Mozilla začala pracovat na operačním systému pro mobily

Výrobce internetového prohlížeče Firefox, americká Mozilla, chystá pod názvem Boot to Gecko vlastní operační systém. Firma o projektu, který míří do mobilních telefonů a tabletů, informovala na svém webu MozillaWiki.

Systém bude volně k dispozici a bude tak pokračovat ve šlépějích operačního systému Chrome OS od Googlu, který byl představen nedávno. Software bude dokonce částečně založen na operačním systému Android, který také pochází z dílny Googlu.

Boot to Gecko pole vývojáře Mozilly Andrease Gala poběží spíše na pozadí, skutečné pracovní prostředí budou tvořit webové aplikace. Cílem programu je „vytvoření lepšího základu pro budoucí aplikace v mobilních telefonech i pevných počítačích,“ dodal Gal. Prvotní vývoj se zaměří na to, aby operační systém dokázal ovládat obvyklé funkce chytrých mobilních telefonů, jako je bezdrátová komunikace pomoci wi-fi či bluetoothu, fotoaparát nebo GPS modul.

 Článek vyšel na E15.cz
Klepněte pro větší obrázek

V další fázi chtějí vývojáři vytvořit balík programů, který nebude vázaný na konkrétní přístroj, ale bude spustitelný přímo z webu. K vývoji softwaru, který je na nyní na své začátku, se může kdokoli přidat.

Témata článku: Ostatní, Mozilla

12 komentářů

Nejnovější komentáře

  • B2Gfan 6. 1. 2012 4:17:12
    Mobilni operacni system vyvijeny Mozillou, neboli B2G (Boot to Gecko) neni...
  • Toman 2. 8. 2011 3:09:20
    "aby operační systém dokázal ovládat obvyklé funkce chytrých mobilních...
  • Ganimoth 1. 8. 2011 20:48:15
    On i ten na armv7 je obcas pomaly jako snek. Nechci videt, jak by se...
Určitě si přečtěte