Google: staré heslo nahradí chytrá pilulka a tetování

Necháte si do kůže vpravit chytré tetování, nebo raději občas polknete pilulku s vysílačem? Tak si Google představuje budoucnost autentizace.

Prostřednictvím Motoroly dal Google na konferenci D11 nahlédnout do budoucnosti autentizace. Hesla, ani kódy zaslané na mobilní telefon nebudou do budoucna stačit, Google přemýšlí o jednoduché identifikaci ukryté přímo na/v těle uživatele. A ještě jeden pohled můžeme mít na věc – totiž že nositelná elektronika rozhodně neskončí u chytrých brýlí a hodinek. Možností je několik.

 
„We got to do a lot of epic shit at DARPA!“
 

Lingvistům doporučuji přetočit následující video na čas 3:05, tam se všechno důležité dozvíte přímo z úst hlavních protagonistů – viceprezidentky Motoroly Reginy Dugen (mimochodem dříve pracovala v Agentuře pro výzkum pokročilých obranných projektů DARPA) a jejího šéfa Dennise Woodsida. Pokud video pod tímto odstavcem nevidíte, jděte přímo na web D11 a přehrajte si jej tam.

Pilulka a tetování

V Motorole pracují na autentizaci uživatele pomocí dočasného digitálního tetování. V současnosti je to elestická nálepka, která na těle uživatele vydrží asi týden. V budoucnosti by to mohly být trvalejší formy v těsnějším spojení s kůží. Liší se i varianty toho, co takový identifikátor dovede. Pasivní forma bude v podstatě RFID/NFC čipem, který si vezme energii ze čtečky a předá jí informaci. Pokročilejší formy si budou vyrábět energii (např. z tělesného tepla) a budou aktivně vysílat signál.

Klepněte pro větší obrázek 
Dočasná podoba digitálního tetování.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Společnost mc10 vyvíjí elektroniku, kterou můžete ohýbat či natahovat.
Nejde jen o nálepky, ale třeba o funkční oblečení.

Druhý projekt je autentizační pilulka, uvnitř které je malý čip, spínač a článek schopný přeměnit žaludeční kyseliny na elektrickou energii. Takže když pilulku spolknete, okolní šťávy poslouží jako elektrolyt a mikrospínač se začne vypínat. Tím vzniknou dva stavy, tedy základ digitálního přenosu, ze kterého v pilulce integrovaná elektronika vytvoří 18bitový ECG signál. Ve výsledku se vaše tělo změní na jeden velký autentizační token. Pilulka vydrží v těle tak dlouho, jak dlouho jí bude trvat cesta trávicím traktem, případně než se rozpadne. Pak budete muset spolknout další.

Klepněte pro větší obrázek
Hloupé je, že když ráno zapomenete polknout, večer se nedostanete do svého mobilu.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tohle je realita. Pilulku vyrábí společnost Proteus

Zní to jako sci-fi? Není. V Evropě už základní schvalovací proces proběhnul a příslušné autority nenašly žádné legislativní bariéry. V USA Google brzy požádá o schválení americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv FDA. Testovací období bude dlouhé a k cíli je ještě daleko, ale podpora ze strany mezinárodních autorit je jedním z důležitých předpokladů.

 
„Pilulky jsou osvědčené autoritami, můžete jich sníst 30 denně, tělu nijak neublíží.“
 
 
„Teenageři nechtějí nosit hodinky, ale vsaďte se, že je bude zajímat e-tetování. Už jen aby naštvali rodiče.“
 

Máte strach?

Aplikace těchto technologií může někomu zavánět robotickou apokalypsou, ale zkuste si představit, co všechno mohou přinést. Čtečka, ke které přiložíte ruku s „e-tetováním“, abyste se přihlásili ke svému internetovému bankovnictví, je jenom začátek. Co takhle telefon, který budete moci používat pouze vy, protože bude fungovat pouze do určité vzdálenosti od vaší pomalu trávené chytré pilulky? Pak už nebude tolik vadit, když vám někdo ukradne telefon – přijdete sice o hardware, ale k vašim datům se nikdo nedostane. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Noční můry některých našich spoluobčanů se už brzy změní ve skutečnost (obr.: andele-svetla.cz)

Témata článku: Google, Technologie, Koncepty, Heslo, RFID

64 komentářů

Nejnovější komentáře

  • spiritstar 1. 7. 2013 8:50:19
    I kdyby mě očipovali tak k čemu jim bude vědět, že ráno jdu do práce,...
  • Jirka Honců 29. 6. 2013 13:44:20
    Jistě, to je pěkné, ale proč nenapíšete i o zájmu establishmentu na...
  • jxjl 29. 6. 2013 0:23:03
    No nevím, osobně vidím reálnou možnost spíš v použité nějakých rfid...
Určitě si přečtěte

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

** DisplayMate tvrdí, že Galaxy S8 má nejlepší displej současnosti. ** Prohnali jsme ho optickou sondou a máme k tomu také co říct. ** Jak je to s domovským tlačítkem a jeho citlivostí na sílu doteku?

Včera | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 44

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

** Cukrovka, je chronické onemocnění, které trápí stále více lidí. ** Cílem léčby je snaha o plnohodnotný život pacienta. ** Apple pracuje na vlastním řešení pro diabetiky.

22.  4.  2017 | E15.cz , Tomeš Michal | 2

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

** Facebook usiluje o technologický převrat. ** Vyvíjí technologii umožňující uživatelům psaní textu pomocí myšlenek. ** Na projektu pracuje tým o 60 lidech

21.  4.  2017 | Polesný David, E15.cz , Liebreich Jiří | 4

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

** Mobil se zahnutým displejem je zajímavý, jiný, vystupuje z řady placek. ** Chcete zaujmout? Potřebujete zahnutý displej. A ví to i Google. ** Samsung půjde ještě dál, chce ohebné smartphony.

15.  4.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 23