Husák: „Operátoři lobují proti změně zákona“

Zákon, který má přistřihnout operátorům křídla, jde do druhého čtení. Lidé od operátorů prý už obcházejí poslance a přesvědčují je, aby hlasovali proti...

Předseda Podvýboru pro elektronické komunikace Jan Husák se snaží prosadit zlepšení pozice spotřebitelů ve vztahu k mobilním operátorům. Ta je v rámci smluvních vztahů bídná, což nedávno na základě analýzy konstatoval i ČTÚ. Husák navrhuje zrušení pokut za předčasné ukončení smlouvy, zákaz automatického prodlužování smluv a zamezení neúplného informování zákazníků o podmínkách kontraktů s operátory.

Šance na změnu je blízko, návrh novely Zákona o elektronických komunikacích (ZoEK 127/2005 Sb.), kterou spolu s pěti kolegy poslal loni v říjnu do legislativního procesu, bude ve 2. čtení projednávat poslanecká sněmovna v úterý 7. května (program, "Zákony - druhé čtení", bod 33, sněmovní tisk 836).

Návrh novely ZoEK:

 • řeší neúplné informace o službách
 • zakazuje automatické prodlužování
  smluv bez vědomí zákazníka
 • zakazuje smluvní pokuty vůči zákazníkům,
  kteří termínovanou smlouvu chtějí ukončit předčasně

Pokud by novela prošla druhým i třetím čtením, poputuje do Senátu a pak už je na řadě podpis prezidenta. Ale nepředbíhejme, šance na úspěch této odvážné normy sráží Hospodářský výbor v čele s Milanem Urbanem, který poslancům doporučil Husákův návrh zamítnout (text usnesení najdete zde).

O návrhu zákona jste si mohli na MobilManii přečíst zhruba před půl rokem. Zde vidíte, jak dlouho trvá, než zákon projde alespoň prvním čtením a výbory... Z hlediska operátorů jde o třaskavou směs. Pokud by totiž novela prošla, pak by prakticky vymazala smlouvy na dobu určitou, respektive sankce za jejich zrušení. A toho se tady někdo bojí jako čert kříže.

Doteď si operátoři za každý měsíc, který zbývá do konce závazku, účtují pokuty, které přimějí nejednoho zákazníka zůstat, i když není spokojen. Vše pak může skončit automatickým prodloužením smlouvy na další dvě léta. To ale Jan Husák nechce a argumentuje tím, že pokud nebudou existovat sankce za odchod ke konkurenci, pak se operátoři budou více snažit, aby si zákazníka udrželi.

Operátorům se novela samozřejmě nelíbí a zdá se, že dělají vše proto, aby neprošla. Na svém webu píše Jan Husák, že tlak operátorů je velký. Už před prvním čtením (12. února 2013) prý lidé od operátorů obcházeli poslance a přesvědčovali je, aby hlasovali proti přijetí zákona s tím, že snižuje komfort zákazníků a je nesystémový. Můžeme si položit otázku, jak takové přesvědčování asi probíhá nyní, když jde do tuhého…

 
„Operátoři obcházejí poslance, aby hlasovali proti zákonu.“
 

Proto i my budeme rozpravu a hlasování o sněmovním tisku 836 sledovat a zprostředkujeme informace o hlasování, abychom věděli, kdo byl pro a kdo proti. Pokud by totiž návrh neprošel, pak by něco podobného mohla reálně předložit až příští vláda, což by operátorům jistě vyhovovalo.

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Hospodaření a finance, Kauzy, ČTÚ

108 komentářů

Nejnovější komentáře

 • arcadio 14. 5. 2013 12:02:10
  ohledně CTU se teď hraje další politická hra...
 • Panteon 6. 5. 2013 17:21:34
  Jelení háj... No tak to se to tu žvaní, sakra... co to melete o ovcích a...
 • Pan Kája 6. 5. 2013 15:47:40
  Na druhou stranu - čekal snad někdo, že operátoři nebudou klást odpor? :)
Určitě si přečtěte

Uber má v Brně skončit. Firma zatím rozhodnutí neobdržela, bude jezdit dál

Uber má v Brně skončit. Firma zatím rozhodnutí neobdržela, bude jezdit dál

** Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření na zákaz služeb Uberu ** Firma podle soudu současnou formou provozu porušuje zákon ** Uber se odvolá a zatím jezdí dál

18.  4.  2017 | Láska Jan | 12

Operátoři si po aukci přehazují LTE frekvence

Operátoři si po aukci přehazují LTE frekvence

18.  4.  2017 | E15.cz , Pavec Jan | 2

Otravují vás marketingové hovory? Jednoduše je zakažte a budete mít klid

Otravují vás marketingové hovory? Jednoduše je zakažte a budete mít klid

** Zní to až příliš jednoduše, ale otravná volání omezuje zákon. ** S podpisem smlouvy jste patrně operátorovi dovolili i marketingová volání. ** Souhlas ale můžete kdykoliv odvolat.

17.  4.  2017 | Pospíšil Aleš | 63

Češi se učí nakupovat mobilem, pomalu dohánějí Evropu

Češi se učí nakupovat mobilem, pomalu dohánějí Evropu

14.  4.  2017 | Pavlovič Radek, E15.cz | 6