Moderní domácnost: Mobil jako univerzální ovladač

Udělejte si z mobilu ovladač televize, osvětlení, nebo rovnou celé domácnosti pomocí Bluetooth či Wi-Fi.

Domácnost budoucnosti je evergreen, který má k realitě a masovému využití mnohdy daleko. Ať už je to kvůli finanční, či technické náročnosti. V tomto článku se seznámíme s technologiemi, které jsou dostupné a finančně přijatelné pro většinu lidí, ale i s rozsáhlýmy systémy moderních přístrojů.

Staré dobré Bluetooth

Kouzlo bezdrátové technologie lze pocítit i bez použití internetu. K tomu poslouží letitá, ale spolehlivá technologie Bluetooth. Reproduktory, počítačové myši, roboty, ale nově i televize a jiné domácí přístroje je možné ovládat právě přes Bluetooth. V nejbližší době se do nových zařízení dostane technologie NFC, která ve spolupráci s Bluetooth náš komfort při ovládání daných zařízení ještě zvětší.

Klepněte pro větší obrázek

Samsung již svou aplikaci pro ovládání televize přes Bluetooth má. Stačí ji nainstalovat do mobilu a po drobných nastaveních televize se spáruje a jde využívat jako dálkové ovládání. Aplikace je ke stažení zde.

První velký krok: Mobil, televize, Wi-Fi

Prvním krokem k modernizaci domu může být využití mobilu jako televizního ovladače. Tentokrát přes Wi-Fi. Nejde o nic složitého. Stačí si do telefonu nainstalovat příslušnou aplikaci, připojit se na Wi-Fi a spojit se s „chytrou“ televizí. Nejenže lze takto měnit hlasitost, přepínat programy, ale také je možné ovládat celou televizi včetně případných doprovodných služeb jako např. Youtube.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Aplikace pro ovládání televize od Samsungu a LG 

Výrobci se činí a téměř všichni velcí hráči na trhu televizorů už svou aplikaci pro Android, či iOS mají. Např. Samsung. Aplikace je ke stažení zde.

Belkin WeMo – levný inteligentní hardware

Společnost Belkin na letošním CES představila mnoho zajímavých novinek využívajících Wi-Fi technologii WeMo. Ta umožňuje ovládat různé domácí spotřebiče prostřednictvím mobilního telefonu či tabletu.

WeMo je kompatibilní se stávajícím elektrickým systémem v domácnosti. V praxi tedy stačí mít Wi-Fi bezdrátové připojení k internetu, ovladač v podobě smartphonu s nainstalovanou bezplatnou aplikací (dle Belkinu se aplikace pro iPhone a iPad brzy dočkáme) a produkt WeMo. Ten je připojen do zásuvky a do něj je zapojen spotřebič. WeMo tak funguje jako prostředník. Mobilem je možné spotřebiče zapínat, vypínat, či jinak ovládat. Samozřejmostí je úprava nastavení – určení doby vypnutí, nebo zapnutí.

Belkin také vyvinul přístroje, které zaznamenají pohyb a podle toho reagují. Znamená to, že pokud někdo vejde do místnosti, senzor ho zaznamená a např. rozsvítí světlo.

WeMo novinky se na trhu objeví v létě, přičemž cena bude dle typu produktu od 1 000 Kč po 6 000 Kč. Dalších výrobků jako např. ovladačů pro garážové dveře, zámků, či dětských chůviček bychom se měli dočkat na podzim. Stránky produktů WeMo od Belkinu najdete zde.

ZigBee

ZigBee se do značné míry podobá technologii Bluetooth. Jde o bezdrátovou komunikační technologii s dosahem až 75 metrů, určenou pro propojení nízkovýkonových zařízení. Technologie, která se stala novým standardem v roce 2004, najde uplatnění zejména v takových oborech, jako jsou řízení budov, dálkové ovládání, monitorování a diagnostika zařízení, vzdálené čtení měřených hodnot, počítačové periferie nebo spotřební elektronika. ZigBee je možné sestavovat dle potřeb uživatele do nejzákladnějších modulů, ale i do sofistikovaných systémů a strojů. Také ZigBee lze ovládat mobilním telefonem. Videopopis technologie najdete zde.

Praktická ukázka „kutilského modelu“:

Uživatel si však také může pořídit už „hotový“ přístroj ZigBee. Ukázka zařízení ZigBee zde.

KNX

KNX je systém, který přímo vyzývá k integraci do inteligentního domu. Jednotlivé přístroje jsou propojeny kabelem a napojeny na snímače (např. čidla pro zjišťování počasí). Podle venkovního počasí zařízení (topení, žaluzie) reagují tak, aby uvnitř domu byly ideální podmínky. Všechna zařízení systému KNX je možné ovládat mobilem. Bližší informace o KNX najdete zde.

Praktická ukázka KNX na modelu domu:

Automatizace má mnoho výhod. Přístroje je možné ovládat odkudkoliv. Ušetří se tak čas i peníze, a právě proto je automatizace trend, který bude mít brzy velký význam a široké uplatnění. Tomu napomůžou i tablety a chytré mobilní telefony, které mají čím dál větší zastoupení mezi lidmi. Zanedlouho se jistě dočkáme kompletní automatizace nejen domácích spotřebičů, ale i přístrojů na pracovišti nebo třeba v obchodě.

Témata článku: Příslušenství, Technologie, diagnostika, Apple iPhone 4GB

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • mrkrystofik 30. 7. 2013 11:32:03
    Dyť pomocí galaxy S 4 jde ovládat skoro všechno přes infra port, tak proč...
  • Michal Prokeš 30. 7. 2013 9:55:27
    Už přes 3 roky používám zařízení UnityRemote (mimochodem, proč není v této...
  • Nikolas 30. 7. 2013 7:18:56
    Pi.ovinky, ko.otinky kompjutr nepodojíš. To jsou takové nesmysly pro lidi,...
Určitě si přečtěte

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

** DisplayMate tvrdí, že Galaxy S8 má nejlepší displej současnosti. ** Prohnali jsme ho optickou sondou a máme k tomu také co říct. ** Jak je to s domovským tlačítkem a jeho citlivostí na sílu doteku?

Dnes | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 18

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

** Cukrovka, je chronické onemocnění, které trápí stále více lidí. ** Cílem léčby je snaha o plnohodnotný život pacienta. ** Apple pracuje na vlastním řešení pro diabetiky.

Včera | E15.cz , Tomeš Michal | 13

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

** Facebook usiluje o technologický převrat. ** Vyvíjí technologii umožňující uživatelům psaní textu pomocí myšlenek. ** Na projektu pracuje tým o 60 lidech

21.  4.  2017 | Polesný David, E15.cz , Liebreich Jiří | 4

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

** Mobil se zahnutým displejem je zajímavý, jiný, vystupuje z řady placek. ** Chcete zaujmout? Potřebujete zahnutý displej. A ví to i Google. ** Samsung půjde ještě dál, chce ohebné smartphony.

15.  4.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 23