Je Sony Ericsson na prodej? (úvaha)

Světoznámá švédsko-japonská firma Sony Ericsson prý hledá potenciálního kupce svých akcií. Fáma, mýtus nebo drsná realita?

Podle nepotvrzených informací, které na svém blogu zveřejnil známý ruský novinář Eldar Murtazin, prý značka Sony Ericsson hledá kupce. Murtazin jako zdroj uvádí dvě nejmenované čínské společnosti, se kterými prý měly už v březnu proběhnout první namlouvací schůzky. Jedním ze zájemců o koupi zavedené značky by mohl být čínský Foxconn, který vyrábí množství elektronických součástek pro různé společnosti, mezi nejznámější odběratele patří Apple.

Proč se o koupi začalo spekulovat až teď, když největší krizi Sony Ericsson prodělal předloni a od té doby se značka začíná znovu vzpamatovávat? Odpověď je jednoduchá: čekalo se na restrukturalizaci společnosti. Není tajemstvím, že poslední dobou obdržel Sony Ericsson obrovské finanční injekce pohybující se řádově ve stovkách milionů eur. Návratnost ale zatím není taková, jakou by si vedení Sony Ericssonu představovalo. Nízké tržby za první čtvrtletí tohoto roku nedokázaly zastavit pád akcií společnosti zhruba o 20%. Ani do budoucna to s prodejem mobilních zařízení Sony Ericsson podle Murtazina nevypadá nikterak růžově.

Historie se opakuje?

Vzpomínate na konec německé mobilní divize Siemens? Scénař se vesměs opakuje. Připomeňme, že tehdy se vedení společnosti dohodlo s taiwanským výrobcem elektroniky Benq, existence společné značky Benq-Siemens však neměla dlouhého trvání, produkty z této éry se téměř neprosadily. Taiwanci začali přemýšlet, jak zabránit obrovským ztrátám a propadu tržeb. Jediným řešením bylo ukončení produkce mobilů.

V současné době se situace opakuje a na tuto trnitou cestu by se mohl vydat i Sony Ericsson. Pro výrobce bude velmi důležité najít kupce co nejrychleji, nejlépe do konce roku, dokud společnost vykazuje alespoň malý zisk. Co se týče současných akcionářů firmy, nejspíš budou ochotni podstoupit tento radikální krok, ale pouze za stamilionové "odstupné". Kdo ale bude ochotný za značku Sony Ericsson zaplatit takové sumy?

Podle Murtazinových úvah čeká Sony Ericsson nejistá budoucnost. Výrobce potřebuje najít tu správnou cestu. Dokud nepřijdou radikální a přelomová řešení, bude se nejspíš plácat v louži drobných zisků, která však časem může vyschnout a další tradiční mobilní značka padne jako kdysi Siemens. Sony Ericsson čeká podle všeho nelehké období. Co si o tom myslíte vy? Jakou vidíte budoucnost u značky Sony Ericsson?

TIP: Na SEmanii si můžete přečíst, proč by se Sony Ericsson naopak prodávat neměl.

Témata článku: Smartphony, Kauzy

21 komentářů

Nejnovější komentáře

  • DS 7. 6. 2011 23:06:31
    Tak to si myslí právě jen ignoranti a podle toho to taky všude vypadá......
  • Tomas 11. 5. 2011 21:07:19
    Dobry den, za prve Foxconn je Tchaj-wanska spolecnost a za druhe nevyrabi...
  • Jan 11. 5. 2011 19:36:54
    Ja jsem (pravda, nese to oznaceni Ericsson, ale na tom snad nesejde) se...

Určitě si přečtěte


Vypadá jako Galaxy Note 7, ale nemá stylus. Xiaomi představilo Mi Note 2 s českým LTE

Vypadá jako Galaxy Note 7, ale nemá stylus. Xiaomi představilo Mi Note 2 s českým LTE

** Xiaomi představilo špičkový phablet se zakřiveným displejem ** Na pohled připomíná zrušený Galaxy Note 7 ** Mi Note 2 byl uveden poprvé s kompletní podporou LTE

Včera | Láska Jan | 5

Xiaomi Mi Mix bere dech. Je z černé keramiky a má displej až k horní hraně

Xiaomi Mi Mix bere dech. Je z černé keramiky a má displej až k horní hraně

** Futuristický design, keramické tělo a špičková výbava ** Displej má nezvyklý poměr stran 17:9 a „jen“ full HD rozlišení ** České LTE chybí

Včera | Kůžel Filip | 110

Kodak Ektra: 75 let staré jméno znovu ožívá v podobě špičkového fotomobilu

Kodak Ektra: 75 let staré jméno znovu ožívá v podobě špičkového fotomobilu

** Ektra si z původního fotoaparátu nebere jen jméno, ale i design ** Výbavou odpovídá vyšší třídě ** Na trh dorazí v prosinci, prozatím ale jen do Velké Británie.

24.  10.  2016 | Miksa Martin | 9

Ultimativní sbírka vtipů na Galaxy Note 7. Nebo jsme na některý zapomněli?

Ultimativní sbírka vtipů na Galaxy Note 7. Nebo jsme na některý zapomněli?

** Kauza hořlavého Galaxy Note 7 pořád běží ** Stále přibývají nové vtípky, průběžně doplňujeme jejich sbírku ** Znáte další? Napište nám do diskuze

24.  10.  2016 | Kůžel Filip | 9