Na Harvardu vytiskli baterii o velikosti zrnka písku

Všechny fantastické věci, které smartphony umí, mají jedinou chybu. Že si je nemůžeme užívat dost dlouho. Na vině jsou baterie, ale blýská se na lepší časy!

Rostoucí výkon mobilních telefonů vyžaduje větší přísun energie, ale protože vývoj baterií už roky prakticky stojí na místě, jediný způsob, jak více energie do mobilu dostat, je použít větší baterku. To znamená, že naroste buď tloušťka mobilu, nebo jeho ostatní rozměry. Tlusté krabice nikdo v kapsách nosit nechce, a tak vznikají tenké, ale čím dál větší tabletofony. Vyrobit 6" mobil není žádný pokrok a kvůli bateriím jde vlastně jen o takovou znouzectnost. Opravdovým pokrokem by bylo vyrobit zařízení, které si zachová vysoký výkon i rozměry dříve běžných kapesních telefonů, a výdrž se nesníží.

Podle výzkumu Harvardské univerzity by k tomu mohl pomoct 3D tisk. Zatímco při práci s pevnými materiály pro výrobu elektrod už nebylo možné velikost baterií příliš snížit, tekutý inkoust vědcům práci usnadňuje, jelikož může procházet extrémně tenkými tryskami a ihned po jejich opuštění ztvrdne do finální podoby. Studie tak podle hlavní autorky, profesorky Jennifer Lewis, neovlivní pouze metodu pro výrobu baterií, ale i jejich velikost.

Klepněte pro větší obrázek
Pod mikroskopem: baterie vyrobená pomocí 3D tisku

První elektrody vyrobené pomocí 3D tisku jsou užší než lidský vlas a celá baterie je velká jako zrnko písku. Měla by být schopná jeden den pohánět miniaturní lékařský implantát o velikosti včely. Metoda výroby je sice odlišná, ale princip baterie se neliší od standardního typu Li-Ion a v budoucnu by nová technologie mohla být využita i pro výrobu baterií ve spotřebitelské elektronice, tedy i v mobilních telefonech.

Témata článku: Technologie

42 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ludek_II 15. 7. 2013 20:32:49
    Jediná klika je, že se tyto žvásty už nepíší na papír. Škoda stromu. V...
  • bkf.1 15. 7. 2013 10:58:52
    Me osobne by UPLNE STACILO, kdyby velci vyrobci davali do svych telefonu...
  • Reno Fucker 15. 7. 2013 10:01:51
    sice tu vsichni resi ze tu bylo x claku za ty roky o lepsich bateriich a...
Určitě si přečtěte

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

Galaxy S8 prý má nejlepší displej na světě. Podívali jsme se mu na zub

** DisplayMate tvrdí, že Galaxy S8 má nejlepší displej současnosti. ** Prohnali jsme ho optickou sondou a máme k tomu také co říct. ** Jak je to s domovským tlačítkem a jeho citlivostí na sílu doteku?

23.  4.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 50

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

Cukrovka je výzvou pro technologické společnosti, bojovat proti ní chce i Apple

** Cukrovka, je chronické onemocnění, které trápí stále více lidí. ** Cílem léčby je snaha o plnohodnotný život pacienta. ** Apple pracuje na vlastním řešení pro diabetiky.

22.  4.  2017 | E15.cz , Tomeš Michal | 2

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

Psaní zpráv jen pomocí myšlenek: Facebook chystá technologický převrat

** Facebook usiluje o technologický převrat. ** Vyvíjí technologii umožňující uživatelům psaní textu pomocí myšlenek. ** Na projektu pracuje tým o 60 lidech

21.  4.  2017 | Polesný David, E15.cz , Liebreich Jiří | 4

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

Budoucnost mobilů je zahnutá a ohýbací. Do hry chce i Google

** Mobil se zahnutým displejem je zajímavý, jiný, vystupuje z řady placek. ** Chcete zaujmout? Potřebujete zahnutý displej. A ví to i Google. ** Samsung půjde ještě dál, chce ohebné smartphony.

15.  4.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 23