Hořká komedie: Microsoft po půlroce ruší smartphony s Androidem

Kapitoly článku

Chceme Android? Nechceme Android. Pomůže nám Android? Pomůže. Anebo radši ne... 

Strategické kotrmelce mobilní divize, která dříve patřila Nokii a dnes je ve vlastnictví Microsoftu ohledně nasazení a využití mobilní platformy Googlu, jsou až nezvykle časté. Nejdřív se firma Androidu zuby nehty bránila. Ani po pomalém rozjezdu Windows Phonů o ní dlouhou dobu nechtěla ani slyšet. Až letos na jaře, kdy už to téměř nikdo nečekal a Windows Phony začaly sahat v některých zemích na dvouciferný tržní podíl, představila Nokia první smartphony řady X s Androidem. Následoval odkup divize Microsoftem, po třech měsících nástupnická Nokia X2 a dál? Nejspíš konec.

Vyplývá to z e-mailu, který rozeslal šéf mobilní divize Microsoftu Stephen Elop zaměstnancům, jež si redmondská společnost koupila spolu s celou výrobou mobilů Nokia. Nejsou v něm prakticky žádné dobré zprávy. Kromě toho, že firma během přístího roku bude muset celosvětově propustit zhruba 18 tisíc lidí (z toho 12 500 právě z divize odkoupené od Nokie), se dozvídáme také o změně strategie a s ní souvisejícím ukončením vývoje a výroby smartphonů s Androidem.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia X2 uzavře krátkou androidovou kapitolu finských telefonů

„Je potřeba si uvědomit, že role mobilních telefonů pod Microsoftem je jiná, než tomu bylo v Nokii. Zatímco v Nokii šlo o produkci hardwaru jako takového, v Microsoftu jsou všechna zařízení vyvíjena tak, aby ztělesňovala ty nejlepší digitální zážitky z dílny Microsoftu, za současné podpory celkové strategie. Proto musíme udělat nějaké změny,“ píše Elop v dopise zaměstnancům mobilní divize.

Změny jsou strategického charakteru a po jejich okamžitém uvedení v platnost už Microsoft dále nepočítá se smartphony Nokia X: „Budeme se soustředit na trh Windows Phone a zacílíme na segment cenově dostupných smartphonů, který roste nejrychleji. Do tohoto segmentu vstoupíme s telefony Lumia, na které povýšíme vybrané plánované smartphony řady Nokia X. Počítáme, že tato změna proběhne okamžitě, přičemž zachováme prodej i podporu všech doposud ohlášených produktů,“ uvedl Elop.

Po půl roce, kdy Microsoft složitě vysvětloval, jak je spojení platformy se spoustou dostupných aplikací třetích stran (tedy Androidu) a vlastního softwarového řešení (tedy aplikací jako Office, Outlook, Skype) pro zákazníka výhodné, platforma Googlu na telefonech se značkou Nokia definitivně končí. Nokia X, X+, XL a ani ne měsíc stará Nokia X2 napíše do kroniky telefonů s finským rodokmenem krátkou a zcela nevýraznou kapitolu. Elop zahodí zelené conversky z Barcelony a kolos jménem Microsoft pojede dál. Už výhradně s Windows.

Celý dopis Stephena Elopa adresovaný zaměstnancům mobilní divize si můžete v anglickém originálu přečíst zde.

Témata článku: Nokia, Android, Windows, Smartphony, Microsoft, Kauzy, Surface Phone

143 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Libor Macák 19. 7. 2014 13:12:23
    Šášové...
  • Jiří Balada 18. 7. 2014 17:21:06
    Firma vybrakovaná, zaměstnanci propuštění, je to smutný příběh.
  • sedmej 18. 7. 2014 9:09:26
    Nokia s Androidem byl dobrý nápad. Chybou spíš bylo, že to dali do ne moc...
Určitě si přečtěte

Sony Xperia XZ: když se podaří, co se dařit má [recenze]

Sony Xperia XZ: když se podaří, co se dařit má [recenze]

** Xperia XZ láká na inovovaný „seříznutý“ design a kovová záda ** Výkonu má na rozdávání a už se nezahřívá ** Fotoaparát se zlepšil, zvuk je špička

Včera | Láska Jan | 61

Vánoční ceník T-Mobilu: Huawei Mate 9 a levnější iPhone 6s

Vánoční ceník T-Mobilu: Huawei Mate 9 a levnější iPhone 6s

** Loňský iPhone 6s pořídíte u T-Mobilu od 17 799 Kč ** Výraznější slevy najdeme u starších modelů Xperia od Sony ** V rámci vánoční nabídky můžete mít v akci Samsungy 1+1

2.  12.  2016 | Pospíšil Aleš | 1

Začněte používat hlasové funkce Google Now. Tady je 24 ukázek pro inspiraci

Začněte používat hlasové funkce Google Now. Tady je 24 ukázek pro inspiraci

** Hlasoví asistenti nejsou vidět, uživatelé do nich obtížně pronikají ** Ještě to není ta umělá inteligence z tiskových konferencí, ale už dnes usnadní život ** Tady je pár tipů, kterými můžete začít, třeba se vám zalíbí mluvit na své mobily

2.  12.  2016 | Kůžel Filip, Polesný David | 10