Jaké je LTE na doma? Prošli jsme nabídky operátorů

Bez kabelu nebo bez drátu? Nebo raději internet „Air“? Jaké jsou FUP limity, kdo vás nechá stahovat v noci a jaké jsou ceny? Všechno víme.

Příjmy z hovorů a SMS klesají a operátoři (kteří konečně disponují použitelnou datovou sítí) hledají cesty, jak zhodnotit LTE frekvence za miliardy. Vodafone už delší dobu nabízí Připojení bez kabelu, nyní se k němu připojil i T-Mobile se službou Internet bez drátu. Jen na webu O2 není nic podobného vidět, ale kdo si dá práci, najde Internet Air.

Jak už je patrné z názvů, jde o připojení přes mobilní datovou síť, které konkuruje kabelovému xDSL, nebo lokálním Wi-Fi poskytovatelům. Je to připojení, pro které není za potřebí kabel (ale toho elektrického se nezbavíte). Můžete ho mít doma, v kanceláři, na chatě, připojit notebooky, tabtely i smartphony přes Wi-Fi síť, kterou vytvoří router.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekModemy/routery, ke kterým pomocí Wi-Fi připojíte zařízení v celé domácnosti (obr.: t-mobile.cz, vodafone.cz, o2.cz)

Parametry modemů:

 • T-Mobile Huawei E5180: až 32 zařízení přes Wi-Fi a 1 LAN port
 • Vodafone B3000: až 32 zařízení přes Wi-Fi, 4 LAN port a USB port pro tiskárnu nebo externí disk
 • O2 Alcatel OT H850: až 20 zařízení přes Wi-Fi, 2 LAN port a USB port pro tiskárnu nebo externí disk

Vodafone pro noční tvory

Co se týče tarifů, cen a jejich parametrů, mají jedno společné: operátoři neomezují surfování na webu FUPem, takže po i překročení limitu se vám stránky budou načítat plnou rychlostí. Omezí však všechny náročnější formáty: typicky stahování a video. Vodafone a T-Mobile nabízejí jeden tarif s FUP 30 GB, O2 dva tarify s 20 a 25 GB.

U Vodafonu platí dvě příjemné výjimky. Ani po překročení FUP nezpomalí VoIP (volání přes internet) a v čase od půlnoci do šesti do rána jede vše plnou rychlostí, i když už jste FUP limit vyčerpali. Ale pozor, tato výhoda nestojí mimo FUP, takže pokud se první noc v měsíci „rozšoupnete“ a prodatujete 30 GB, budete zbytek měsíce přes den zpomaleni. Vodafone a T-Mobile vm nezakazují modem libovolně převážet, naopak O2 (ceník, str. 14) trvá na jedné lokalitě a její změnu bude schvalovat.

Ach ty ceny...

Je třeba rozlišit variantu s úvazkem na dva roky a bez úvazku. Jako obvykle platí, že když se upíšete, budete mít lepší podmínky. U T-Mobilu a Vodafonu můžete mít v takovém případě modem za zvýhodněnou cenu a navíc na splátky, takže vás nezruinuje počáteční investice do hardwaru. Pokud se uvážete na dva roky, platí následující:

 • T-Mobile: modem Huawei E5180 za 1 Kč, zbytek ve 23 měsíčních splátkách po 100 Kč. Cena tarifu (30 GB) činí 399 Kč měsíčně. Rychlost až 20/5 Mb/s, po FUP 16 kb/s. Dokup dat po překročení FUP: 10 GB za 200 Kč
 • Vodafone: modem Vodafone B3000 za 1 Kč, zbytek ve 24 měsíčních splátkách po 100 Kč. Cena tarifu (30 GB) činí 449 Kč měsíčně. Rychlost až 8/4 Mb/s, po FUP 256 kb/s (od 24 do 6 hod. bez omezení rychlosti). Dokup dat po překročení FUP: nelze
 • O2: modem Alcatel OT H850 za 3 600 Kč nebo 150 Kč měsíčně po dobu 24 měsíců, cena tarifu (20 GB/25 GB) činí 499/599 Kč měsíčně (platí sleva 100 Kč pro uživatele tarifu Free nebo [kůl]). Rychlost download až 20/40 Mb/s, upload až 2 Mb/s, po FUP 64 kb/s. Dokup dat po překročení FUP: nelze

V případě, že se úvazku na dva roky chcete vyhnout, cena za svobodu je následující:

 • T-Mobile: modem za plnou cenu 3 451 Kč (cena na splátky 2 301 Kč)
 • Vodafone: modem za plnou cenu 4 377 Kč (cena na splátky 2 401 Kč), tarif dražší o 105 Kč měsíčně
 • O2: tarif dražší o 250 Kč měsíčně

Mapa pokrytí:

Pokud máte o tento druh připojení zájem, jako nejlepší alternativa se jeví buď Vodafone nebo T-Mobile. O2 bych doporučil snad jen v případě nejlepšího pokrytí (pokud se nacházíte v Praze nebo v Brně, jinde operátor síť sdílí s T-Mobilem). Modem O2 nesmíte přemísťovat, služba je dražší, operátor nedotuje modem a má menší objem dat. Nevyplatí se ani zákazníkům operátora, kteří mají nárok na slevu 100 Kč za využívání telefonního tarifu.

T-Mobile Vs. Vodafone

Výhoda T-Mobilu oproti Vodafonu je vyšší teoretická rychlost a nižší cena tarifu. Naproti tomu ale Vodafone neblokuje VoIP, pouští rychlost v noci a také má vyšší rychlost po dosažení FUPu. Zejména u T-Mobilu pozor na rychlost po FUP, pokud jste na vlastní kůži okusili 16 kb/s v jeho režii, asi mi dáte za pravdu, že v tomto režimu je služba prakticky nepoužitelná. Dobrá zpráva je, že při pořízení služby máte měsic na vyzkoušení, jak Vodafone tak T-Mobile nabízí 30denní záruku spokojenosti.

Témata článku: Operátoři, LTE, Nákup a ceny, Ceník

54 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Jirka1or 21. 5. 2015 8:58:07
  Jaké je LTE na doma? Prošli jsme nabídky...
 • vrrrrr 20. 5. 2015 18:12:34
  A o na to google s balony a satelity... a co Apple... Facebook... ......
 • elukok 20. 5. 2015 9:11:33
  Kdyby dali pryč FUP a zrušili omezení rychlosti a nechali to běžet, kolik...
Určitě si přečtěte

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

** Velkoobchodní ceny za LTE jsou pro virtuály stále příliš vysoké ** Pokuta 2 miliony zatím dva ze tří operátorů ke zlevnění nemotivovala ** V krajním případě může ČTÚ odebrat vydražené LTE licence

19.  1.  2017 | Láska Jan | 12

Pozdě, ale přece! O2 jako poslední v Česku spouští VoLTE

Pozdě, ale přece! O2 jako poslední v Česku spouští VoLTE

** O2 nás napínal, ale nakonec i on spustil VoLTE hovory ** Zatím jen pro paušály a dva typy smartphonů ** Další podporovaná zařízení budou brzy přibývat

17.  1.  2017 | Láska Jan | 33

ČR je operátorský klondajk. Dokazuje to i polský flat s 10 GB za 155 Kč

ČR je operátorský klondajk. Dokazuje to i polský flat s 10 GB za 155 Kč

** Výhodné nabídky od sousedů znovu dokazují, jak je u nás draho ** Rekordně výhodný tarif má polský A2 Mobile ** Za pozornost stojí i šílená grafika operátora

16.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 194