Mikrosluchátko: i ty se staň Bondem (test)

Jednu z hraček Jamese Bonda můžete mít také. Mikrosluchátko, o kterém nikdo nebude vědět. Přichází doba samých jedniček na zkouškách bez učení?

Miniaturizace probíhá raketovou rychlostí. Dnešní microSDHC karty velikosti nehtu na malíčku dosahují kapacit, které ještě před několika lety byly vyhrazeny velkým pevným diskům. Trend neustálého zmenšování můžeme sledovat i v oblasti mobilních telefonů a jejich příslušenství.

Náhlavní sady, poté, co se zbavily kabelů, se předhánějí zejména v boji o co nejmenší hmotnost, nejdelší výdrž a nejpohodlnější nošení. My se dnes podíváme na extrémní exemplář, který značně vybočuje z řady i za cenu značných kompromisů.

Malý a ještě menší

Sadu tvoří mikrosluchátko a indukční smyčka. Výrobce nabízí tři varianty – kabelovou, ve které indukční smyčku připojíte k telefonu kabelem s příslušnou koncovkou, a dvě bezdrátové, kde indukční smyčka komunikuje s telefonem přes Bluetooth. Tyto sady obsahují ještě nabíječku smyčky, liší se výdrží a dosahem. My jsme testovali bezdrátovou variantu.

Prvně se podíváme na indukční smyčku, kterou představuje modifikované Bluetooth sluchátko Sony Ericsson HBH-PV702. U něj byl odstraněn náhlavní oblouk a přibyla smyčka, starající se o přenos zvuku do mikrosluchátka. Sluchátko slouží ke komunikaci s telefonem a pro odchozí komunikaci se používá jeho mikrofon.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jen mírně upravené Bluetooth handsfree Sony Ericsson

Klíčovým v celé sadě je mikrosluchátko. Jeho rozměry jsou vskutku titěrné, při jakémkoliv transportu budete několikrát kontrolovat, jestli je opravdu na svém místě přepravy a jestli jste ho náhodou někde omylem nevytrousili. Barva mikrosluchátka byla zvolena v tělovém odstínu (což je vcelku pochopitelné), kromě drobného otvoru na baterku LR521 už zaujme asi jenom sotva znatelná, třícentimetrová „anténka“. Ta ve skutečnosti plní pouze funkci nápomocnou, aby bylo za co mikrosluchátko z ucha vytáhnout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Všimněte si prostoru pro zasunutí miniaturní baterie
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Anténka není anténka, ale slouží k vytažení sluchátka ze zvukovodu. Sluchátko je možné zasunout ještě hlouběji, než na fotkách vidíte

V akci aneb slyším a poslouchám

Provoz se od klasických Bluetooth sluchátek mírně liší. Indukční smyčku se sluchátkem Sony Ericsson zavěsíte kolem krku, zapnete, a spárujete s mobilním telefonem. Ale nemusí to být jen telefon, jako zdroj lze použít cokoliv, co je schopno komunikovat s Bluetooth sluchátky (tedy třeba hudební přehrávač, počítač, vysílačku atd.). Do mikrosluchátka vložíte baterii a opatrně jej vsunete do zvukovodu. Dejte pozor, aby bylo dostatečně hluboko, to kvůli riziku ztráty.

Při hovoru je veškerý zvukový příjem přesměrován do mikrosluchátka. Kvalita zvuku je vzhledem k použité technologii postačující, při používání bude nutné naučit se nepohybovat moc hlavou. Intenzita zvuku se totiž snižuje se vzdáleností od smyčky. Stačí tedy odklonit hlavu a už uslyšíte hůře. Pokud potřebujete druhé straně něco sdělit, mikrofon na Bluetooth přijímači zvládne tento úkol bez problému.

Předepsaná výdrž u slabší Bluetooth verze je 18 hodin. V praxi vydrželo sluchátko přehrávat hudbu z mobilního telefonu 6 hodin bez jakéhokoliv problému či známky blížícího se konce baterie, zásadnějším problémem než výdrž mikrosluchátka tak bude otázka výdrže vlastního mobilního telefonu. V drtivé většině reálných případů nasazení mikrosluchátka se opravdu o výdrž nemusíte strachovat, zvlášť pokud podle doporučení výrobce vždy použijete novou minibaterku.

Mouchy a mušky praxe

Reálné nasazení naráží na několik zádrhelů, které však nemusí platit u každého. Pokud má sloužit sluchátko svému primárnímu účelu, tedy zůstat skryté před blízkým okolím, poputuje indukční smyčka pod oděv. Tím se značně zhorší, respektive téměř znemožní odchozí komunikace. Kvalita hovoru přes košili opravdu není žádný zázrak, na sdělení pár slov se ale použít dá.

V kterých situacích se tedy využití mikrosluchátka hodí? Stránky výrobce nabízejí několik modelů, kde se jeho nasazení nabízí. Asi nejvhodněji může posloužit jako nápověda pro řečníka. Pomocník může uživatele sluchátka sledovat při projevu a v případě problému mu pomoci radou či klíčovou informací. Řečník je zde pouze pasivní příjemce.

