iOS 5 a Android: kdo koho kopíruje?

Viděli jste nové funkce v iOS 5? Opravdu se Apple neinspiroval u Androidu? A co když Google nakonec prohraje patentovou válku s Applem?

S uvolněním jablečného operačního systému iOS verze 5 pro mobilní platformu započaly neutuchající diskuze o tom, zdali Steve Jobs ve „svém“ posledním výtvoru tak trochu neopisuje od úhlavního rivala, tedy od Googlu. Jak sám Steve na nedávné keynote řekl, tak také slíbil. Do jablečného softwaru byla přidána kupa nových „vychytávek“, kterým nejdříve tleskala většina na keynote přítomných lidí a následně velká část Apple komunity.

Klepněte pro větší obrázek

Ať chceme či ne, musíme si přiznat, že několik „převratných“ funkcí nového iOS jsme už někde viděli. Za všechny lze jmenovat kupříkladu notifikační lištu, nebo „hlubší“ integraci sociálních sítí. V těchto ohledech tedy lze tvrdit, že Apple reaguje na ozkoušené a oblíbené věci z Androidu, přičemž nasazuje svoje, víceméně podobné „kopie“. Jistě, Apple byl první a podařil se mu husarský kousek - definoval potřeby trhu, definoval vlastně celý způsob toho, jak by měli uživatelé ovládat svůj mobilní telefon. A krom toho samozřejmě definoval „prototyp“, který započal cestu k mobilní současnosti.

Opravdu Apple parazituje na Androidu?

Notifikační lišta, tak jak jí všichni z Androidu známe, započala svou masovou historii v roce 2009. Jednoduché sdružení systémových nástrojů, alertů a různých aplikačních oznámení na jednom místě, to je přesně to, po čem uživatelé dlouho volali. Pravda, někteří nevolali, jelikož je do té chvíle možnost mít něco takového vůbec nenapadla. Jak si ale toto řešení vyzkoušeli, tak ho používat začali. Pop-up notifikace Applu byly v tu dobu na hony vzdálené tomuto řešení a co si budeme namlouvat, oproti řešení v Androidu působily značně elementárním dojmem.

Integrace sociálních sítí, ať už Twitteru, Facebooku, či jiných, nehrála nikdy v iOS velkou roli. Poněkud uzavřený iOS se však nyní díky výše zmiňovaným novinkám otevírá pomyslné sociální „revoluci“, sláva. Na druhé straně máme ale kupodivu také obdobu. Tlačítko „Share“ je v případě Androidu integrováno již od samotného počátku.

Tyto kdysi propastné rozdíly se stále více zmenšují a i v tomto ohledu lze tedy pozorovat jakousi snahu o napodobení.

Klepněte pro větší obrázek

Kdo kopíruje koho?

To je otázka, která dokáže zaryté diskutéry přivést do varu. Jedna skupina argumentuje přítomností, druhá zase minulostí. Ve vzduchu, ať už v reálném či virtuálním, létá smršť více či méně pravdivých argumentů, osobní osočení poukazující na neodmyslitelnou příslušnost k určitému druhu malých přežvýkavců, nebo třeba urban legendy o ilegalitě a infantilnosti posílání souborů přes Bluetooth. Jaká je pravda? Apple přinesl svou kůži na trh v roce 2007, dobré dva roky před tím, než pulty obchodů atakoval první telefon s Androidem. O prvenství v tomto směru tedy nemohou být pochyby. Věc jiná je ta, že za dvě léta se byli vývojáři Googlu schopni poučit z chyb a nedostatků iOS takovým způsobem, aby následně zkonstruovali svůj systém lépe. V současné době se obě společnosti začínají stále více ubírat do cloudového řešení, s čímž bude v budoucnu spojeno velké množství změn. Oba velcí hráci se budou snažit o změnu nově zaběhnutého způsobu užívání mobilních telefonů ve všech oblastech, avšak každý jiným (svým) způsobem. Otevírá se před námi tedy úplně nové, nezorané, „bitevní“ pole. V jednom rohu jablíčko, v druhém zelený panáček. Kdo s koho.

Čeká nás období patentových válek

Zdrojový kód, design, způsoby řešení toho a onoho. To vše a ještě mnohem více je předmětem neustálých soudních tahanic. Jak si kdo stojí? Google je v této věci malým pánem, Apple drží trumfy.

