LG G5 v redakci! Zkoušíme první modulární smartphone

Pouhý týden po světové premiéře máme v redakci top smartphone LG G5 a vězte, že to není pouze o výměnných modulech!

Hardware je finální, software ještě ne, proto nepřinášíme tradiční první dojmy, ale pouze rozšířené postřehy. Nebudeme se opakovat s tím, co jsme psali ještě z MWC. Veškeré informace o novince najdete v samostatném článku. A jak se pracuje s výměnnými moduly? To nejlépe uvidíte na videu (tentokrát ještě z výstaviště).

Barva maskuje nárůst rozměrů

V Barceloně byla G5 prezentována zejména ve stříbrné barvě, k nám do redakce teď dorazil kousek v tmavší titanové barvě. Rozhodně mu to prospívá, vizuálně působí lépe. Design nového LG je ale stále kontroverzní a polarizující - novinka se zcela osvobodila od všeho, co výrobce v minulosti dělal a jde vlastní cestou. Ne každému jsou tyto změny pochutná.

Klepněte pro větší obrázek
Okraje po stranách displeje jsou výrazné, chybějící dvě desetiny palce (oproti G4) jsou prostě vidět.

Tělo je vyrobeno z kovu a jeho hmotnost se zastavila na poměrně vysoké hodnotě 159 gramů. To je více než u starších top modelů výrobce.

Také výška a šířka se oproti G3 a G4 zvýšily, displej naopak přišel o dvě desetiny palce. To není dobrý obchod a ve finále to znamená, že okraje po stranách displeje, čelo i brada jsou zbytečně velké.

Klepněte pro větší obrázek
Na spodní stranu výrobce umístil konektor USB typu C.
Vedle něj je ještě decentní mřížka reproduktoru.

Modul bez restartu nevyměníte

Část nad displejem, která obsahuje sluchátko a přední kameru, je mírně zaoblená. Ne výrazně, jde jen o hranku, ale díky tomu se telefon snadněji zasune například do kapsy u kalhot. Plastová část pod displejem také zabírá poměrně hodně prostoru, v tomto případě je to ale pochopitelné.

Klepněte pro větší obrázek
Vrchní hranu okupuje tradiční 3,5 mm Jack. Ve formě přídavného modulu bude možné přiobjednat i sadu na zlepšení kvality přehrávání s lepším zvukovým výstupem. B&O ji prý hodlá nabízet v setu se sluchátky.

Spodní „brada“ je odnímatelná a umožňuje připojování modulů. Drží pevně a ani při silnějším tlaku se nepohybuje. Nový telefonu tedy působí jako jeden pevný kus. Bude to tak i po roce používání? Nebo se počítá s tím, že k častému vyměňování nedojde? Postup pro vyjmutí modulu nejlépe uvidíte výše ve videu. Je třeba trochu hrubé síly, ale není to náročné.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na pravé straně je zdířka pro paměťovou kartu, vlevo výrobce umístil dvojici tlačítek pro ovládání hlasitosti. 

Po vytažení spodního dílu automaticky vyjde ven i baterie, telefon se tedy vypne. Pokud jste se chystali na častější používání modulů, musíme vás zklamat: bez restartu to nepůjde. Dobrou zprávou je možnost uživatelské výměny akumulátoru, to se už dnes mezi top modely příliš nevidí.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Spodní část sejmete jedině s baterií. Na jedné straně je výhodou možnost výměny akumulátoru, zároveň ale musíte počítat s vypnutím telefonu.

Tlačítko se snímačem na zadní straně

Těžko říct, proč se výrobce rozhodl přemístit tlačítka ovládání hlasitosti ze zadní strany na levý bok. Kdo si na to jednou zvykl, už nechtěl jinak. Podstatné ale je, že tlačítko zapnutí tam zůstalo. Přímo v něm je integrovaný snímač otisku prstu, pro bezpečné odemknutí zařízení tak stačí jedno stisknutí tlačítka.

Klepněte pro větší obrázek
Tlačítko zapnutí má v sobě snímač otisku prstu. Zabíjí tak dvě mouchy jednou ranou.

Zajímavý je i displej. Je sice menší, výrobce se ale stále drží vysokého rozlišení 1 440 × 2 560 bodů. Je vyroben IPS technologií. Neobvyklým prvkem u tohoto typu displeje je kombinace se službou Always on, tedy schopností zobrazovat například hodiny i na vypnutém displeji.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Dvě čočky fotoaparátu mírně vystupují nad půdorys, zadní strana tak není zcela rovná. Druhý fotoaparát je schopen snímání extrémně širokoúhlých záběrů

Neměl by se opozdit

LG má ambice přinést G5 na náš trh na přelomu března a dubna. To je sice dva týdny po jeho úhlavním nepříteli, Samsungu Galaxy S7, stále je to ale lepší než několikaměsíční zpoždění loni s modelem G4. Cena nového LG G5 ani zásuvných modulů zatím nejsou známé. V minulých letech byla „Géčka“ těmi nejlevnějšími superphony. Bude to platit i letos? 

Diskuze (49) Další článek: Veletrh v Barceloně byl rekordní. Na MWC zavítalo více než 100 tisíc lidí

Témata článku: LG, , , , LG G5, LG G5 SE, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 64GB, Samsung Galaxy S7 Active, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Galaxy S7 Edge 64GB, První modul, Nepřítel, Úhlavní nepřítel, SMA, Smartphone, Reda, Širokoúhlý záběr, Vyměňování, Mouchy, Dobrý obchod, Šířka, Několikaměsíční zpoždění, Red, Plastová část