LRIC: Doháníme civilizaci. Čtvrt hodiny po dvanácté

S křížkem po funuse dá ČTÚ na Evropskou komisi a přejde na metodu LRIC. Nelíbí se nám ani způsob, jakým úřad informuje veřejnost.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) bude od příštího roku regulovat velkoobchodní ceny za ukončení volání v mobilních i pevných sítích podle nákladových modelů založených na dlouhodobých přírůstkových nákladech nazývaných zkráceně LRIC (Long Run Incremental Cost). V civilizovaném světě se tyto modely pro stanovení terminačních poplatků používají už léta a zákazníkům zpravidla přinesly pokles cen.

Pro nás je bohužel opět patnáct minut po dvanácté a i kdyby se terminační poplatky opět snižovaly, operátoři stejně nezareagují, jako to ukázali už mnohokrát v minulosti. Toto opatření mělo smysl v letech 2005 až 2009, kdy se terminační poplatky v ČR pohybovaly okolo 3 Kč/min. Dnes, kdy platí sazba 55 haléřů za minutu a od 1. ledna 2013 má díky LRIC klesnout na 27 haléřů, nehraje onen rozdíl prakticky žádnou roli.

ČTÚ byl Evropskou komisí několikrát nabádán, aby LRIC také zavedl. Regulátor se ale vydal cestou udržení pro operátory výhodnější metody FAC (Fully Alocated Costs), tedy plně alokovaných historických nákladů. Metodu FAC preferují operátoři, protože jim umožňuje do propojovacích poplatků dostat všechny náklady, které na síť v minulosti vynaložili.

Model LRIC je férovější nejen pro zákazníky, ale i pro samotné operátory v případě, že by se měli vzájemně na výši poplatků sami domlouvat. LRIC bude na našem trhu aplikována od roku 2013 a kdybyste k tomu měli cokoli na srdci, můžete se vyjádřit, jelikož ČTÚ přijímá do 8. listopadu připomínky. Tedy za předpokladu, že máte dostatek času, pevné nervy a nenecháte se odradit pořádnou porcí nesrozumitelného úředního jazyka, ve kterém si ČTÚ libuje.

 
Návrh č. OOP/4/XX.2012-Y, kterým se mění návrh č. OOP/4/03.2006-3. Rozumíte?!
 

Otevření diskuze oznámil regulátor takto: „OZNÁMENÍ o zveřejnění návrhu opatření obecné povahy č. OOP/4/XX.2012-Y, kterým se mění opatření obecné povahy č. OOP/4/03.2006-3, kterým se stanoví metodika účelového členění nákladů a výnosů a jejich přiřazování a určuje se struktura vykazovaných informací, ve znění opatření obecné povahy č. OOP/4/02.2008-1 a č. OOP/4/12.2011-19.“

V následujícím odstavci se daňový poplatník dozvídá, že postup je v souladu s paragrafy, zákony a pravidly ČTÚ a odkazuje na ono diskusní místo. Zde pak najdeme odkaz na návrh opatření obecné povahy č. OOP/4/XX.2012-Y, který ČTÚ předkládá ke konzultaci s dotčenými subjekty.

Klepněte pro větší obrázek
Tuzemští operátoři dělají svým zahraničním matkám radost každý rok krize nekrize

Dokument má 31 stran a upřímně řečeno, po jeho prostudování se stejně nic nedozvíte. Z formálního hlediska je samozřejmě vše v pořádku i zákon o Elektronických komunikacích je naplněn, ale co z toho má běžný občan? Dozví se něco? Může k tomuto či jinému oznámení uplatnit připomínku? Samozřejmě může, ale prvně se musí vypořádat s jazykovým stylem „kouřová clona“.

A takových oznámení publikoval v minulosti úřad na svém webu nespočet. Například „Návrh opatření obecné povahy č. OOP/1/XX.2011-Y, kterým se mění opatření obecné povahy č. OOP/1/02.2008-2, kterým se stanoví relevantní trhy v oboru elektronických komunikací včetně kritérií pro hodnocení významné tržní síly,“ který ČTÚ zveřejnil a k diskuzi vyzval 30. listopadu 2011, přičemž na diskuzi vyčlenil celý měsíc prosinec, tedy čas vánoční. Šlo přitom o zásadní věc a dokumet, ve kterém regulátor mimo jiné přiznal, že neviditelná ruka trhu selhala a regulace na poli telekomunikací je třeba.

ČTÚ žije z daní a není tajemstvím, že mezi odbornou ani laickou veřejností se netěší velké oblibě. A dokud bude ČTÚ takto nelidsky komunikovat s těmi, kterým má sloužit, nic se na tom nezmění.

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Nákup a ceny, Kauzy, ČTÚ

28 komentářů

Nejnovější komentáře

  • bosstanaka 10. 10. 2012 20:28:45
    Hm, tak tento článek moc velkou úroveň tedy nemá a jedinou informaci,...
  • xavyjer 10. 10. 2012 17:49:41
    Je fajn, že zlevní volání z VoIP na mobil, ale raději by měl ČTÚ vyřešit...
  • aliencz 9. 10. 2012 18:20:41
    Strasne rad ctu, ze civilizovany svet je ten, kde regulace hraji prim....
Určitě si přečtěte

Dobrák Babiš ušetřil, a nenasytným daňovým poplatníkům to nestačilo

Dobrák Babiš ušetřil, a nenasytným daňovým poplatníkům to nestačilo

** Andrej Babiš se pochlubil, že ministerstvo financí dojednalo tarify snů ** Daňový poplatník tak ušetří ** Jistě by ale sám chtěl něco podobného

Včera | Polesný David, Láska Jan | 243

Uber má v Brně skončit. Firma zatím rozhodnutí neobdržela, bude jezdit dál

Uber má v Brně skončit. Firma zatím rozhodnutí neobdržela, bude jezdit dál

** Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření na zákaz služeb Uberu ** Firma podle soudu současnou formou provozu porušuje zákon ** Uber se odvolá a zatím jezdí dál

18.  4.  2017 | Láska Jan | 12

Operátoři si po aukci přehazují LTE frekvence

Operátoři si po aukci přehazují LTE frekvence

18.  4.  2017 | E15.cz , Pavec Jan | 2

Otravují vás marketingové hovory? Jednoduše je zakažte a budete mít klid

Otravují vás marketingové hovory? Jednoduše je zakažte a budete mít klid

** Zní to až příliš jednoduše, ale otravná volání omezuje zákon. ** S podpisem smlouvy jste patrně operátorovi dovolili i marketingová volání. ** Souhlas ale můžete kdykoliv odvolat.

17.  4.  2017 | Pospíšil Aleš | 63