Google Mapy dostávají kvalitnější satelitní snímky. Google odhalil fantastické technologie na pozadí

Jsou to už tři roky, co Google představil fotomapu bez mraků. Obrázky do mozaiky tehdy dodával satelit Landsat 7, dnes Google oznámil, že přechází na satelit Landsat 8, které svého předchůdce překonává v mnoha ohledech. Snímky jsou podrobnější, jasnější a mají lepší barvy, ale hlavně jich teď satelit stihne pořizovat dvojnásobné množství.

Klepněte pro větší obrázek
New York City na starších snímcích z Landsat 7...
Klepněte pro větší obrázek
…a stejná oblast vyfocená satelitem Landsat 8.
Klepněte pro větší obrázek
Satelit Landsat 8
Klepněte pro větší obrázek
Program Landsat sbírá data už od roku 1972, jsou přístupná na Earthexplorer.usgs.gov
Další generace satelitu Landsat 9 by měla začít fungovat v roce 2022.

Při jednom průletu snímkuje satelit pruh Země o šířce 185 kilometrů a letí rychlostí 27 200 km/h. Osvětlenou část planety přeletí směrem od severu k jihu, noční polokouli od jihu k severu. Jeden oblet trvá 99 minut, za den jich zvládne asi 15, nasnímání celé planety trvá 16 dní a pak se celý proces opakuje.

 

Bezmračnou satelitní mozaiku můžeme považovat za největší fotografii, která kdy existovala. Celkem má 800 000 megapixelů.

 

Aby bylo možné složit kompletní mozaiku Země nezastíněnou mraky, je třeba několik takových cyklů. Na začátku je téměř petabyte dat a více než 700 bilionů jednotlivých snímků. Výsledek díky Earth Engine API používají vědci a podívat se můžete také vy – v Google Earth, nebo obyčejných Google Mapách – stačí přepnout na satelitní vrstvu (data z Landsat 8 se do Map dostávají postupně).

Diskuze (1) Další článek: Hrajeme si s panoramatickou kamerou Samsung Gear 360 [video]

Témata článku: Google, , , , , , Přelet, Průlet, Fan, Pozadí, Stejná oblast, New York City, Google +, DOS, F +