Mobilní NFC platby v Česku oficiálně spuštěny

Na tiskové konferenci v Praze byly odhaleny detaily spolupráce čtyř subjektů na zavedení NFC plateb v České republice.

Společnosti Visa, Komerční Banka, Telefónica O2 a Samsung se dnes postaraly o oficiální představení spuštění NFC plateb v České republice. To navazuje na pilotní projekt z minulého roku, který ukázal potenciální připravenost českého trhu pro bezkontaktní platby mobilními zařízeními. Testovací projekt byl spuštěn Komerční Bankou (dále jen KB) ve spolupráci se společnostmi Globus, Telefónica O2 a Visa Europe. Mobilní placení přes NFC se dočkalo kladného přijetí zákazníky, otestovány byly podlimitní a nadlimitní platby včetně zadávání PIN v mobilním telefonu. Za rok testování NFC plateb v Čechách lidé utratili rovné 3 245 053 Kč a celé dvě třetiny plateb pak byly do částky 500 Kč.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Úvod tiskové konference a řečníci připravení mluvit za každou zainteresovanou společnost.

Dnes bylo oznámeno plnohodnotné komerční řešení pro NFC platby mobilem, bude však k dispozici pouze pro zákazníky operátora O2 a v prvním sledu pouze pro majitele telefonu Samsung Galaxy S III, kteří jej se speciální SIM kartou zakoupí u O2. Pro ověření již zakoupeného zařízení by měla stačit rychlá prohlídka telefonu a kontrola verze firmwaru. Na prodejnách operátora O2 mohou tito lidé zažádat o bezplatnou výměnu své stávající SIM karty za NFC SIM kartu, která nese název KB MobilKarta. Na ní bude přednabito 250 Kč, které můžete použít pro vyzkoušení vašich prvních mobilních plateb.

Po vyčerpání kreditu můžete tuto kartu spojit s vaším stávajícím kontem u KB, případně si založit zcela nový účet za zvýhodněných podmínek. KB MobilKartou je možné platit všude tam, kde běžnou bezkontaktní platební kartou (jedná se o prakticky stejnou technologii), stačí sledovat vizuální symboliku. Do několika příštích dnů by se na Google Play měla objevit aplikace, která podle vaší aktuální polohy vyhledá nejbližší obchod zvoleného typu, ve kterém je možné platit bezkontaktně. Stejnou službu zvládne i portál kartavmobilu.cz, kde se navíc dozvíte vše potřebné o NFC platbách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zkušenosti KB s mobilními platbami, výhody technologie NFC.

Klíčové datum pro výměnu vašich stávajících O2 SIM karet je stanoveno na 27. srpna, uspokojeno bude ale pouze prvních dva tisíce žadatelů, kteří dojdou do jedné z osmnácti vybraných O2 prodejen rozprostřených po celé ČR. Samotné O2 netuší, jak velký zájem o NFC SIM karty bude. Pokud karty zmizí velmi rychle, je pravděpodobné, že bude počet speciálních NFC SIM karet dále navýšen.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Současná nabídka NFC SIM karet pro Galaxy S III, v telefonu bude integrována aplikace KB MobilKarta.

Prodejny O2, které budou od 27. 8. nabízet NFC SIM karty:

 • Praha 4, BBC
 • Karlovy VARY, Tř. TGM
 • Hradec Králové, 28. října
 • Praha 5, OC Smíchov
 • Ostrava, Novinářská, Futurum
 • Olomouc, Riegerova
 • Zlín, Kvitková
 • Liberec, České mládeže, Hypernova
 • Praha 4, OC Chodov
 • Plzeň, Solní
 • Ústí nad Labem,, Revoluční 5
 • Praha 5, ZLičín
 • Praha 1, nám. Republiky 1
 • Praha 9, Veselská, OC Letňany
 • České Budějovice, OC IGY
 • Jihlava, City Park
 • Brno, Vaňkovka,
 • Pardubice, OC Globus

Jakmile si SIM kartu vyměníte, nic vám nebude bránit v používání mobilních bezkontaktních plateb. Přímo na prodejnách O2 najdete vyškolený personál, který vám pomůže se základními nastaveními a ukáže, jak při platbách postupovat. Do Galaxy S III vám nainstalují mobilní platební aplikaci od společnosti Visa. V ní můžete vidět historii vámi provedených plateb (ukládá se na SIM kartu, při budoucí změně telefonu tak bude zachována), případně provést platbu. V rámci aplikace jsou k dispozici dva režimy pro NFC platební kartu, nejdříve se podívejme na automatický.

Zabezpečení proti zneužití

Částky do 500 Kč není třeba autorizovat, stačí telefon přiložit k terminálu a platba se vykoná. U částek nad 500 Kč přiložíte telefon k terminálu, zadáte PIN, znovu přiložíte k terminálu a na displeji se vám ukáže informace o potvrzení platby. Pokud si představíme reálnou situaci v obchodě, po vyložení zboží na pás si můžete dopředu zadat PIN kód a pak stačí jen jedno přiložení k terminálu pro uskutečnění platby. U manuálního režimu je třeba potvrzovat všechny platby (i pod 500 Kč) PIN kódem, což je z pohledu koncového uživatele daleko bezpečnější. V rámci aplikace můžete po zadání PIN kódu zjistit číslo karty, expiraci a CVV2, což můžete např. použít pro platby přes internet. Visa předpokládá, že zhruba tři čtvrtiny uživatelů budou využívat manuální režim, kvůli větší bezpečnosti plateb do 500 Kč.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vybraní obchodníci, u kterých bezkontaktní platby fungují nebo se připravují. Platební terminál a Samsung Galaxy S III v akci.

