Lytro to nevzdává, ukazuje plenoptickou „zrcadlovku“

Garantuji vám, že takový foťák jste ještě neviděli. Lytro Illum stále umí zaostřit až po vyfocení snímku, ale celá technologie se posouvá o mílový krok dál.

Plenoptický fotoaparát Lytro se po dlouhé době dostal také na český trh a do našich rukou, ale příliš nadšení jsme nebyli. Lytro však svoji zajímavou technologii nehází do žita, firma právě představila svůj druhý fotoaparát. Jmenuje se Lytro Illum a mluví se o něm jako o „zrcadlovce“, ale uvozovky jsou pochopitelně na místě, technologie má totiž s klasickou zrcadlovkou společného pramálo, podobnost je čistě vizuální. Zatímco konvenční fotoaparáty zaznamenávají obraz, Lytro zachytí světelné paprsky, celé světelné pole. To pak umožní fotit surová světelná data, ze kterých se až dodatečně dá vytáhnout fotka zaostřená kamkoliv ve scéně, vedlejším bonusem je technologii vrozený 3D efekt.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek
 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Původní Lytro mělo jen jedno tlačítko, takže stačilo namířit optiku, orientačně zkontrolovat scénu na miniaturním displeji a stisknout. S novinkou to bude složitější, i když stále na hony vzdálené opravdovým profi fotoaparátům.

Největší novinkou je 1" čip, plocha je ve srovnání s původním Lytrem sedminásobná, rozlišení vyrostlo na čtyřnásobek, na 40 megapaprsků. Objektiv nabízí konstantní světelnost F2 a rozsah 30-250mm (ekvivalent kinofilmu), ostřit je prý možné od nuly do nekonečna. Možnosti nastavení jsou daleko širší, jsou zde klasické režimy od programů, přes priority ISO a závěrky, až po plný manuál. Překvapením je, že uživatelské prostředí teď jako základ používá Android.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Také design křičí, že tohle je něco úplně jiného, než jsme dosud znali.

Displej teď má 4" a rozlišení 800 × 480 pixelů. Také fyzické proporce jsou výrazně větší: 86 × 145 × 166 mm a hmotnost 940 gramů. Odpovídajícím způsobem by měla růst obrazová kvalita, ale bohužel i cena. Lytro Illum bude dostupné v červenci za 1 499 dolarů, tedy asi 40 tisíc korun.

Špatná správa na závěr? Lytro se sice vyvíjí, ale směrem k větším rozměrů, a tak se zdá, že se integrace téhle technologie od mobilních telefonů spíše vzdaluje.

Aktualizováno: Zatímco na první Lytro jsme čekali rok a půl, prodej fotoaparátu Lytro Illum bude zahájen v červenci 2014 za maloobchodní cenu € 1 599 / 43 990 Kč. Předobjednávky mohou zájemci činit u autorizovaných prodejců: fototrade.cz/cz/lytro-kde-koupit.

Ukázková Lytrofotka

Témata článku: Mobilní fotografie, Technologie, Kuriozita

33 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Patrik Hatas 24. 4. 2014 13:00:39
    Ja nevim. Podla mna to je totalna sprostost a len hracka. Taka nokia...
  • Nallim56 23. 4. 2014 21:30:15
    Opravdu? "Špatná správa na závěr?"
  • Pavel Stanky 23. 4. 2014 20:58:22
    ... jde vidět že investoři nejsou od fochu, když to doho lejou tolik...
Určitě si přečtěte

Prasopes, nebo revoluce? Tenhle kryt iPhonu přidá Android!

Prasopes, nebo revoluce? Tenhle kryt iPhonu přidá Android!

** Projekt na Kickstarteru zvedl ze židle iPhonisty i fandy Androidu ** Esti Eye je smartphone v podobě krytu pro iPhone ** iOhone i Android si uchovají samostatnost, ale umí i spolupracovat

Včera | Kůžel Filip | 9

I váš telefon může mít obří displej. Co byste řekli na 10" za 3 000 Kč?

I váš telefon může mít obří displej. Co byste řekli na 10" za 3 000 Kč?

** Superscreen je tablet, který zrcadlí obsah z mobilu ** Získáte tak velký a kvalitní displej za malé peníze ** Funguje na Androudu a Apple iOS

21.  3.  2017 | Kůžel Filip | 7