Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Baterie v mobilní technice jsou jednou z klíčových komponent, bez kterých by smartphony nebo tablety pozbyly své hlavní výhody – mobility. Právě akumulátory nám často při používání způsobují vrásky na čele, protože se umí vybít v ten nejméně vhodný moment. Jak se o baterii v mobilu nejlépe starat? O nabíjení a výdrži koluje mnoho mýtů a přežitých návyků.

Řada zavádějících informací jde na vrub technologickému pokroku – jednoduše řečeno, co platilo pro starší typy baterií, pro ty nové už platit nemusí. Uživatelé mají zažité návyky spojené se starou technologií, ale ta novější už vyžaduje jiný (a obvykle naštěstí jednodušší) přístup. Jasno nám v bateriových technologiích udělá přehled sestavený e-shopem BatteryShop.cz, který se zabývá prodejem nejrůznějších baterií a nabíjecího příslušenství.

Ni-Cd a Ni-MH

Prvním typem baterií, které mobilní telefony využívaly, byly nikl-kadmiové (Ni-Cd) akumulátory. Na jednu stranu byly tyto akumulátory velmi efektivní, protože dosahovaly velkého počtu nabíjecích cyklů, na straně druhé však byly náchylné na výkyvy teplot a trpěly postupným vybíjením. Nástupcem Ni-Cd byl nikl-metal hydridový akumulátor (Ni-MH). Výhodou oproti předchozímu typu baterie byla větší kapacita, i tento druh však trpěl na samovybíjení, ačkoliv již méně než jeho předchůdce.

 

Klepněte pro větší obrázek
Niklové články byly ve srovnání s dnešními bateriemi při stejné kapacitě poměrně velké. Správně měla být na každém článku známka udávající měsíc a rok výroby. Na rozdíl od lithiových článků se totiž kapacita baterie ztrácela i pouhým ležením na pultě obchodu. Na obrázku článek do oblíbených mobilů Siemens C35, M35 a S35

U obou těchto technologií platilo, že je lepší baterii zcela vybít a pak nabít znovu do plné kapacity, aby se předešlo vzniku tzv. paměťového efektu spojeného s postupným zmenšováním kapacity. Pro použití v mobilech byl takový dobíjecí cyklus nevhodný, protože nikdo nechce čekat, až se mu mobil vybije a někdy není čas čekat u nabíječky až do plného nabití. Na druhou stranu největší rozšíření tyto baterie měly v dobách jednoduchých tlačítkových mobilů s monochromatickým displejem, které většinou vydržely bez nabíječky několik dní i týden.

Li-Ion a Li-Pol

Baterie s obsahem niklu pozvolna nahradily baterie s lithiem. Ty se dělí na dva druhy – lithium-iontové (Li-Ion) a modernější lithium-polymerové (Li-Pol). Tyto akumulátory už netrpí efektem samovybíjení, jako jejich dva předchůdci, a značně se prodloužila také jejich životnost. U Li-Ion baterií je to asi 40% nárůst, u Li-Pol pak ještě více. V obou případech se jedná o takzvané chytré baterie, které mají zabudované senzory hlídající proces nabíjení.

Lithiové baterie už nevyžadují iniciační proces několika cyklů plného nabití a vybití jako niklové baterie. Při prvním použití je ale vhodné baterii zcela nabít, následně odpojit od nabíječky, nechat asi hodinu odpočinout a pak znovu na chvíli připojit k nabíječce. Tím se dosáhne maximálního nabití baterie. Poté ale už není nutné baterii nabít vždy do 100 %.

Průměrná výdrž – dva roky

Úplné vybíjení a nabíjení do sta procent kapacity moderním lithiovým článkům dokonce nesvědčí. Čím více celých cyklů totiž lithiová baterie absolvuje, tím je blíže k okamžiku, kdy už nepůjde zprovoznit. Ideální je proto telefon v průběhu dne několikrát dobíjet a držet kapacitu baterie kolem 20 až 90 procent. Každým plným nabitím se zkracuje životnost akumulátoru o jeden cyklus.

