Mobilní brouzdání: iPhone už nedominuje, v USA ho dohnal Android

Analýza společnosti AdMob ukazuje, na kterých platformách, značkách i konkrétních telefonech se nejvíce daří mobilnímu internetu.

Apple iPhone odstartoval zlatou éru webu v mobilech a do velké míry je zásluhou právě tohoto přístroje, že v nabídkách operátorů se rozšířily datové tarify s omezením objemu přenesených dat, zato ale s nízkou cenou, která možnost mobilního webu zpřístupní každému. V poslední době však iPhone v této oblasti přestává být dominantním hráčem a dohání ho Android a ostatní. Naznačuje to alespoň analýza společnosti AdMob, která nabízí webové reklamy do mobilů. Na základě četností zobrazení těchto reklam každý měsíc sleduje, uživatelé kterých mobilních platforem, značek a konkrétních mobilů nejvíce brouzdají na mobilech.

Tato analýza naznačuje, že nejvíce se mobilnímu webu i nadále daří na iPhonu, smartphony s Androidem ho ale rychle dohánějí. V únoru, ze kdy jsou známy poslední výsledky, dokonce v USA už měly iPhone OS a Android OS skoro stejný podíl. Celosvětově na iPhonu surfuje zhruba 50 % uživatelů, na Androidu 25 %, i v tomto případě se však situace postupně vyvíjí mírně ve prospěch Androidu. 

Web na smartphonech podle OS - vývoj podílů ve světě • v USA

Klepněte pro větší obrázek

V Evropě zastoupené v analýze hlavně Velkou Británií jednoznačně dominuje iPhone OS, který ve srování smartphonů má 74 %. V Africe, která je zastoupená Jihoafrickou republikou, a v Asii, kde se analýza věnuje zejména Indii a Indonésii, vévodil Symbian.

Web na smartphonech podle OS - podíly v jednotlivých oblastech

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavý je přehled konkrétních přístrojů, které k prohlížení webu lidé nejčastěji využívají. Za Apple je jedničkou samozřejmě iPhone (zahrnuje všechny verze), ale sekunduje mu iPod Touch, který lze využít jen s Wi-Fi. Nejpoužívanější Nokií pro web je celosvětově model N70, ve velké Británii N73 a vysoko se objevila také N95 a 5800 XpressMusic. Nejpoužívanějším HTC je celosvětově model Dream (T-Mobile G1), ve Velké Británii je to HTC Hero. Celosvětově nejpoužívanějším androidovým modelem ale překvapivě není HTC, nýbrž Motorola, konkrétně model Droid, což je samozřejmě i nejpoužívanější Motorola. Ze Samsungů je ve světě v součtu nejúspěšnější model R450, což ale není telefon určený pro GSM, proto zajímavější bude znovu výsledek ze Spojeného království, kde se ze Samsungů nejvíce daří modelu S5230 Star. Ve světě se vysoko neumístil žádný Sony Ericsson, ve Velké Británii je nejvýše model K800i.

Nejpoužívanější telefony pro mobilní web ve světě • ve Velké Británii 

 Telefonpodíl  Telefonpodíl
1.Apple iPhone24,0% 1.Apple iPhone42,5%
2.Apple iPod Touch      16,1% 2.Apple iPod Touch25,0%
3.Motorola Droid3,8% 3.HTC Hero2,5%
4.HTC Dream1,5% 4.Nokia N731,5%
5.Samsung R3501,5% 5.HTC Dream1,4%
6.HTC Hero1,5% 6.Nokia N950,8%
7.HTC Magic1,3% 7.Samsung S52300,8%
8.Motorola Cliq1,2% 8.Nokia 5800 XpressMusic0,7%
9.Nokia N701,0% 9.Sony Ericsson K800i0,6%
10.Samsung R4500,9% 10.HTC Magic0,6%

Pokud jde o web na telefonech bez operačního systému, v únoru 2010 žebříčku kraloval Samsung s 32% podílem následovaný Nokií s 24 %. Nejúspěšnější zástupci jednotlivých značek jsou už zmiňovaný CDMA model Samsung R350, Nokia 3110 classic, Sony Ericsson W200i, Motorola Razr V3 a LG CU920 (rovněž určeno pro CDMA).

Celosvětově: web na smartphonech podle OS • web na smartphonech podle značek • web na běžných mobilech podle značek

Klepněte pro větší obrázek

Podle analýzy společnosti AdMob 50 % uživatelů, kterým se na mobilu zobrazila reklama od AdMob, pochází z USA. Otázkou je, na kolik je to dané tím, že Američané opravdu na web z mobilu chodí častěji než uživatelé jinde na světě, a na kolik tím, že AdMob je americká společnost a její reklamy se tedy zřejmě objevují nejvíce na amerických stránkách. Na tom, že iPhone už není v oblasti mobilního webu suverénní, však jednoznačně něco pravdy je a bude zajímavé sledovat, co s tím udělá nový iPhone OS 4.0 nebo případný nový model iPhonu.  

Témata článku: Android, Smartphony, iPhone 7, USA

28 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Tom_82 27. 4. 2010 15:37:51
    Nokia by se měla razantněji pustit do Maema, je to dobrý operační...
  • Honzig 27. 4. 2010 9:36:03
    Souhalsim, Nokia je humus...
  • KamilSkvarka 27. 4. 2010 8:39:37
    Ja musim len napisat,ze po pouzivani Nokie N97 a momentalne N900,som bol...
Určitě si přečtěte

Týden mobilně 363: O tom, proč čeští důchodci dotují levné volání manažerům

Týden mobilně 363: O tom, proč čeští důchodci dotují levné volání manažerům

** České telekomunikace jsou rozdělené na dva trhy. Rezidenti doplácejí na firmy ** Představíme lesklý Alcatel Shine Lite ** Chybět nebude ani Mobilní pavlač s nejzajímavějšími událostmi uplynulého týdne

Dnes | Kůžel Filip, Láska Jan

Darujte mobilní aplikaci. Máme pro vás 9 tipů pro Android

Darujte mobilní aplikaci. Máme pro vás 9 tipů pro Android

** Darujte aplikaci. Nemusíte nikam chodit, je to užitečné a na vždycky ** Aplikací je nepřeberné množství, třeba pomohou naše tipy ** Na iPhonu je proces darování aplikace jednoduchý, na Androidu je to složitější

Včera | Chroust Martin | 10

Skládačka, která dává smysl. Moto Z a všechny Moto Mods v jednom videu

Skládačka, která dává smysl. Moto Z a všechny Moto Mods v jednom videu

** Modulární mobil zkoušel Google i LG, ale za správný konec to bere až Lenovo/Moto ** Smartphony Moto Z a Z Play jsou skvělé samy o sobě ** Moto Mods fungují jako nenásilný bonus

8.  12.  2016 | Kůžel Filip, Láska Jan | 8