Letos se má dařit levným smartphonům, data budou dražší

V letošním roce vzroste zájem o levné chytré mobilní telefony do 2 tisíc korun. Podle prognózy Deloitte by se jich celosvětově mělo prodat 300 milionů a počet jejich uživatelů dosáhne půl miliardy. Společnost očekává v technologiích i další trendy – předvídá, že se budou stále více zpoplatňovat datové přenosy, zdvojnásobí se proto naopak podíl bezdrátové výměny dat bez použití mobilních nebo pevných sítí. Dalším letošním trendem má být pokračující růst zájmu o dotyková zařízení.

„V letošním roce očekáváme rekordní prodeje smartphonů. Zejména levné přístroje, s přívlastkem chytré, dosáhnou na konci roku 20procentní podíl mezi uživateli,“ uvedl Zdeněk Křížek, partner společnosti Deloitte. V Česku v současnosti začíná cena smartphonů s vlastním operačním systémem nad dvoutisícovou hranicí.

Podle Křížka se také operátoři více zaměří a následné zpoplatnění dat, ktera uživatelé na mobilním zařízení používají. „Rostoucí poptávka po mobilních datových službách již nějakou dobu vede k tomu, že řada mobilních operátorů ukončuje tarify s neomezenými datovými přenosy a v roce 2012 se podobný trend objeví také u internetových poskytovatelů. Stále rostoucí objemy přenášených dat nutí již nyní řadu poskytovatelů snižovat ve špičkách rychlosti připojení,“ uvedl Křížek.

Kvůli zpoplatňování dat poroste zájem o internetový bypass

Omezení objemu stahování na straně internetových poskytovatelů nebo operátorů povede podle Křížka k většímu zájmu o tzv. internetový bypass, tedy stahování dat na krátkou vzdálenost přímo mezi zařízeními bez využití internetového připojení.

Touto formou se letos uskuteční jedno procento veškeré datové výměny, což je dvakrát více, než loni. Technologie NFC by se měla z mobilních plateb rozšířit i na hraní her, sázení, ale uplatní se také například ve zdravotnictví.

Dál se má dařit tabletům

Křížek očekává, že dál poroste i trh s tablety. „Stejně jako tomu bylo v případě chytrých telefonů, trh s tablety se bude v roce 2012 diverzifikovat co do velikosti, počítačového výkonu a operačního systému,“ podotkl.

Rychlý rozmach tabletů podle něj nenasvědčuje tomu, že by mělo přijít zpomalení jejich prodejů, naopak v domácnostech se stále častěji bude objevovat více než jeden tablet. Tzv. flash disky SSD začnou pomalu vytlačovat klasické pevné disky a získají šestinu v segmentu notebooků.

„Poskytovatele těchto disků podporuje i nárůst objemu skladovaných dat na virtuálních discích v prostředí internetu, tzv. cloud-storage. I trh v oblasti datových center by se mohl začít více orientovat na flash disky, které se nezahřívají, spotřebují méně energie, a jsou tak logickou alternativou tradičnějších hard disků,“ dodal Křížek.

Z mobilních aplikací se prosadí jen zlomek

Rezervy vidí Jakub Pavlík z podnikového poradenství Deloitte stále na trhu mobilních aplikací. Přestože jejich počet prudce stoupá a na konci roku se má zdvojnásobit a dosáhnout téměř dvou milionů, pouze jedna pětina z celkového počtu aplikací bude podle studie stažena více než jedním tisícem uživatelů a pouze nepatrná část nepropagovaných aplikací bude kdy úspěšná.

„S ohledem na širokou nabídku by poskytovatelé katalogu aplikací, tzv. application store, měli zvážit způsob zlepšení a zajištění kvality nabízených produktů, například diferenciaci jednotlivých katalogů na základě modelů předplatného podle pohlaví či výběru editorů pomocí balíčků aplikací,“ komentoval to Jakub Pavlík.

Témata článku: Operátoři, Smartphony

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • tomsi81 17. 1. 2012 19:46:45
    Hlavně že pořád zrychlují síť, k čemu mi je 30Mb/s, když mám malý FUP....
  • rozkurovacka 17. 1. 2012 17:30:58
    Mohl by mi nekdo vysvetlit ucel fungovani techto "poradenskych"...
Určitě si přečtěte

Nesoutěžíme s „A brandy“, říká šéf české značky, která prodává odolné a seniorské mobily [video]

Nesoutěžíme s „A brandy“, říká šéf české značky, která prodává odolné a seniorské mobily [video]

** Česká značka Evolveo funguje více než 10 let ** Zaměřuje se na vybrané segmenty elektroniky ** Vlajkovou lodí mezi smartphony je StrongPhone G4

Včera | Láska Jan | 6

Prasopes, nebo revoluce? Tenhle kryt iPhonu přidá Android!

Prasopes, nebo revoluce? Tenhle kryt iPhonu přidá Android!

** Projekt na Kickstarteru zvedl ze židle iPhonisty i fandy Androidu ** Esti Eye je smartphone v podobě krytu pro iPhone ** iOhone i Android si uchovají samostatnost, ale umí i spolupracovat

Včera | Kůžel Filip | 9

LG K10 (2017): když výrobce škudlí na Evropě [recenze]

LG K10 (2017): když výrobce škudlí na Evropě [recenze]

** Po půl roce se na český trh opět dostávají smartphony LG ** LG K10 2017 je poměrně povedný, v konkurenci ale neobstojí ** Varianta pro Evropu navíc přišla o několik funkcí

22.  3.  2017 | Vrbacký Jakub | 7