Nasazení sluchátka na zkoušce sice reálné je, ale celá realizace bude lehce kostrbatá se spoustou míst potenciálního selhání. Asi největším problémem bude komunikace směrem od uživatele sluchátka (mikrofon pod oděvem, šeptání zbytečně může upozorňovat, mobil na stole v mnoha případech znamená automatický odchod ze zkoušky). Dále může selhat spojení s mobilním telefonem, případně vypadnout hovor (to platí pro všechny modely využití).

Vzhledem k volnému uložení mikrosluchátka v uchu bych ho asi nedoporučil pro členy zásahových týmů (respektive všude, kde hrozí vytřesení sluchátka, tedy zejména při běhu). Riziko ztráty stoupá a přeci jenom se nejedná o nejlevnější zařízení.

Pro úzký okruh uživatelů

Všechna uvedená negativa jsou pro někoho zásadní problém, pro jiné drobnost, kterou lze jednoduše obejít či vyřešit. Pokud má příjemce zůstat jenom pasivním posluchačem a není po něm vyžadován pohyb, při kterém by hrozila ztráta mikrosluchátka, má toto řešení šanci u potenciálních uživatelů uspět. V ostatních případech záleží na tom, jak moc vám jednotlivé limity budou vadit (umístění smyčky, volné položení mikrosluchátka v uchu, místy problematická odchozí komunikace).

A nesmíme zapomenout na jeden z nejdůležitějších parametrů, na cenu. Nejlevnější kabelová varianta přijde na tři tisíce korun, za Bluetooth verzi si připlatíte další tisícovku a profi model přijde na celých sedm tisíc. Důkladné zvážení, zda potenciál mikrosluchátka opravdu využijete, se tak stává ještě více důležitým. Každá legrace totiž něco stojí – zde to platí dvojnásob.

Témata článku: Recenze, Příslušenství, Test

47 komentářů

Nejnovější komentáře

  • robotkos 6. 11. 2015 9:19:32
    Sluchatko je vyborna vec, bez toho si uz ani skusku neviem predstavit. A...
  • Michal 20. 1. 2014 15:03:16
    Sluchátko fakt luxusně posloužilo o tomto zkouškovém a velmi doporučuji za...
  • Serzakk 30. 11. 2013 22:15:45
    Máte potíže s učením? Nechce se vám učit? Přijde vám to...
Určitě si přečtěte

Sony Xperia XZ: když se podaří, co se dařit má [recenze]

Sony Xperia XZ: když se podaří, co se dařit má [recenze]

** Xperia XZ láká na inovovaný „seříznutý“ design a kovová záda ** Výkonu má na rozdávání a už se nezahřívá ** Fotoaparát se zlepšil, zvuk je špička

Včera | Láska Jan | 71

Asus Zenfone 3 Max: mobil a powerbanka v jednom [recenze]

Asus Zenfone 3 Max: mobil a powerbanka v jednom [recenze]

** Hlavní devízou je baterie s kapacitou 4100 mAh ** Kovové zpracování a čtečka otisků prstů za tuto cenu potěší ** Zenfone 3 Max je ale jinak (až na pár výjimek) nižší třída

30.  11.  2016 | Vrbacký Jakub | 9

Huawei Nova: víc než jen módní doplněk [recenze]

Huawei Nova: víc než jen módní doplněk [recenze]

** Smartphone nabízí celokovové zpracování a pohodlný úschop ** Výkon zajišťuje Snapdragon 625 a 3 GB RAM ** Štědrá kapacita baterie zajišťuje nadprůměrnou výdrž

27.  11.  2016 | Měchura Milan | 7

Moto Z, Moto Z Play a Moto Mods vtrhly na český trh. Ceny překvapí i potěší

Moto Z, Moto Z Play a Moto Mods vtrhly na český trh. Ceny překvapí i potěší

** Předvánoční nabídka Lenova je velmi pestrá ** Vybírat můžete ze dvou top smartphonů ** Rozšířit jejich funkce můžete pomocí čtyř Moto Mods

24.  11.  2016 | Láska Jan | 6

Acer Liquid Zest Plus: několikadenní držák [recenze]

Acer Liquid Zest Plus: několikadenní držák [recenze]

** Bez zbytečností, nic důležitého ale ve funkční výbavě nechybí ** Avizovanou třídenní výdrž lze s Acerem dosáhnout ** Nižší výkon nemusí být nezbytně negativem

23.  11.  2016 | Herodek Martin | 21

Xiaomi Mi 5s: čínský šampion s bolestivým handicapem [recenze]

Xiaomi Mi 5s: čínský šampion s bolestivým handicapem [recenze]

** Praktičtější materiál, lepší výkon, výdrž i foťák, bohužel ale i ústupky** Ultrazvuková čtečka znamená v praxi jen minimální přínos ** Hlavním překážkou zůstává absence LTE v pásmu 800 MHz

20.  11.  2016 | Miksa Martin | 30