Hořká komedie: Microsoft po půlroce ruší smartphony s Androidem

Kapitoly článku

Chceme Android? Nechceme Android. Pomůže nám Android? Pomůže. Anebo radši ne... 

Strategické kotrmelce mobilní divize, která dříve patřila Nokii a dnes je ve vlastnictví Microsoftu ohledně nasazení a využití mobilní platformy Googlu, jsou až nezvykle časté. Nejdřív se firma Androidu zuby nehty bránila. Ani po pomalém rozjezdu Windows Phonů o ní dlouhou dobu nechtěla ani slyšet. Až letos na jaře, kdy už to téměř nikdo nečekal a Windows Phony začaly sahat v některých zemích na dvouciferný tržní podíl, představila Nokia první smartphony řady X s Androidem. Následoval odkup divize Microsoftem, po třech měsících nástupnická Nokia X2 a dál? Nejspíš konec.

Vyplývá to z e-mailu, který rozeslal šéf mobilní divize Microsoftu Stephen Elop zaměstnancům, jež si redmondská společnost koupila spolu s celou výrobou mobilů Nokia. Nejsou v něm prakticky žádné dobré zprávy. Kromě toho, že firma během přístího roku bude muset celosvětově propustit zhruba 18 tisíc lidí (z toho 12 500 právě z divize odkoupené od Nokie), se dozvídáme také o změně strategie a s ní souvisejícím ukončením vývoje a výroby smartphonů s Androidem.

Klepněte pro větší obrázek
Nokia X2 uzavře krátkou androidovou kapitolu finských telefonů

„Je potřeba si uvědomit, že role mobilních telefonů pod Microsoftem je jiná, než tomu bylo v Nokii. Zatímco v Nokii šlo o produkci hardwaru jako takového, v Microsoftu jsou všechna zařízení vyvíjena tak, aby ztělesňovala ty nejlepší digitální zážitky z dílny Microsoftu, za současné podpory celkové strategie. Proto musíme udělat nějaké změny,“ píše Elop v dopise zaměstnancům mobilní divize.

Změny jsou strategického charakteru a po jejich okamžitém uvedení v platnost už Microsoft dále nepočítá se smartphony Nokia X: „Budeme se soustředit na trh Windows Phone a zacílíme na segment cenově dostupných smartphonů, který roste nejrychleji. Do tohoto segmentu vstoupíme s telefony Lumia, na které povýšíme vybrané plánované smartphony řady Nokia X. Počítáme, že tato změna proběhne okamžitě, přičemž zachováme prodej i podporu všech doposud ohlášených produktů,“ uvedl Elop.

Po půl roce, kdy Microsoft složitě vysvětloval, jak je spojení platformy se spoustou dostupných aplikací třetích stran (tedy Androidu) a vlastního softwarového řešení (tedy aplikací jako Office, Outlook, Skype) pro zákazníka výhodné, platforma Googlu na telefonech se značkou Nokia definitivně končí. Nokia X, X+, XL a ani ne měsíc stará Nokia X2 napíše do kroniky telefonů s finským rodokmenem krátkou a zcela nevýraznou kapitolu. Elop zahodí zelené conversky z Barcelony a kolos jménem Microsoft pojede dál. Už výhradně s Windows.

Celý dopis Stephena Elopa adresovaný zaměstnancům mobilní divize si můžete v anglickém originálu přečíst zde.

Témata článku: Microsoft, Nokia, Windows, Android, Smartphony, Kauzy, Surface Phone, Microsoft Surface, Microsoft Surface 64GB Wi-Fi, Nokia X, Nokia X+, Nokia X2, Nokia X2-00, Nokia X2-01, Nokia X2-02, Nokia X2-05

143 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Libor Macák 19. 7. 2014 13:12:23
    Šášové...
  • Jiří Balada 18. 7. 2014 17:21:06
    Firma vybrakovaná, zaměstnanci propuštění, je to smutný příběh.
  • sedmej 18. 7. 2014 9:09:26
    Nokia s Androidem byl dobrý nápad. Chybou spíš bylo, že to dali do ne moc...
Určitě si přečtěte

HTC U Ultra: ultra výbava za ultra cenu [recenze]

HTC U Ultra: ultra výbava za ultra cenu [recenze]

** HTC U Ultra útočí na příčky nejvyšší ve všech oblastech ** Dva displeje, stereozvuk, dva dobré fotoaparáty ** Nic není dokonalé a i HTC U Ultra má svoje ale

Včera | Vrbacký Jakub | 7

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Filip Kůžel]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Filip Kůžel]

** Podívejte se do galerie na aplikace, které používám ** Je to výběr formovaný mými potřebami, ale třeba najdete inspiraci ** Pro práci i zábavu, na sport a turistiku, nákupy, úpravy, ukládání...

21.  4.  2017 | Kůžel Filip | 61