Kalkulačka ifon.cz: tahle statistika vás bude bavit

Ať už vládnete pojmy jako je rozptyl, kvadratická odchylka nebo střední hodnota, či nikoli, takhle kalkulačka staví matematiku na vaši stranu.

Na internetu se objevila zajímavá tarifní kalkulačka, která na to jde opravdu vědecky, respektive pracuje se statistikou tak, aby snížila náročnost zadávání vstupních dat a tím byla pro spotřebitele co nejvíce užitečná. Najdete ji na adrese ifon.cz a v základní verzi po vás nebude chtít vědět víc, než kolik hovorů měsíce uskutečníte s tím, že ještě vyberete jednu ze čtyř variant rozlišující volání do/mimo vlastí síť a zda chcete paušál, předplacenku nebo oboje. Dle přání můžete přidat/odebrat textové zprávy.

K dispozici je i rozšířená verze, ta už ale klade na uživatele větší nároky, jelikož vstupní data rozšiřuje o počet hovorů do vlastní sítě a počet hovorů pod jednu minutu. Kalkulačka dat funguje separé. Asi vám vrtá hlavou, jak může kdo vědět, jak dlouhé máte hovory a tudíž jen na základě jejich kvantifikace vyčíslí jejich cenu? Mimochodem nejlevnější tarify, respektive výsledek ifon.cz hezky seřadí od nejlevnějšího k nejdražšímu včetně červené výstrahy pokud je tarif s úvazkem.

Srdce statistika zaplesá

Statistika to je věda a pravda o tom, že nemáte věřit té, kterou jste si sami nezfalšovali je stále aktuální. V případě ifonu ale hrají karty v náš prospěch. Kalkulátor vám najde nejvhodnější tarif na základě aplikování statistických dat na danou množinu všelijakých tarifů s různými parametry a maximálně snaží snížit chybu i když vždy existuje pravděpodobnost, že ve výsledku bude něco jinak.

Jak vysvětluje ifon.cz proces volání je obklopen spoustou náhodných veličin, ale dodává: „Jsme vyzbrojeni poznatky, které nám umožní říct, jak se v průměru bude typický účastník chovat; a máme matematické nástroje, jež to všechno vyčíslí. A tento matematicko-statistický arzenál dovoluje spočítat ceny i pro konkrétní případ (nechcete-li být "typický účastník").“

Klepněte pro větší obrázek
Neměli jste ve škole rádi matematiku? ifon.cz ji použil v praxi a výsledek za to stojí (obr.: ifon.cz)

Příklad: spočítá-li kalkulačka, že za daných podmínek utratíte (s nějakým tarifem) 180 Kč měsíčně, míru toho, jak se může lišit skutečná cena, udává směrodatná odchylka. V tomto případě bude činit např. 8,50 Kč. Takže utratíte 180 Kč plus mínus 8,50 Kč. Dle použité metodiky dostáhnete tohoto výsledku s pravděpodobností 68 %. Pokud odchylku zdvojnásobíme, trefíte interval 163 až 197 Kč s pravděpodobností 95 %.

Pokud trochu rozumíte statistice nebo jste jen zvědaví, určitě doporučuji přečíst sekci často kladené dotazy a metodiku. Kalkulátor najdte i na scoiálních sítích pro případ, že byste měli dotaz či připomínku.

Témata článku: Operátoři, Virtuální operátoři, Nákup a ceny, Hospodaření a finance, Statistika

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • pavelhr 9. 7. 2014 15:32:26
    bohužel tam mají občas chyby, například nejsou zohledněny minimální plnění...
  • jolinar 8. 7. 2014 9:52:43
    Pěkná statistika, ale co se tyče dat...Kdyby tam aspon byly nejaky...
  • PM 8. 7. 2014 9:24:40
Určitě si přečtěte

„Chceme se stát čtvrtým velkým operátorem,“ říká šéf Nordic Telecomu

„Chceme se stát čtvrtým velkým operátorem,“ říká šéf Nordic Telecomu

** Jména U:fon a Air Telecom spadnou do propadliště dějin ** Nástupnický Nordic Telecom chce začít s LTE jako virtuální operátor ** Postupně přidá vlastní LTE a chce se stát čtvrtým velkým operátorem

15.  2.  2017 | Kůžel Filip | 13

Samsung už není největším výrobcem smartphonů. Titul mu vyfoukl Apple

Samsung už není největším výrobcem smartphonů. Titul mu vyfoukl Apple

** Trh smartphonů má za sebou rekordní čtvrtletí ** Rekord má za sebou i Apple, který se stal světovou jedničkou ** Nejrychlejší růst zaznamenaly čínské firmy

12.  2.  2017 | Láska Jan | 50

Týden mobilně 371: Kam se ubírá mobilní svět plus Lenovo s pořádnou baterkou

Týden mobilně 371: Kam se ubírá mobilní svět plus Lenovo s pořádnou baterkou

** Prodejní čísla za minulý rok ukazují, kam se žene mobilní byznys ** Představíme vám Lenovo K6 Power. ** Chybět nebude ani tradiční mobilní pavlač.

11.  2.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 32

Top 10: Nejprodávanější smartphony u českých operátorů za leden 2017

Top 10: Nejprodávanější smartphony u českých operátorů za leden 2017

** Zákazníci mají zájem o levné smartphony za cenu okolo 5 tisíc ** Ze značek se nejvíc daří Samsungu a Huawei ** iPhone 7 se dostal do Top 10 dvou operátorů

10.  2.  2017 | Láska Jan | 4