microUSB 2012: jediná nabíječka pro všechny mobily

Nabíječky teď poutají velkou pozornost. Od roku 2012 budou efektivnější a už je nebudeme nacházet v krabici s mobilem.

Pět celosvětově největších výrobců mobilních telefonů je mezi 17 firmami, které se dohodly, že budou od roku 2012 používat jediný typ nabíječky. Za iniciativou UCS (Universal charger solution) stojí společnost GSMA, mimo jiné také pořadatel právě probíhajícího Mobile World Congressu v Barceloně.

Motivy této iniciativy jsou jasné. Snahou je jednak zvýšit uživatelské pohodlí – místo zapomenuté nabíječky snáze seženete jinou. A za druhé je to… říkejme tomu třeba ekologie. GSMA odhaduje, že by se po zavedení UCS mohlo vyrábět až o 50 % méně nabíječek. To si pochopitelně vyžádá změnu distribučního systému. Nejpravděpodobnější variantou je, že se budou telefony i nabíječky prodávat zvlášť. Uživatelům by to nemuselo až tak vadit, zkrátka by s novým mobilem používali starou nabíječku.

Tímto však cíle GSMA nekončí, zlepšit by se měla také energetická šetrnost. Nové nabíječky by měly být až třikrát efektivnější, než některé (zřejmě ty nejhorší) dnešní. Ve stand-by režimu (tedy když se telefon nenabíjí) by měly mít spotřebu poloviční.

Kdo a s jakým konektorem?

Nokia, Samsung, LG, Motorola a Sony Ericsson s konektorem microUSB. O podobě konektoru se vedly dlouhé spory. Silnou variantou byl jednoduchý kulatý 2mm konektor, který dnes používá Nokia. Jeho výhodou byla hlavně jednoduchost a velikost, nakonec ale zvítězilo microUSB pro možnost dalšího využití. Kromě nabíjení přes něj mohou proudit i data, Nokia to tak u některých modelů používá už dnes.

Mnohé z vás možná zarazil i termín realizace celé iniciativy. Proč by změna nabíječky k telefonu měla trvat tři roky? Především protože zdaleka nejde jen o to, vyměnit nabíječku v krabici. Hlavním problémem je konektor. Ten je pevnou součástí základní desky telefonu a změnu je nutné zapracovat už v ranných fázích konstrukce nového modelu.

Iniciativy USC se kromě výrobců mobilů účastní také nejvýznamnější světoví operátoři. Například Telefonica se zavázala, že v roce 2012 bude mít 75 % jejího portfolia telefonů nabíječku odpovídající standardu USC. Orange slíbil dvě třetiny.

Témata článku: Příslušenství, MicroUSB

41 komentářů

Nejnovější komentáře

  • kryten3000 17. 8. 2009 16:40:50
    SE K850i podporuje Memory Stick Micro a MicroSD
  • KoKoT 26. 2. 2009 18:41:23
    a kdyz ti ji nekdo ukradne? ;-)
  • KoKoT 26. 2. 2009 18:38:13
    nebo lze taky doporucit v dobe spanku nesledovat svit kontrolni LED
Určitě si přečtěte

Huawei ColorBand A1: pěkný náramek, který toho moc neumí [recenze]

Huawei ColorBand A1: pěkný náramek, který toho moc neumí [recenze]

** Huawei Color Band A1 je v ČR k dostání jen s gumovými řemínky ** Náramek nemá žádný displej, má pouze jednu LED diodu ** Při běžném používání vydrží Color Band A1 na jedno nabití 3-4 týdny

Včera | Měchura Milan | 4

Mobilem to nekončí. Vybrali jsme 13 nositelností a příslušenství, které udělají radost pod stromečkem

Mobilem to nekončí. Vybrali jsme 13 nositelností a příslušenství, které udělají radost pod stromečkem

** I malá drobnost může udělat velkou radost ** Redukce, kabely, sluchátka, powerbanky, náramky a chytré hodinky ** Ceny se pohybují od několika desítek korun po tisíce

6.  12.  2016 | Láska Jan | 18

Moto Z, Moto Z Play a Moto Mods vtrhly na český trh. Ceny překvapí i potěší

Moto Z, Moto Z Play a Moto Mods vtrhly na český trh. Ceny překvapí i potěší

** Předvánoční nabídka Lenova je velmi pestrá ** Vybírat můžete ze dvou top smartphonů ** Rozšířit jejich funkce můžete pomocí čtyř Moto Mods

24.  11.  2016 | Láska Jan | 6