MYO: tohle je možná budoucnost ovládání gesty

Ovládání elektroniky se od klávesnic a kuliček myší posunulo k hlasu a sledování těla. Technologie MYO na to jde chytře a nenápadně.

Když přišly první stroje a počítače, ovládání zajišťovaly různé páky, později klávesnice, nebo specializované ovladače například u herních konzolí. S grafickým rozhraním začal nástup myší a standardizovaných klávesnice. I ty ale pomaličku ustupují, za posledních 7 let se nevídaně rozmohlo dotykové ovládání přímo na displeji. Microsoft s Kinectem předvedl, že lze sledovat i celé tělo a jeho pohyby poměrně přesně převést na příkazy.

Kinect a podobné technologie ale vyžadují vysoký výpočetní výkon, mají vyšší spotřebu energie, jsou velké a zatím nepoužitelné u mobilních zařízení. Na kapesní přístroje začala cílit technologie pro sledování očí, i když se hodí jen na určitý typ ovládání a rozhodně to není spása všeho. Technologie Leap sleduje pohyby rukou a předmětů – sice jen ve velmi malé vzdálenosti nad snímačem, zato přesně a rychle. Ovládání pomocí rukou, ale zcela jiným způsobem, používá i technologie MYO.

Sledování pohybu ruky včetně svalů

MYO na první pohled vypadá jako větší náramek, jeho ideální umístění je však v horní části předloktí. Díky integrovaným senzorům zde může velice rychle a snadno sledovat nejen úhly natočení ruky ve všech směrech, ale také různé kombinace stisků prstů, protože se to projeví jinou formou stlačených svalů, na kterých je náramek umístěn.

Klepněte pro větší obrázek
Chytrý náramek MYO chce způsobit revoluci v ovládání gesty (Zdroj: MYO)

Při prvním nasazení bude muset uživatel projít kalibrační procedurou, to je však u těchto technologií takřka samozřejmostí a pokaždé je nutné se přizpůsobit konkrétní ruce, jejím velikostem a vlastnostem. Jak ovládací náramek funguje, si můžete prohlédnout na videu, kde se tvůrci z ThalmicLabs zaměřili na možné způsoby použití této technologie:

Windows i Mac, otevřené API pro mobily a tablety

Tvůrci na svých stránkách slibují, že MYO bude kompatibilní s operačními systémy OS X i Windows a skrze dostupné API budou moci vývojáři zabudovat podporu i pro konkrétní aplikace na iOS nebo Androidu.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka vyhodnocování pohybu svalů a natočení ruky pomocí náramku MYO

Pokud jde o sledování konkrétních gest, nemělo by docházet k náhodnému spouštění, protože i když se gesta zdají jednoduchá, nejsou to klasická máchnutí rukou či prsty, takže by se nemělo stát, že dojde k přenosu ovládacího signálu. Náramek má navíc spouštěcí a vypínací gesto. MYO sleduje svaly na ruce, jejich pohyb a natočení ruky. Dle výrobce je rychlost velmi dobrá, zpoždění je nepozorovatelné.

Klepněte pro větší obrázek
S náramkem MYO by si mohli přijít na své i hráči her

Pro bezdrátový přenos signálů do počítače/tabletu/mobilu používá MYO Bluetooth 4.0. V náramku je umístěna i malá nabíjecí baterie a také jednodušší procesor na bázi architektury ARM, který zpracovává data ze senzorů.

Spolupráce s Google Glass?

MYO lze již předobjednat z oficiálních stránek za 150 dolarů, v přepočtu tedy kolem tří tisíc korun. Výrobce by měl první kousky začít odesílat již ke konci roku, což je podobná doba, kdy chce Google představit chytré brýle Glass.

Klepněte pro větší obrázek
MYO je zatím v předprodeji v černé a bílé verzi, cena je kolem tří tisíc korun a dodání nejdříve koncem roku

A právě MYO by mohl být ideálním nástrojem na pokročilejší ovládání Google Glass, tedy pokud již nebude spoléhat na ovládání pomocí očí. Mít možnost ovládat zařízení pomocí až desítek rychlých gest by mohlo v kombinaci s hlasovým vstupem dobře fungovat. Člověk by nemusel ani vyndat ruku z kapsy a stačilo by stlačit různé kombinace prstů pro daný příkaz.

MYO ale najde dobré využití i s počítačem, tabletem, nebo chytrou televizí. Zdali bude fungovat tak dobře, jak se to zatím jeví z prezentací výrobců, to uvidíme až se finální výrobky dostanou k novinářům a prvním zákazníkům. To si ale musíme ještě několik měsíců počkat.

Témata článku: Technologie, Koncepty

10 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Mayo Petrík 6. 3. 2013 13:54:34
    Uznavam, videl som uz kadeco, ale toto ma nadchlo... Treba potom v praxi...
  • radon 6. 3. 2013 9:23:17
    nerad nosím náramky, leda že by to zakomponovali do pásku od hodinek :-)
  • P.O.B 5. 3. 2013 22:10:21
    Páni, to je ale věcička... Teď jen jak bude vypadat skutečná použitelnost...
Určitě si přečtěte

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

** DisplayMate tvrdí, že Galaxy S8 má nejlepší displej současnosti. ** Prohnali jsme ho optickou sondou a máme k tomu také co říct. ** Jak je to s domovským tlačítkem a jeho citlivostí na sílu doteku?

23.  4.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 50

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

** Cukrovka, je chronické onemocnění, které trápí stále více lidí. ** Cílem léčby je snaha o plnohodnotný život pacienta. ** Apple pracuje na vlastním řešení pro diabetiky.

22.  4.  2017 | E15.cz , Tomeš Michal | 2

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

** Facebook usiluje o technologický převrat. ** Vyvíjí technologii umožňující uživatelům psaní textu pomocí myšlenek. ** Na projektu pracuje tým o 60 lidech

21.  4.  2017 | Polesný David, E15.cz , Liebreich Jiří | 4

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

** Mobil se zahnutým displejem je zajímavý, jiný, vystupuje z řady placek. ** Chcete zaujmout? Potřebujete zahnutý displej. A ví to i Google. ** Samsung půjde ještě dál, chce ohebné smartphony.

15.  4.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 23