LTE: za hranicemi budují, ČR vyčkává

Věřte nebo ne, superrychlou síť LTE mají Uzbeci, Poláci ho stihnou ještě letos a Němci začnou stavět příští rok. Jak to bude s LTE u nás?
Kapitoly článku

Pokud bychom měli usuzovat dle vyspělosti mobilních sítí u nás, určitě bychom současný stav nezařadili na sklonek roku 2010. Oproti zahraničí nás operátoři zabrzdili několik let v minulosti. Až teď se pořádně opřeli do budování sítí 3G, ale svět už vzhlíží ke 4G. Ale jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Operátoři totiž instalují takovou 3G techniku, která v budoucnu umožní snadnější přechod na sítě čtvrté generace známé jako Long Term Evolution (LTE).

Klepněte pro větší obrázek
Kdy se dočkáme LTE u nás? Snad během pár let...

Ale to je v České republice stále ještě hudba relativně vzdálené budoucnosti, jelikož například O2 jakožto nepokročilejší operátor na poli 3G sítí pokrývá v tuto chvíli zhruba 40 % populace nemluvě o jeho konkurentech, kteří jsou v tomto ohledu ještě slabší. Jak už ale možná z MobilManie víte, jinde ve světě najdeme první LTE průkopníky, vlastně by se dalo říci, že doba průkopníků skončila a LTE už v mnoha zemích začíná svůj ostrý provoz. Důvod je zřejmý - narůstající poptávka po mobilních datech a následná potřeba zvýšit kapacitu a přenosovou rychlost.

3G dosluhuje, éra LTE začíná

Jako vůbec první se komerčního spuštění sítě čtvrté generace dočkali ve Skandinávii, konkrétně operátor TeliaSonera rozjel to pravé 4G (ne jako u nás T-Mobile) ve švédském Stockholmu a norském Oslo, ale nezůstala osamocená dlouho. Jen pro zajímavost, dle Mikaela Ricknäse, redaktora místního vydavatelství IDG, dosáhla rychlost stahování dat až 59,1 Mbit/s a odesílání až 18,2 Mbit/s.

Průměrná rychlost byla dle jeho měření 33,4 Mbit/s při stahování a 12,7 Mbit/s při odesílání dat. Na test použil modem Samsung GT-B3730 a svůj laptop Sony Vaio. Na serveru intomobile.com uvádí také, že našel několik míst se slabším signálem, například v kanceláři vydavatelství uprostřed budovy naměřil nejnižší rychlost stahování 9,6 Mbit/s, což je ale stále slušný výsledek.

Možná vás překvapím, ale druhým LTE operátorem se v létě tohoto roku stal MTS Uzbekistan, který pokryl hlavní město Taškent. Inu, jsme pozadu nejen oproti západu, ale už i oproti střední Asii. A další budou přibývat jak houby po dešti, kupříkladu šéf německého Vodafone v červenci oznámil plán pokrýt 100 % populace superrychlou sítí do tří let.

Ani pro další příklad nemusíme daleko, jen kousíček „za humna“ k našim severním sousedům. Dle serveru Cellular-news spustí LTE v Polsku hned dva operátoři - CenterNet a Mobyland. Ovšem pozor, Poláci se na rozdíl od našich operátorů byli schopni domluvit a spolupracují. Projekt právem označovaný jako první LTE síť ve střední Evropě byl pojmenován „LTE 1800 MHz“, podle frekvence na které bude síť fungovat.

CenterNet a Mobyland plánují spustit komerční provoz do konce roku 2010 a do začátku zprovoznit 700 základnových stanic. Ze začátku má tak být síť LTE dostupná pro sedm milionů uživatelů, což představuje 20 % populace. Nová technologie zajistí maximální rychlost 153 Mbit/s při stahování a 48 Mbit/s při odesílání dat.

Spustíme LTE, zní od operátorů

Dle organizace Global mobile Suppliers Association (GSA) oznámilo komerční spuštění LTE už 101 operátorů z 41 zemí celého světa. Zpráva zahrnuje operátory, kteří počítají s obecně rozšířeným standardem LTE FDD, tak i odnoží LTE TDD, se kterou počítají třeba v Číně (obě technologie jsou platnými 3GPP standardy). Ale zpět k číslům, ještě letos má být spuštěno celkově dvacet sítí čtvrté generace, příští rok pak dalších 45. Krom vyspělých zemí plánují LTE třeba také v Arménii, Rusku, Indii a JAR.

Témata článku: Operátoři, O2, LTE, T-Mobile, Vodafone

94 komentářů

Nejnovější komentáře

  • kaja333 15. 1. 2011 18:10:35
    A proto nezapomente o Valentynu strhat operatorum SMS centra,nebo se na ne...
  • Davis 29. 10. 2010 10:23:36
    Rekl bych, ze diky zakaznikum jako jste vy nic nenuti nase operatory...
  • Lada 29. 10. 2010 7:33:37
    Proč pořádv šichni píšete o mobilech? Na příjem jsou potřebné především...
Určitě si přečtěte

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

ČTÚ se snaží posílit pozici paběrkujících virtuálů. „Velká trojka“ jim má snížit ceny za LTE

** Velkoobchodní ceny za LTE jsou pro virtuály stále příliš vysoké ** Pokuta 2 miliony zatím dva ze tří operátorů ke zlevnění nemotivovala ** V krajním případě může ČTÚ odebrat vydražené LTE licence

19.  1.  2017 | Láska Jan | 12

Pozdě, ale přece! O2 jako poslední v Česku spouští VoLTE

Pozdě, ale přece! O2 jako poslední v Česku spouští VoLTE

** O2 nás napínal, ale nakonec i on spustil VoLTE hovory ** Zatím jen pro paušály a dva typy smartphonů ** Další podporovaná zařízení budou brzy přibývat

17.  1.  2017 | Láska Jan | 33

Huawei MediaPad M3: multimediální bestie a zvuk Harman/Kardon [recenze]

Huawei MediaPad M3: multimediální bestie a zvuk Harman/Kardon [recenze]

** MediaPad M3 je skvěle vypadající a kovový tablet ** Lze z něj i volat, i když nemá telefonní sluchátko ** Stereoreproduktory pod záštitou Harman/Kardon hrají výtečně

12.  1.  2017 | Vrbacký Jakub | 10

T-Mobile má flat s neomezenými daty za 945 Kč. V Holandsku... [pozor, článek obsahuje ironii]

T-Mobile má flat s neomezenými daty za 945 Kč. V Holandsku... [pozor, článek obsahuje ironii]

** Holandský T-Mobile představil nové tarify, má i datově neomezený ** Za 945 Kč může zákazník spotřebovat 5 GB denně, pak po 1 GB zdarma přidávat ** Magentovou barvou se nenechte zmást, ČR je totiž „specifický trh“

11.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 37