Husák varuje: lobbisté operátorů chtějí veto prezidenta

Bič na operátory bude platit, pokud ho podepíše prezidet. Jinak spadne pod stůl. Husák proto žádá o podpis a varuje Zemana: očerňují zákon a překrucují fakta.

Zákazník nesmí být smluvním otrokem mobilního operátora, říká Jan Husák, předkladatel novely Zákona o elektronických komunikacích (ZoEK) a apeluje na prezidenta republiky, aby nevetoval novou legislativu, která má výrazně posílit postavení spotřebitele. Cestu novely legislativním procesem sledujeme na MobilManii už od jejího předložení do poslanecké sněmovny v říjnu loňského roku. Poslanci novelu schválili letos 15. května, Senátem pak prošel sněmovní tisk 836 hladce, schválen byl 20. června. Včera byl zákon doručen k podpisu na stůl hlavy státu.

Zákon nehraje do karet některým zájmovým skupinám mobilních operátorů, tak se ho snaží před prezidentem očernit,“ říká Husák. Odpůrci zákona prý argumentují tím, že je v rozporu s evropským i českým právem, narušuje konkurenční prostředí, ohrožuje investice, diskriminuje odvětví i samotného spotřebitele, značně zvyšuje administrativu či omezuje smluvní volnost, což je dle Husáka nesmysl. Naopak nikoho nediskriminuje a jediné, co omezuje, jsou nekalé praktiky mobilních operátorů.

Klepněte pro větší obrázek
Přijetí novely ZoEK má nyní v rukou prezident Zeman (obr.: zemannahrad.cz)

Zhatit přijetí novely se přitom dle Husáka pokoušeli lobbisté už v minulosti. Předkladatel zákona po jeho předložení ve sněmovně poukazoval na skutečnost, že lidé od operátorů obcházejí poslance a přesvědčují je, aby hlasovali proti...

Jelikož jde o opravdu přelomový zákon, jaký spotřebitel v ČR nepamatuje, zopakujeme, jaké prohřešky operátorů řeší:

 • automatické prodlužování smluv bez vědomí zákazníka
 • neúplné informace o službách sjednaných například po telefonu
 • smluvní pokuty vůči zákazníkům, kteří termínovanou smlouvu chtějí ukončit předčasně

Očerňování a překrucování faktů

Tak Jan Husák ve zkratce popisuje zákulisní kampaň operátorské lobby. Prezidentovi Zemanovi proto včera zaslal tento dopis (ke stažení v PDF):

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dopis, ve kterém Husák vysvětluje hlavě státu, proč je novela přínosem

Husák v něm v celkem osmi bodech argumentuje výhody, které by zákon přinesl spotřebiteli i celému trhu. Přidává například i postřeh z Belgie, kde si po zavedení podobných pravidel jeden z operátorů otevřeně stěžoval, že nyní musí o zákazníky více bojovat.

Myslíte, že prezident Zeman zákon podepíše?

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Hospodaření a finance, Kauzy

63 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Henry Ford 10. 7. 2013 10:13:04
  Husák? Neni to ten co zařídil že všichni podnikající budou muset mít...
 • ViR 9. 7. 2013 23:33:33
  Jak tu tak čtu některé diskutující, jejich brojení proti bodu 3., s obavou...
 • TrueStory 9. 7. 2013 22:34:34
  Zemana jsem volil a už teď toho hořce lituju! Jeho politika zvyšování...
Určitě si přečtěte