Klepněte pro větší obrázek
Vyjímatelná baterie dnes u smartphonů není samozřejmostí. Pokud si všimnete po zhruba půldruhém roce zhoršené výdrže, vyhledejte autorizovaný servis, který vám baterii vymění. Anebo si kupte rovnou nový smartphone. Průměrný interval výměny chytrého telefonu je v Evropě právě 2 roky

Pokud nabíječku odpojíte např. u 90 %, absolvovaný cyklus se do životnosti baterie „nezapočítá“. Dobrou kondici má baterie do 500 nabíjecích cyklů, poté se začnou její vlastnosti výrazně zhoršovat. To odpovídá zkušenostem z praxe. Pokud průměrně dobíjíte smartphone každého 1,5 dne, vydrží baterie zhruba 2 roky, pak se výdrž výrazně zhorší a je proto lepší zakoupit nový článek.

S nežádoucím nabíjením „do plných“ souvisí také oblíbené nabíjení přes noc. Kdy jindy jsme schopni dát mobil na delší dobu z rukou... K plnému dobití na maximální kapacitu stačí zpravidla dvě až tři hodiny, připojení k síti po celou noc tak není potřeba. Nové typy baterií jsou chráněny před přebitím a po naplnění kapacity se samy přestanou nabíjet.

Žádné extrémy

S čím si nové akumulátory příliš nerozumí, jsou vysoké teploty. Mírné zahřátí článku při nabíjení je běžný jev. Měli bychom se ale vyvarovat činností, které mohou teplotu ještě zvýšit. Není proto například vhodné dávat telefon na noc pod polštář – ať už se nabíjí, nebo ne – nebo během parného léta za okno auta. Při nabíjení je též dobré vyndávat telefon z obalu, který sám o sobě teplo příliš dobře neodvádí.

Klepněte pro větší obrázek
Pokud dáte nabíjet mobil do mrazáku, rozhodně mu ani jeho baterii nijak neprospějete (foto: popularmechanics.com)

Bateriím mobilních telefonů nesvědčí ani opačný extrém. Jedna z nebezpečných zrádných rad, které se čas od času objeví na internetu, je vložit dosluhující baterii v igelitovém sáčku do mrazáku. Nemusíte to ani zkoušet, rovnou prozradíme, že tato metoda vede ke zničení baterie. Zkrátka, hlavně žádné extrémy – tak by se dala charakterizovat práce s moderními akumulátory, které jsou sice nenápadnou, ale o to nepostradatelnější součástkou v našich mobilech.

Témata článku: Smartphony, Technologie, Zajímavosti, Baterie

64 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Josef II 13. 8. 2016 9:43:21
    Před několika dny jsem po čtyřech letech (nebo tak nějak) koupil do svý s4...
  • TrueStory 13. 8. 2016 9:39:13
    Mobil, ostatně jako jakákoliv jiná elektronika, je spotřební zboží. Já...
  • sidey 13. 8. 2016 8:40:53
    vtipne. Eshop s bateriemi rozesle tiskovou zpravu o bateriich, v podstate...
Určitě si přečtěte

Skládačka, která dává smysl. Moto Z a všechny Moto Mods v jednom videu

Skládačka, která dává smysl. Moto Z a všechny Moto Mods v jednom videu

** Modulární mobil zkoušel Google i LG, ale za správný konec to bere až Lenovo/Moto ** Smartphony Moto Z a Z Play jsou skvělé samy o sobě ** Moto Mods fungují jako nenásilný bonus

Dnes | Kůžel Filip, Láska Jan

Mobilem to nekončí. Vybrali jsme 13 nositelností a příslušenství, které udělají radost pod stromečkem

Mobilem to nekončí. Vybrali jsme 13 nositelností a příslušenství, které udělají radost pod stromečkem

** I malá drobnost může udělat velkou radost ** Redukce, kabely, sluchátka, powerbanky, náramky a chytré hodinky ** Ceny se pohybují od několika desítek korun po tisíce

6.  12.  2016 | Láska Jan | 18