Kapacitní dotykové displeje přebírají vládu

V uplynulém roce stále ještě měla navrch rezistivní technologie. Kapacitní displeje se ale derou vzhůru hlavně díky mobilům a tabletům.

Dotykové displeje jsou stále populárnější, jejich rozšiřování bude dále narůstat zejména díky smartphonům a tabletům. Podle nedávno zveřejněné analýzy Touch Panel Market Analysis společnosti DisplaySearch se loni prodalo ve světě 606 milionů kusů dotykových displejů, což reprezentuje meziroční nárůst o 29 %. Více než polovina z tohoto množství (376 milionů kusů) byla určena pro chytré mobilní telefony.

Článek vyšel také ve slovenštině na MobilMania.sk

Jennifer Colegrove z DisplaySearch odhaduje, že mobilní telefony, MP3 přehrávače, přenosné navigace a podobná zařízení budou v roli stimulátoru poptávky po dotykových displejích v nejbližších letech podpořeny all-in-one počítači, tedy zejména netbooky a tablety.

I když z hlediska technologie dominovaly v roce 2009 stále odporové (rezistivní) dotykové displeje (50 % trhu), podstatně se posílila pozice projekčních kapacitních displejů. Ty získávaly popularitu zejména díky produktům Apple iPhone a iPod Touch od roku 2007 a další polínko do ohně přikládá od roku 2010 uváděný tablet iPad. DisplaySearch odhaduje, že v roce 2010 technologie kapacitních displejů překoná z hlediska výnosů odporové dotykové displeje, přestože loni jejich podíl dosahoval jen 31%.

Klepněte pro větší obrázek
Podíl jednotlivých technologií dotykových displejů podle výnosů v roce 2009. Zdroj: DisplaySearch

Přesto, že jsou technologie dotykových displejů mimořádně diverzifikované a mnohé firmy vyrábějí i několik druhů technologií, na odporové displeje se v roce 2010 orientuje až 90 společností. Naproti tomu kapacitním displejům se věnovalo v roce 2009 jen 27 výrobců, ale v tomto roce by se jejich počet měl zvýšit až na 57. Existují i takové firmy (např. Tyco Electronics nebo 3M), které vyrábí rovnou několik typů dotykových displejů.

Analytici předpokládají, že postupně se budou komercializovat i další technologie dotykových displejů a jejich penetrace postupně poroste.

Rezistivní displej

Na povrchu displeje se nachází pružná membrána, která je zevnitř pokrytá velmi tenkou kovovou vrstvou. Pod membránou je další vodivá vrstva, která je pevná. Mezi vrstvami se nachází velmi tenká vzduchová mezera vymezená podpěrami, které od sebe obě vodivé vrstvy izolují. Při dotyku se horní vrstva mírně prohne, dotkne se té spodní a v daném místě začne procházet elektrický proud. Na základě analýzy velikosti proudů pak vyhodnocovací jednotka vypočítá polohu bodu dotyku. Ovládat displej vybavený touto technologií je možné prakticky čímkoliv – typicky je to stylus, ale může to být třeba i prst v rukavici (pak už ale obyčejně narazíme na velikost ovládacích prvků uživatelského prostředí).

Kapacitní displej

Funkčnost takového displeje je založená na vodivosti lidského těla. Povrch displeje je pokrytý vodivou vrstvou. Při dotyku prstem ruky vznikne mezi okraji displeje a vodivou rukou kapacita, přes kterou se uzavře elektrický obvod. Kontroler potom analýzou vzniklých kapacit přesně určí polohu prstu. Výhodou použití této technologie je vysoká mechanická odolnost displeje, nevýhodou je, že na ovládání musí být použit elektricky vodivý předmět.

Témata článku: Technologie, Displeje, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB

24 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ada 19. 1. 2011 15:36:24
    Rezistivní displej je pro mě spíš boj než zábava, páč to nejak extra moc...
  • Jan Honza 3. 6. 2010 1:52:33
    Pod to se můžu klidne podepsat, prechod z Omnie na 2 na iphone(nakonec...
  • Toper 2. 6. 2010 18:39:32
    Na tohle napíšu asi jen jedno. Nemáš s kapacitním displejem iPhonu žádné...
Určitě si přečtěte

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

** DisplayMate tvrdí, že Galaxy S8 má nejlepší displej současnosti. ** Prohnali jsme ho optickou sondou a máme k tomu také co říct. ** Jak je to s domovským tlačítkem a jeho citlivostí na sílu doteku?

Včera | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 38

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

** Cukrovka, je chronické onemocnění, které trápí stále více lidí. ** Cílem léčby je snaha o plnohodnotný život pacienta. ** Apple pracuje na vlastním řešení pro diabetiky.

22.  4.  2017 | E15.cz , Tomeš Michal | 13

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

** Facebook usiluje o technologický převrat. ** Vyvíjí technologii umožňující uživatelům psaní textu pomocí myšlenek. ** Na projektu pracuje tým o 60 lidech

21.  4.  2017 | Polesný David, E15.cz , Liebreich Jiří | 4

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

** Mobil se zahnutým displejem je zajímavý, jiný, vystupuje z řady placek. ** Chcete zaujmout? Potřebujete zahnutý displej. A ví to i Google. ** Samsung půjde ještě dál, chce ohebné smartphony.

15.  4.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 23