iOS 9.3: Noční režim, multi-user mód a spousta novinek

Vyzkoušeli jsme nejnovější Apple iOS 9.3. Přestože se jedná pouze o desetinkový update, přibylo s ním nejvíce funkcí od vydání iOS 9.

Už zítra nás čeká keynote Applu, kde bude zřejmě představen nový 4" iPhone SE (a menší, 9,7" iPad Pro). Je ale také možné, že Apple vypustí i novou verzi iOS 9.3, která přináší řadu zajímavých novinek. Ostatně nebylo by to poprvé, kdy v rámci keynote vydá aktualizaci systému. My jsme iOS 9.3 vyzkoušeli a v tomto článku si shrneme jeho hlavní novinky.

 • Noční režim
 • Výukový mód s podporou více uživatelů pro iPad
 • Ochrana poznámek otiskem prstu
 • Rozšíření aplikace zdraví o přehledy z Apple Watch a nabídku aplikací z AppStore
 • Možnost připojení více hodinek Apple Watch
 • Integrace Apple Music do CarPlay. V Carplay se vám nově také zobrazují návrhy na zajímavé místa v okolí podobně jako na nulté ploše v iOS.
 • Wi-Fi hovory v rámci vašeho operátora

Noční režim

Apple vychází ze studie, která říká, že modré světlo, které vyzařují i mobilní telefony, negativně ovlivňuje náš spánek. Existuje proto několik aplikací, které ho eliminují změnou teploty displeje. Nejznámější jsou f.lux (Apple předem zamítl, možné jen s jailbreakem) a Flexbright (staženo z AppStore první den po uvedení). Teď Apple chce tuto funkci nabídnout sám. S iOS 9.3 tak přichází noční režim (night shift), který našel místo ve spodní vysouvací liště. Funkce je přítomná jen u zařízení s 64-bitovým procesorem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ikonka nočního režimu si našla své místo ve spodní liště. Režim se bude automaticky spouště v nastavený čas nebo se bude aktivní od soumraku do úsvitu. Lze měnit i teplotu barev.

Výukový mód

iOS 9.3 konečně přináší dlouho očekávanou funkci: podporu více uživatelů. Netěšte se však předčasně, bude totiž dostupná pouze pro školy. Apple pro tyto účely vytvořil vlastní administraci (School Manager), ve které lze vytvářet a spravovat třídy. Ke každé ze tříd je pak možné přiřadit Apple ID jednotlivých studentů. K iPadům připojeným ve třídě se pak může přihlásit kterýkoliv z žáků dané třídy a bude mít vždy k dispozici právě svá data.

Klepněte pro větší obrázek

Díky nové aplikaci třída (classroom) může učitel naráz na všech iPadech zobrazit konkrétní obsah či spouštět a zavírat aplikace. Může ale také sledovat, co žáci na tabletech dělají. V případě potřeby je možné promítat obsah konkrétního iPadu skrze Airplay přímo na třídní televizi s Apple TV.

Bezpečné poznámky a fitness vychytávky

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
S iOS 9.3 máte možnost zaheslovat přístup ke svým poznámkám.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dále jsme se dočkali podpory více Apple Watch připojených k jednomu iPhonu. Rozšířena byla i aplikace Zdraví, kde si nyní můžete nechat zobrazit aktivitu z Apple Watch. V aktivitě Apple Watch pak zase přibyla sekce, kde vidíte přehled všech dosavadních cvičení.

PS: Na co podpora více Apple Watch u jednoho iPhonu? Těžko říct, našel jsem k tomu jen jednu spekulaci: Dřív nebo později Apple představí Watch 2 a bude chtít vývojářům dopřát, aby mohli naráz testovat své aplikace na první i druhé generaci hodinek.

Menší novinky a opravy:

 • Opravení chyby s nastavením datumu 1.1.1970
 • Asistent Wi-Fi nyní ukazuje kolik mobilních dat jste s ním spotřebovali
 • Možnost exportovat Live Photos na běžné fotografie (iPhone 6S/6S Plus)
 • Nové jazyky pro Siri (finština, malajština, hebrejština)
Klepněte pro větší obrázek
Aplikace News přináší větší možnosti personalizace, umí přehrávat videa přímo ve čtečce a lze ji používat i v landscape módu na iPhonu.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Přibyly také nové zkratky aplikací pro 3D Touch (obrázky a podrobnosti: LetemSvetemApplem)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pokud je váš pracovní iPhone pod správou firmy, budete na to nově upozorněni hláškou na zamykací obrazovce a v nastavení (Via Reddit)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Do Apple Music přibyla ikonka hvězdičky, která symbolizuje oblíbené skladby. S iOS 9.3 také dostanou vývojáři možnost přistupovat k vaší hudební knihovně, což budou moci využít u svých aplikací.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Pokud vlastníte iPhone 5C a novější, přibyla vám v systému možnost volání přes Wi-Fi v rámci vašeho mobilního operátora. V České republice tuto funkci nabízí pouze T-Mobile. Funkce se hodí pokud máte slabý mobilní signál, ale jde ji využívat dokonce i v letové režimu.

Zdroj: Apple

Témata článku: Apple, Tablety, iPhone, Smartphony, Software pro mobily, iPad

22 komentářů

Nejnovější komentáře

 • skream 22. 3. 2016 10:41:38
  "S iOS 9.3 máte možnost zaheslovat přístup ke svým poznámkám." S...
 • sedmej 21. 3. 2016 21:55:07
  aktualizoval jsem iP5 na iOS9.3 a ikonka nočního režimu nikde. to na pětky...
 • vinkyshek 21. 3. 2016 8:37:38
  Konečně by mohli přidat do notifikací zapnutí mobilních dat.

Určitě si přečtěte


Vymyslel atraktivní novinku. Než ukončil kampaň na Kickstarteru, v Číně prodávali kopii

Vymyslel atraktivní novinku. Než ukončil kampaň na Kickstarteru, v Číně prodávali kopii

** Že se v Číně kopíruje, není jen mýtus ** Vymyslel pouzdro s integrovanou selfie tyčí ** Na Aliexpresu se objevily plagiáty ještě než skončila kampaň na Kickstarteru

Dnes | Chroust Martin | 1

Alcatel Idol 4: štramák s výborným zvukem [recenze]

Alcatel Idol 4: štramák s výborným zvukem [recenze]

** S perfektním zvukem se hodí do role multimediálního přehrávače ** Přehřívání a slabá výdrž zbytečně Alcatel sráží před konkurencí ** Brýle na virtuální realitu jsou k telefonu spíše jen na efekt

Dnes | Herodek Martin | 4

Týden mobilně 356: Proklepli jsme špičková Xiaomi Mi5S a Mi5S Plus

Týden mobilně 356: Proklepli jsme špičková Xiaomi Mi5S a Mi5S Plus

** Ne, stále nemají „české“ LTE ** Ukážeme vám také sluchátka, která Sony rozdávalo k Xperii XZ ** Své neotřesitelné místo dostane také Mobilní pavlač

Včera | Kůžel Filip, Láska Jan | 18