Bezpečnost byla také jedním z témat tiskové konference, hlavním argumentem byl fakt, že se z telefonu stává zařízení denní potřeby a že si rychleji všimnete jeho ztráty či případného odcizení, než u běžné platební karty. Pokud vám bude odcizen telefon, je možné NFC platební kartu nechat na dálku zablokovat. Dalším negativním aspektem může být problém s platbou, jakmile je zařízení vybité. Některá mobilní zařízení však mají, resp. budou mít low-battery mód, při kterém půjde se zbytkem baterie a vypnutým telefonem provést platby nižších nominálních hodnot, protože je není třeba potvrzovat. V průběhu olympiády v Londýně se navíc osvědčily nabíjecí trezory s několika konektory, kde jste mohli zanechat zařízení, jít na nákup a později se pro, alespoň trochu nabitý telefon, vrátit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Minulost a budoucnost: Londýn zažil velký test NFC v průběhu Olympijských her, Visa plánuje do budoucna integrovat do telefonu řadu různých karet a kupónů.

Pro funkčnost NFC plateb v mobilu je třeba, aby byla mobilní zařízení verifikována společností Visa. V současné době je k dispozici pouze Samsung Galaxy S III, v blízké budoucnosti se podpora rozšíří i o Samsung Galaxy Ace 2 a Mini 2 a postupně budou přibývat další zařízení jiných značek. Samsung se, dle Romana Šebka z mobilní divize, bude snažit dostat NFC i do telefonů nejnižších tříd a nezůstane jen u Androidu ale rád by NFC dostal i na jiné platformy (např. Windows Phone). Visa do budoucna slibuje integraci řady druhů karet do mobilního zařízení ať se již jedná o vstupy do budov, elektronické vstupenky na akce, dopravní karty, věrnostní kupony nebo vouchery. V případě malých obchodníků by mělo být do budoucna možné použít samotné mobilní zařízení jako platební terminál.

Náš komentář:

Mobilní platby pomocí NFC SIM karet byly spuštěny, na žádnou velkou revoluci to ale zatím nevypadá. Máme dojem, že služba je určená jen pro velmi úzkou cílenou skupinu zákazníků. Musíte mít SIM kartu operátora O2, Galaxy S III zakoupený u O2 a plnohodnotné využití se vám dostane až při provázání s účtem KB. Pokud nesplňujete byť jen jednu prerekvizitu, k mobilním platbám se jen tak nedostanete. V případě velkého zájmu navíc může být dokonce problém získat jednu z dvou tisíc uvolněných NFC SIM karet.

Podle Miroslava Kozlera, regionálního manažera asociace Visa Europe pro Českou republiku, je však český trh plně připraven na bezkontaktní platby (přes mobil nebo bezkontaktní terminály), záleží tedy na bankách (všechny jsou členem asociace Visa), jak se k mobilním platbám postaví. Na závěr si dopřejme pozitivní výhled do budoucna. Pan Kozler odhaduje, že do roku 2020 bude 50% všech transakcí uvnitř sítě Visa provedeno na mobilních zařízeních. Čeká nás ale ještě dlouhá cesta.

Témata článku: Samsung, O2, Samsung Galaxy, Samsung Galaxy Ace, Samsung Galaxy Ace 2, Samsung Galaxy S, Samsung Galaxy S III

82 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Ředitel ČTÚ 29. 8. 2012 21:05:57
  :-D no uvidíme
 • Richard Musil 26. 8. 2012 15:35:19
  V případě NFC je bohužel technologie daleko před uspokojivým obchodním...
 • Janke 25. 8. 2012 8:49:15
  Mě stačí bazkontaktní platební karta.
Určitě si přečtěte

O2 v lednu výrazně zlevňuje iPhone 6, Lumii 950 XL i další modely

O2 v lednu výrazně zlevňuje iPhone 6, Lumii 950 XL i další modely

** O 1 000 Kč zlevnily čtyři starší modely včetně iPhonu 6s Plus ** Do nabídky přibyly HTC Desire 650 a HTC One A9s ** Dobrý poměr ceny a výkonu nabídnou v lednu starší Samsungy

6.  1.  2017 | Pospíšil Aleš | 19

In memoriam: 13 tech-věcí, o které jsme přišli v roce 2016

In memoriam: 13 tech-věcí, o které jsme přišli v roce 2016

** Inovace zažily skvělý rok. ** Ale neplatí to pro všechny technologické vychytávky. ** Takto třináctku ne/šťastných sepsal server CNN.

3.  1.  2017 | E15.cz , Filipová Hana | 43

Podívejte se, proč byl mobilní rok 2016 tak skvělý

Podívejte se, proč byl mobilní rok 2016 tak skvělý

** Rok 2016 byl ve znamení evoluce ** Prosadila se spousta nových technologií ** Došlo i na smutné konce

1.  1.  2017 | Miksa Martin | 13

Největší úlety mobilního roku 2016

Největší úlety mobilního roku 2016

** Příběhy, které nás zvedly ze židle ** Produkty, které vystoupily z řady ** Otázky, na které už na konci roku známe odpovědi

29.  12.  2016 | Kůžel Filip | 12

Štědrý den u operátorů: více přenesených dat a MMS, volalo se jako v běžnou sobotu

Štědrý den u operátorů: více přenesených dat a MMS, volalo se jako v běžnou sobotu

** Hlasový provoz na Štědrý den se výrazněji nelišil od běžného víkendu ** Klesá počet odeslaných SMS ** Jejich úlohu přebírají sociální sítě, messengery a částečně MMS

28.  12.  2016 | Láska Jan | 18