Klepněte pro větší obrázek

Koalice patentových „zabijáků“ si u soudu zeleného panáčka přehazuje jako horký brambor. Že jde o hodně je jasné asi každému, v posledních dnech asi nejvíce Samsungu, jehož manažerům připravil soud několik bezesných nocí. Jak se tato situace může do budoucna vyvinout? V úvahu připadají tři hlavní varianty.

 • Apple se postaví proti každému, kdo na Android byť jen pomyslí. A kdo pomyslí, ten zaplatí. Z každého zeleného telefonu tedy půjde desátek do kapsy nakousnutého jablíčka.
 • Soud se přikloní k zákazu prodeje dalších a dalších zařízení s Androidem. Výrobci znejistí – nikdo přece nechce vyrábět něco, co buďto prodá se ztrátou, nebo neprodá vůbec. V konečném (a černém) důsledku to tak může znamenat konec Androidu úplně spolu s přechodem výrobců na jiné platformy.
 • Apple se rozhodne neposkytovat za úplatu své patenty výrobcům telefonů s Androidem. Ti tak budou mít na výběr – buďto vymyslí svá vlastní řešení, nebo celá situace skončí tak jako v předcházejícím případě.

Ať se na celou situaci a její možná východiska díváme z jakéhokoli úhlu, tak nám vůči Androidu nikdy nevyjde zcela „růžové“ řešení. V současnosti již několik výrobců platí desátek z každého prodaného mobilního telefonu Microsoftu, jiní pro změnu nemohou prodávat svá zařízení vůbec. Co se stane s veselým zeleným panáčkem za měsíc, dva, či za rok? Co si o dané problematice myslíte vy? Vyjádřete svůj postoj v diskuzi.

Témata článku: Apple, Android, Smartphony, Kauzy, Steve Jobs, Alcatel Pop Up

186 komentářů

Nejnovější komentáře

 • SiuxBeast 8. 9. 2011 13:05:25
  Jestli to je provokace tak to beru.Jestli to myslíš vážně seš omezenec
 • vodafone 858 smart 23. 8. 2011 19:41:35
  Ani ten se neseká a jsem spokojen. :-)
 • M 20. 8. 2011 0:47:01
  Pleteš si pojem Tablet a Tablet PC...
Určitě si přečtěte

Alcatel v Barceloně předvedl diodový úlet. Chcete mobil se svítícími zády? [MWC]

Alcatel v Barceloně předvedl diodový úlet. Chcete mobil se svítícími zády? [MWC]

** Alcatel totálně přepracoval svůj Brand Image ** Cílovou skupinou jsou mladí lidé a teenageři ** Telefony přinášejí do nižší cenové relace zajímavé přídavky - blikající kryt a snímač otisků prstů

Dnes | Chroust Martin, Kůžel Filip

Sony nám chce zamotat jazyk. Toto jsou Xperie XZs, XA1 a XA1 Ultra [MWC]

Sony nám chce zamotat jazyk. Toto jsou Xperie XZs, XA1 a XA1 Ultra [MWC]

** Xperia XZs nabízí stejný fotosnímač jako model XZ Premium ** Modely Xperia XA1 a XA1 Ultra pohání MediaTek helio P20 ** Čelní kamerka modelu Xperia XA1 Ultra má optickou stabilizaci

Včera | Láska Jan, Měchura Milan | 6

Sony Xperia XZ Premium: 4K displej a tisíckrát zpomalené video [MWC]

Sony Xperia XZ Premium: 4K displej a tisíckrát zpomalené video [MWC]

** Sony zůstává jediným výrobcem, který nabízí telefon se 4K displejem ** Novinka zvládne slow-motion video ve snímkovací frekvenci 960 fps ** Nejnovější model nabídne procesor Qualcomm Snapdragon 835

Včera | Měchura Milan | 17

BlackBerry KEYone: když chcete bezpečný Android s klávesnicí [MWC]

BlackBerry KEYone: když chcete bezpečný Android s klávesnicí [MWC]

** BlackBerry KEYone je samozvaná vlajková loď s QWERTY klávesnicí ** Návrh a bezpečnostní řešení zajistilo BlackBerry, výrobu pak TCL** Na trh půjde v dubnu s hodně sebevědomou cenovkou

25.  2.  2017 | Miksa Martin | 87

Týden mobilně 373: Jste ready? Barcelona začíná za 3, 2, 1…

Týden mobilně 373: Jste ready? Barcelona začíná za 3, 2, 1…

** MWC je za dveřmi. Co přinese? ** Představíme smartphony LG K4 a K10 ** Premiér odvolal ministra. Prý pro dobro českých telekomunikací.

25.  2.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 19