iOS 9 Public Beta: drobný krůček vpřed [vyzkoušeno]

Apple vydal veřejnou beta verzi systému iOS 9. Co nového umí a hlavně – vyplatí se ji instalovat?

Apple vypustil veřejnou betaverzi iOS 9. Jak ji nainstalovat, se dozvíte v samostatném článku, ale zásadní otázka zní: Vyplatí se instalovat? Jde hlavně o lepší optimalizaci, pracovalo se na grafice, ale mnoho zásadních novinek zde nenajdeme. Pochválit musím celkovou odladěnost systému. Přestože se stále jedná o betu, s chybami systému a pády aplikací se setkáte pouze výjimečně. Je vidět, že s iOS 9 chce Apple získat zpět svou dobrou pověst stabilního systému, kterou mu minulé verze pokazily.

Vylepšení Spotlight a chytré hledání ve fotkách

Klepněte pro větší obrázek
Spotlight se přesouvá na nultou plochu vlevo a je bohatší o návrhy Siri. Ta nabízí nejpoužívanější aplikace, oblíbené kontakty apod. Změny prodělala aplikace Fotky, kde přibyla sekce Selfie na fotky z přední kamerky. Ve fotkách můžete i vyhledávat pomocí specifických požadavků, například fotografie pořízené v určitou dobu na konkrétním místě.

Rozdělená obrazovka iPadu

Klepněte pro větší obrázek
iOS 9 dává iPadu možnost dělit obrazovku. Slide Over nechá otevřenou aplikaci (třetí strany) na jedné části displeje, ve zbylé části obrazovky je možné pracovat s jinou. Otevřená appka je ovšem pouze u kraje obrazovky a nejde s její velikostí manipulovat.
Klepněte pro větší obrázek
U aplikací od Apple lze s velikostí manipulovat posuvníkem uprostřed a lze je roztáhnout až do poloviny. Přitom jsou obě aplikace stále aktivní a lze s nimi naráz pracovat. Této funkci Apple říká Split View a funguje pouze na nejnovějším iPad Air 2.
Klepněte pro větší obrázek
Videa přehrávaná v Safari lze zmenšit a nechat spuštěné kdekoliv na obrazovce, Apple toto nazývá Obraz v obraze.

Nově předinstalované aplikace

Klepněte pro větší obrázek
Seznam předinstalovaných aplikací se s iOS 9 rozrostl o několik kousků, které jste dříve museli stáhnout z App Store (zároveň však nejdou odinstalovat). Jde o Najít iPhone a Najít přátele. Passbook se teď jmenuje Wallet. Pochválit musím přítomnost iCloud Drive, ve které máte konečně přístup k uloženým souborům stejně jako to známe z konkurenčních cloudových služeb.
Klepněte pro větší obrázek
Došlo také ke zrušení Kiosku, který byl nahrazen aplikací Novinky (News). Aplikace News je sice součástí systému, v naší zemi však prozatím není oficiálně dostupná, pro její zobrazení ale stačí v nastavení v sekci Jazyk a Oblast změnit region na Spojené státy.

Drobné změny a vylepšení systému

Klepněte pro větší obrázek
Drobných změn najdete v systému opravdu požehnaně. Pro mě je skvělou novinkou možnost vyhledávat v nastavení. Přibylo zde také nastavení Carplay nebo Baterie, v níž máte lepší přehled o jejím využítí a nový režim nízké spotřeby. Pokud je tento mód aktivní zežloutne vám ikonka baterie a dojde k omezení funkcí jako vyzvedávání pošty, automatické aktualizace apod.
Klepněte pro větší obrázek
Oproti prvním preview iOS 9 je ve veřejné betě konečně přítomna služba Apple Music, kterou známe už z iOS 8.4. Nyní je však možné měnit kvalitu streamované hudby, bohužel ale ne tak jako bychom čekali. Celé to funguje tak, že si můžete hudbu streamovat v plné kvalitě, nebo ji nechat automaticky měnit dle rychlosti internetového připojení. K mému překvapení lze takto spustit streamovanou hudbu nebo rádio dokonce i na EDGE připojení, ač v znatelně horší kvalitě.
Klepněte pro větší obrázek
Mapy u několika světových měst nabízí seznamy jízdních řádů a trasy spojů. Uživatelé cizích zemí mohou také vyhledávat restaurace, obchodní centra a jiná zajímavá místa v okolí. Vylepšeny byly také poznámky, nyní umožňují přidávat seznamy úkolů, fotky, mapy, vlastní náčrtky a vylepšena byla i úprava písma. Mohou tedy už být zajímavou alternativu pro Evernote.
Klepněte pro větší obrázek
U iPadů došlo k vylepšení klávesnice, nově přibyla tlačítka kopírovat, vložit, tučné, kurzíva a podtrženo. Po přiložení dvou prstů na klávesnici, dojde k její přeměně na pomyslný touchpad, který umožní jednodušší označování textu.
Klepněte pro větší obrázek
Grafickou změnu prodělal také multitasking, u iPadu lze pomocí gesta pinch to zoom aplikaci otevřít na aktuální části obrazovky.
Klepněte pro větší obrázek
Došlo i ke zvyýšení zabezpečení, v iOS 9 lze totiž kromě čtyřmístného zabezpečovacovího kódu používat i šestimístný číselný či libovolně dlouhý alfanumerický kód. To se může hodit spíše u starších zařízeních, které nedisponují Touch ID. Potěšilo mě i přidání možnosti zpět u externě otevřených aplikací například přes Spotlight.

Za screenshoty z iPadu Air 2 děkujeme čtenáři Honzovi!

Témata článku: Apple, iPhone, iPad, Apple iPhone 4GB

238 komentářů

Nejnovější komentáře

  • basset-hound 22. 7. 2015 8:55:10
    Na mém IPHONE 5s přibyla nově dvoufaktorová autentifikace k účtu svázaném...
  • redmond 21. 7. 2015 23:13:00
    dufam ze v blazninci uz zistili, ze im tam chyba pacient menom Michal...
  • Martin Kolman 21. 7. 2015 22:33:41
    Ta reklama na Galaxy S6 edge na stránce mobilmanie, to by se asi Applu moc...
Určitě si přečtěte

Prodej iPhonů překvapivě klesl, Applu přesto rostou zisky

Prodej iPhonů překvapivě klesl, Applu přesto rostou zisky

3.  5.  2017 | Kůžel Filip, Pavec Jan | 115

Týden mobilně 381: Jak vybrat bluetoothová sluchátka a konec roamingu

Týden mobilně 381: Jak vybrat bluetoothová sluchátka a konec roamingu

** Jak dobře vybrat bluetoothová sluchátka nebo reproduktor ** Už za necelé dva měsíce končí v Evropě roaming ** Sledujte tradiční Týden mobilně

30.  4.  2017 | Holčík Tomáš, Kůžel Filip, Puk Jaromír | 18

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

** Cukrovka, je chronické onemocnění, které trápí stále více lidí. ** Cílem léčby je snaha o plnohodnotný život pacienta. ** Apple pracuje na vlastním řešení pro diabetiky.

22.  4.  2017 | E15.cz , Tomeš Michal | 11