostní kamery a mikrofony, které by odesílaly informace na nějaké centrální místo, asi byste to označili za ohrožení soukromí,“ namítá například web StopTheCyborgs.org. „Je to snad bezpečnější, když to dělá soukromá společnost a monitorovací zařízení jsou umístěná na hlavách lidí?“ ptají se aktivisté.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Některé z organizací požadují, aby byla stanovena místa, kde se nebudou moci brýle nosit, aby se zabránilo nedobrovolnému nahrávání soukromých hovorů a aktivit. Dočkáme se hned v roce 2014 "bezbrýlových zón"? Google se kritice brání. Podle firmy je zbytečné malovat čerta na zeď. Obavy byly dříve spojené i s rozšiřováním jiných nových technologií, třeba mobilních telefonů, a až praxe vytvořila potřebné normy používání, míní Google.

Google Glass se budou vyrábět v USA

Google Glass se budou vymykat i z pohledu místa výroby. Technologické firmy většinou využívají levné pracovní síly v Asii. Své chytré brýle ale bude Google vyrábět ve Spojených státech, konkrétně v továrně Foxconnu v Kalifornii, uvedly Financial Times. Google tak dělá radost i americkému prezidentovi Baracku Obamovi, který chce vyspělý průmysl znovu stahovat do USA.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takhle vypadají některé aplikace ne GG

Google bude sice součástky pro brýle vyrábět v Asii, kompletovat je ale bude v Santa Claře. Výhodné to pro firmu je hlavně kvůli tomu, že produkt je teprve ve svých počátcích a Google tak bude moct pružněji reagovat na různé potřeby změn. Zatím není jasné, jestli Google využije USA i pro případnou masovou výrobu.

Firma už loni rozdala blíže neupřesněný počet brýlí programátorům. Cena konečného produktu se má pohybovat od 700 do 1500 dolarů, napsala agentura AP.

Témata článku: Google, Android, Technologie

42 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Filip B... Capa 4. 4. 2013 23:10:00
    Futurama serie7 episoda3 v reálu :-D :-D :-D
  • Zbyněk Vávra 3. 4. 2013 19:19:05
    taková lepší handsfree sada :-) jenom nevím, jak to bude s nabíjením...
  • Birkov2001 3. 4. 2013 17:59:56
    Bude to skvělé. Chytrý mobil nebudete nabíjet 1x denně ale 2x zároveň s...
Určitě si přečtěte

HTC U Ultra: ultra výbava za ultra cenu [recenze]

HTC U Ultra: ultra výbava za ultra cenu [recenze]

** HTC U Ultra útočí na příčky nejvyšší ve všech oblastech ** Dva displeje, stereozvuk, dva dobré fotoaparáty ** Nic není dokonalé a i HTC U Ultra má svoje ale

Dnes | Vrbacký Jakub | 6

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

** DisplayMate tvrdí, že Galaxy S8 má nejlepší displej současnosti. ** Prohnali jsme ho optickou sondou a máme k tomu také co říct. ** Jak je to s domovským tlačítkem a jeho citlivostí na sílu doteku?

Dnes | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 35

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

** Cukrovka, je chronické onemocnění, které trápí stále více lidí. ** Cílem léčby je snaha o plnohodnotný život pacienta. ** Apple pracuje na vlastním řešení pro diabetiky.

Včera | E15.cz , Tomeš Michal | 13

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

** Facebook usiluje o technologický převrat. ** Vyvíjí technologii umožňující uživatelům psaní textu pomocí myšlenek. ** Na projektu pracuje tým o 60 lidech

21.  4.  2017 | Polesný David, E15.cz , Liebreich Jiří | 4