Microsoft patentoval mobil s oboustranným displejem

Inženýři vidí budoucnost v displejích po obou stranách mobilu. Půjde o spojení úsporného displeje a toho, který známe z podobných zařízení dnes.
Microsoft patentoval mobil s oboustranným displejem

Když jsme před nějakým časem psali o zajímavém konceptu z dílny finské Nokie s názvem GEM, nikdo neočekával, že se takový výrobek může na trh dostat v průběhu několika dalších let. Nyní ale s podobným řešením přichází její blízký spolupracovník z poslední doby, tedy samotný Microsoft. Ten navíc došel tak daleko, že si podobnou technologii nechal patentovat u Amerického patentového úřadu.

Dodnes jsme byli zvyklí, že většina mobilních přístrojů má nebo měla jeden displej. Dříve se jednalo o menší obrazovky, protože pod nimi ještě bylo nutné umístit mechanickou klávesnice pro ovládání. V dnešním období však jich díky dotykovým obrazovkám taková klávesnice není potřeba, a tak se displeje rozrůstají občas až do nekomfortních parametrů. Stále se však jedná o jeden displej. Samozřejmě jsme byli svědky i telefonů, jež měli displeje dva, jednalo se především o známá „véčka“, která ale zažila svůj největší boom před několika lety. Ale aby se nám do ruky dostal telefon s klasickou konstrukcí a měl zobrazovací plochy po obou stranách, to tu ještě nebylo. Jistě si toho všimnul nejen Microsoft, ale on jako první zareagoval a v době patentových válek výrobců si tuto technologie právě jedním takovým patentem pojistil.

Klepněte pro větší obrázek 
Zadní displej by měl být něco jako varianta na e-ink displej u elektronických čteček (foto: patentbolt.com)

Konkrétně dostal pod patentovou ochranu spojení klasického dotykového displeje na přední straně a nízkoenergetického displeje na straně zadní. O zobrazovací technologii druhého displeje se v patentu nepíše, ale čile se začalo spekulovat o možném použití elektronického inkoustu (e-ink). Tento displej by pak mohl neustále ukazovat čas, sílu signálu, Wi-Fi apod. ostatně různé příklady můžete vidět na přiložených nákresech. To by ulehčilo práci hlavnímu displeji a v návaznosti na to by se mohla snížit spotřeba energie celého zařízení.

Klepněte pro větší obrázek

Nákresy redmontské společnosti ukazují, že o činnost obou displejů by se staral jeden procesor. Nasnadě je ale také možnost, že o úsporný displej by se staral samostatný procesor, který by mohl mít relativně velmi nízkou frekvenci a hlavní displej by poháněl procesor další, mnohem výkonnější. Tedy ve chvíli, kdy by telefon byl zamknutý, běžel by pouze ten méně náročný procesor a druhý by byl v režimu spánku. Uživatel by tak neustále měl přehled o důležitých informacích a baterie telefonu by to téměř nepocítila.

 Klepněte pro větší obrázek

Posledním zajímavým faktem patentové žádosti Microsoftu byl příklad, který nastiňoval, že na úsporném displeji by se mohlo zobrazovat cokoliv. Například ve spojení s fotoaparátem telefonu by se tento displej proměnil v jakési odpočítávací zařízení, které by fungovalo tím stylem, že ten který by byl fotografovaný, by na zadním displeji viděl odpočet 3-2-1 a „úsměv“, a tudíž by věděl, v jakém momentu se tvářit nejlépe. Jedná se o velmi netradiční a trochu úsměvnou funkci, ale zároveň ukazuje, že tento zadní displej může mít velmi široké využití.

Samozřejmě zůstává mnoho otázek. Kde bude umístěný fotoaparát? Půjde se dostat k baterii telefonu? Co všechno bude moci být zobrazeno? Ale faktem zůstává, že se jedná o velmi zajímavý nápad. Sám bych si využití takového displeje dovedl živě představit. A co vy? Myslíte si, že by měl takový telefon šanci na úspěch?

Témata článku: Microsoft, Nokia, Windows, Koncepty, Displeje

39 komentářů

Nejnovější komentáře

  • in-linecek 27. 4. 2012 15:25:41
    cist a vsecko muzu delat na jednom displayi..nevidim duvod otacet mobil...
  • 007uživatel 25. 4. 2012 11:35:02
    Ha opět koncepty s ohebným displejem , že by se konečně dostalo něco i do...
  • esondra 24. 4. 2012 22:27:27
    To je fakt tragédie že takovou naprostou k0k0tinu kterou by vymyslel i...
Určitě si přečtěte

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

** DisplayMate tvrdí, že Galaxy S8 má nejlepší displej současnosti. ** Prohnali jsme ho optickou sondou a máme k tomu také co říct. ** Jak je to s domovským tlačítkem a jeho citlivostí na sílu doteku?

23.  4.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 51

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

** Facebook usiluje o technologický převrat. ** Vyvíjí technologii umožňující uživatelům psaní textu pomocí myšlenek. ** Na projektu pracuje tým o 60 lidech

21.  4.  2017 | Polesný David, E15.cz , Liebreich Jiří | 4

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

** Mobil se zahnutým displejem je zajímavý, jiný, vystupuje z řady placek. ** Chcete zaujmout? Potřebujete zahnutý displej. A ví to i Google. ** Samsung půjde ještě dál, chce ohebné smartphony.

15.  4.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 23