Mrkněte na fantastické ovládání 3D displeje od Qeexo

Společnost Qeexo naučí současné displeje vidět prst ve 3D. Možnosti dotykového ovládání to posouvá do nové éry.

Společnost Qeexo představila technologii FingerAngle, která posouvá možnosti dotykové vrstvy displeje na vyšší level. V poslední době se toho hodně namluvilo o dotykových vrstvách citlivých na sílu doteku – Force Touch je docela odpovídající označení, Apple 3D Touch už poněkud mate, protože se třemi rozměry nemá mnoho společného.

Klepněte pro větší obrázek

Zato Qeexo FingerAngle umí snímat nejen polohu prstu, ale i jeho orientaci, zaznamená rotaci a další nuance. Dovedete si představit snadnější otočení fotky, než že požadovaným směrem otočíte prstem? A co zoomování map? Doleva přiblížit, doprava oddálit… Nové možnosti uvítají i vývojáři her. Nejlépe vše vysvětlí názorné video.

Působivé, že? Ještě lepší je, že jde pouze o software, který pracuje se stávajícím hardwarem. Integrace tedy neznamená složité vyjednávání s výrobci a vývoj nové generace smartphonů. Stačí úprava operačního systému.

Jak na to a co pak s tím?

Jak vývojáři z Qeexo dosáhli něčeho, co se stejným hardwarem jiní nedokázali? Současné kapacitní dotykové vrstvy vnímají prst už ve vzdálenosti nějakých dvou centimetrů. Tento slabý signál však zahazují a berou až plochu kůže, která je skutečně v kontaktu se sklem. Výsledkem je, že systém pracuje s 2D tvarem, ke kterému se snaží přiřadit akci.

Qeexo se zaměřilo na data z dosud nechtěného slabého signálu a dokázalo z něj vydolovat 3D model prstu (byť velmi jednoduchý). Jak to pak může fungovat, už jste viděli na videu. Technickým řešením to však ani zdaleka nekončí, je ještě potřeba vyřešit nelehkou otázku „co s tím“.

Opravdu to není žádná malichernost – do systému postaveného na starém způsobu ovládání musíte zakomponovat nový způsob ovládání. Musíte to udělat tak, aby to bylo ergonomické, aby to uživatel pochopil a aby mu to usnadnilo interakci s přístrojem. Jen se podívejte na už zmíněné displeje citlivé na sílu doteku. Apple svůj 3D Touch integroval hluboko do operačního systému a funguje to. Huawei má po technické stránce velmi podobný systém Force Touch, snaží se jej dodatečně naroubovat na Android, neví, jak novinku využít a celé to příliš nedává smysl.

Bude to s Qeexo FingerAngle jiné? To, co vidíme na videu, dává smysl. Integrace nevyžaduje hardwarové změny. Takže uzavřeme sázky? Jak dlouho bude trvat, než si koupíme první mobil s dotykovým displejem, který vnímá prst ve třech rozměrech? Která platforma, značka a mobil bude první? 

Témata článku: Technologie, Koncepty, Displeje, 3D, 3D displej

3 komentářů

Nejnovější komentáře

  • skylines 10. 12. 2015 13:52:16
    Trochu mi to připomíná když jsem hrál Max Payne na prvním Galaxy S :D
  • Tomáš Kunst 10. 12. 2015 1:18:26
    Tohle už využívá Samsung (Mám Note 3), kdy se zobrazují náhledy v galerii,...
Určitě si přečtěte

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

** DisplayMate tvrdí, že Galaxy S8 má nejlepší displej současnosti. ** Prohnali jsme ho optickou sondou a máme k tomu také co říct. ** Jak je to s domovským tlačítkem a jeho citlivostí na sílu doteku?

23.  4.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 51

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

** Cukrovka, je chronické onemocnění, které trápí stále více lidí. ** Cílem léčby je snaha o plnohodnotný život pacienta. ** Apple pracuje na vlastním řešení pro diabetiky.

22.  4.  2017 | E15.cz , Tomeš Michal | 2

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

** Facebook usiluje o technologický převrat. ** Vyvíjí technologii umožňující uživatelům psaní textu pomocí myšlenek. ** Na projektu pracuje tým o 60 lidech

21.  4.  2017 | Polesný David, E15.cz , Liebreich Jiří | 4